Evropské antihodnoty

Foto Petr Horčička

Rok a půl od svého celoplanetárního rozšíření nám pandemie covidu-19 poskytla v tomto koutě světa chvíli k oddechu, takže bychom mohli bilancovat a podívat se na celý problém s odstupem. Místo toho se ale naopak zdá, že ve společnosti sílí nesmiřitelné postoje, příkopy mezi lidmi se prohlubují, věci se vyostřují a emoce rozmíchávají v intencích, které tak miluje politický extremismus a bulvár – čím vyhrocenější diskuse a nesmiřitelnější tábory, tím větší je šance, jak získat politické body nebo víc peněz z prodeje reklamy. Nejde přitom zdaleka jen o uzavřené názorové bubliny na sociálních sítích. Třeštění propadla i řada institucí, klasická média, strany a spolky, které se jinak tváří seriózně – zleva doprava, odshora dolu.

Tuzemský think-tank Evropské hodnoty (EH), který má podle vlastní definice pomáhat čelit agresivním režimům, radikalizaci společnosti, šíření autoritářských tendencí a extremistických ideologií, vypracoval studii o tuzemské dezinformační scéně, která mj. obsahuje seznamy – vedle různých pofidérních webů i veřejně známých osob, které jsou dle měřítek EH součástí dezinformační scény.

„Zmapovali jsme smutnou hitparádu dezinformátorů, kteří šíří zdravotně nebezpečné lži o pandemii,“ vysvětlil to na svém facebookovém profilu ředitel Evropských hodnot Jakub Janda. Pětici těchto „soukromých“ dezinformátorů otevírá zpěvák Janek Ledecký. Jak se na seznamu Evropských hodnot ocitl?

„Studie se zakládá na našem sběru dezinformací za poslední rok. Za pomoci softwarů také měříme dosahy různých článků, výskyt klíčových slov a podobně. Na základě toho jsme vybrali z různých oblastí vždy po pěti politicích, celebritách a občanských dezinformátorech. V rámci toho, jak často se na dezinformačních webech a jiných kanálech vyskytovali, tak jsme je do toho seznamu zařadili,“ popsala pro CNN Prima NEWS proces výběru zástupkyně ředitele pro analytickou činnost Veronika Víchová.

Čím konkrétně se Ledecký provinil? Na seznamu se podle EH ocitl mj. proto, že „pandemii označil za marketingovou kampaň farmaceutických firem, které nám chtějí vnutit nejdřív testy a potom i vakcíny. Prohlásil totiž, že bude vakcína povinná, a pokud nebude, ukáže se, že dokážeme žít i bez ní…“

Ledecký, který odmítl, že by to kdy takto formuloval, se proti svému umístění na seznam ohradil: nešíří dezinformace, vyjadřuje pouze své názory, obvinil Evropské hodnoty z pranýřování lidí „ve jménu jediného pravého názoru“ a podal na EH žalobu na ochranu osobnosti. Evropské hodnoty si ale stojí na svém a tvrdí, že Ledecký na seznam patří právem. „My se zkrátka snažíme označovat osoby, které šíří zdravotnické dezinformace, zvlášť v této krizové době. Pokud pan Ledecký podá žalobu, tak jsme na to určitě připraveni a rádi ukážeme, proč si myslíme, že na tom seznamu skutečně měl být,“ řekla Víchová.

Kromě Ledeckého figurují na seznamu další protagonisté tuzemské pop music – Bára Basiková, Daniel Landa, Daniel Hůlka a Ilona Csáková, která v říjnu minulého roku na svém Facebooku zveřejnila příspěvek, ve kterém obvinila Billa Gatese a Světovou zdravotnickou organizaci z plánování pandemie a odmítla vakcinaci jako kontraproduktivní. Jako z komunistických Květů pak už jen vyznívá obvinění muzikálového zpěváka Hůlky, který v září 2020 na demonstraci odpůrců protikoronavirových opatření na pražském Palackého náměstí označil bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu za „plukovníka smrt Prymulu“ a prohlásil, že někteří ministři chtějí lidem sebrat děti!

Bez ohledu, co si člověk o výše uvedené sestavě a jejích názorech myslí, na straně dezinformace, tedy účelového vytváření něčeho, co není, které se pak druhému podsune s cílem ho znevěrohodnit, zde nestojí uvedená pětice, ale samy Evropské hodnoty. Ať už s uvedenou pěticí souhlasíme nebo ne, vše to, co EH označily za dezinformace, jsou ve skutečnosti názory jednotlivců, které jsou legitimní bez ohledu na to, zda jsou mylné nebo ne. V otevřené společnosti jsou nejen platné, ale také potřebné a užitečné. Je totiž třeba s nimi polemizovat, zpřesňovat tak vlastní argumentaci a případně ji opravovat – pokusit se je vyvrátit v otevřené diskusi, a tak nějaké tvrzení verifikovat. Jedině tak je totiž možno se dobírat věcí, které mohou být obecně přijímány. Otevřená, nereglementovaná diskuse, z které není předem nikdo vylučován, je základní předpoklad pro fungování demokracie.

Evropské hodnoty to sice asi myslí upřímně, tedy doufám, ale svazáci na přelomu 40. a 50. let to také mysleli upřímně. V zápalu svého jinak chvályhodného tažení proti konspiračním webům, které se na pandemii přiživují, ovšem vylily s vaničkou i dítě a dostaly se na stranu těch, proti kterým vytáhly – vyřazují lidi kvůli jejich názorům z diskuse.

Fakt, že tuto základní demokratickou premisu nechápe spolek, jehož ambicí je hájit evropské hodnoty a který reprezentují mladí lidé, jejichž myšlení není poznamenáno bolševismem, ukazuje, že tato společnost dosud nebyla schopna řádně pojmenovat to, co tady bylo před listopadem, stejně jako kdysi, a dosud, neprošla reflexí minulosti protektorátní a poválečného režimu Národní fronty. Není pak náhodou, že formulace Evropských hodnot připomínají obžaloby komunistických prokurátorů proti alternativním hudebníkům v 70. a 80. letech, aniž bych chtěl, u Jóviše, srovnávat underground s Hůlkou. Česká společnost nechápe totalitu, a tím ani svobodu. Vytváření seznamů lidí, ať už na jakémkoli základě, kterým začínaly všechny totality, považuje za nezávadné. Od mainstreamu názorově odlišní lidé, jako je Ledecký – nemyslím tím tedy dezinformační scénu, nebo extremisty, kteří mají znevěrohodňování všech skutečností a hodnot v popisu práce – mají být vtaženi do diskuse a ne být ostrakizováni.

A nejde jen o nějaký dezorientovaný spolek. Podobně se chovají například i veřejnoprávní média, ačkoli zajišťovat názorovou pluralitu je jejich posláním – zatímco otevřené diskusi nefandí, poskytují prostor profesionálním lhářům z KSČM nebo SPD. Jistě, je to součást jejich práce. ČT a ČRo ale nejsou stranická média – jsou to média veřejnoprávní služby. Mají sloužit občanům, ne stranám. Škodí tím navíc demokracii a dělají službu konspirátorům. Utvrzují pochybovače v tom, že všechno na tomhle světě – vlády, politiky, lékaře, média… řídí nadnárodní byznys: farmaceutické firmy a internetoví giganti, nikým nevolené elity, které si dělají z občanů a jejich vlád dobrý den. Za vším jsou jen prachy a zájem několika nedotknutelných.

Celá věc velmi pěkně, tedy nepěkně ukazuje, jak třicet let od pádu komunismu jsou nám stále cizí principy, na kterých je založena demokratická, otevřená společnost. Celá ne-diskuse kolem pandemie přitom zasahuje úplně všechny, kazí stará přátelství, rozděluje rodiny. Dělí dokonce i společenství, které bylo založeno na vzájemné solidaritě a respektu k názorům a postojům druhých v době, kdy za to byl kriminál. Chartistka Eva Joachimová rozeslala „interním“ mailem přátelům celkem nevinný text, ve kterém se ze své pozice vyznavačky alternativní medicíny spíš skepticky než kriticky vyjádřila k očkování, nad které vyzvedla zdravý životní styl v souladu s přírodou. S textem šlo souhlasit nebo nesouhlasit, nebo jej třeba považovat za naivní. Joachimová to ale od řady bývalých druhů z opozice schytala, že překročila hranice a takhle teda ne. Ano, takhle tedy ne. A platí to pochopitelně i obráceně – ze strany jednorozměrných vyznavačů ne-očkování označování svobodného rozhodnutí lidí, kteří se nechali očkovat, za konjunkturální jednání, které je činěno jen kvůli tomu, aby mohli lidé cestovat.

Nesužuje nás jen covid-19. Vzbouřené emoce, strach, iracionalita, které každou krizi provázejí, jsou podle mne stejně nebezpečné a společnost ohrožující jako samotná pandemie. Takže pevné nervy, protože to nejtěžší nás možná ještě čeká. A nemusí to vůbec být zdravotního původu.