Babišův zvířecí kabinet

Římský císař Caligula údajně jmenoval svého oblíbeného koně senátorem, což se udává jako důkaz císařovy duševní nemoci. Při pohledu na současnou vládu se neubráním dojmu, že pokud by Babiš postupoval obdobně a jmenoval na místa ministrů místo svých zaměstnanců raději zvířata, o žádném šílenství by nemohla být řeč – naopak, jednalo by se o chytrý a promyšlený tah.

Ilustrace z knihy Memoirs of Bartholomew Fair, 1892

Oproti bytostem, které Babiš jmenoval do vlády, mají zvířata bezpochyby řadu výhod. Pokusím se na některé z nich poukázat:

Zvířata nepředstírají touhu po vzdělání. Když už to dělají, rozhodně ne tak, že by simulovaly studium na vysokých školách. Tím pádem je nic nenutí odevzdávat diplomky a je tudíž zhola nemožné, že by je od někoho opisovaly.

Zvířata mají řadu pozitivních povahových vlastností. Koza je chytrá, sova přímo moudrá, pes se pěkně kouká, a taky je to dobrý kumpán, který nepokazí žádnou legraci, to vám potvrdí každý pejskař. Papoušek je zase výřečný, dobře formuluje a má smysl pro humor, kráva trpělivá, kůň pracovitý, ovce skromná, slepice spokojená, a tak dále bychom mohli pokračovat do aleluja – každý si může doplnit podle svých zkušeností.

Zvířata většinou moudře mlčí a tváří se inteligentně. Na rozdíl od zaměstnanců Agrofertu nepotřebují prokázat své schopnosti třeba tím, aby se vyjadřovala do médií. Neplatí to o všech zvířatech, máme tu třeba slepici nebo papouška. Ti zase mají tu výhodu, že jsou určitě schopni podat o dost lepší výkon než třeba taková Taťána Malá (ačkoli v tomto případě je trochu podpásovka strefovat se zrovna do této osoby, protože si upřímně myslím, že je škoda, že ta šikovná holčina skončila tak brzy) nebo Vojtěch Adam. Příklad uvádím kvůli nápadné fyzické podobnosti i obdobnému habitu obou úředníků a uvedených tvorů.

Zvířata bývají velice krásná. Vhodně zvolený výběr jedinců různých druhů by působil velice esteticky a bezpochyby uspokojil většinu voličstva, a tím i nadále zajistil hnutí Ano trvalou oblibu.

Zvířata politika zpravidla moc nezajímá, spíše jim jde o žrádlo, eventuálně o jiné bazální požitky. No, v tom se vlastně nápadně podobají členům Babišovy vlády. I když – abych nekřivdil – při pohledu na takovou žirafu se neubráníme dojmu, že ta musí mít nějaké vyšší zájmy, jen kdybychom věděli jaké! Tak tento argument je nutno brát s rezervou, uznávám.

Uvádím jen do očí bijící přednosti zvířat, které mě v rychlosti napadly. Babiš nejmenuje vládu poprvé, a tak proč by tomu mělo být naposled? Stabilně mu důvěřuje více než polovina obyvatelstva. Tak kdoví čeho se dočkáme, až bude zase jednou sestavovat nějaký další kabinet. Ano, třeba bude líp.

Upír obecný. Dobová ilustrace z britského tisku, 1879