Festival kultur
v Centru současného umění
Projekt byl završen 3. prosince 2022 Festivalem kultur, na kterém partneři projektu představili své projekty, za spolek Ruta, který vydává Ukrajinský žurnál, promluvila jeho šéfredaktorka Lenka Víchová, za Společnost přátel Podkarpatské Rusi Agáta Pilátová, za Romeu.cz Zdeněk Ryšavý, za Asociaci sámských spisovatelů přítomné oslovila Beate Heide. Romské nakladatelství Kher představila jeho šéfredaktorka Radka Patočková. Samotný projekt českých a norských menšinových literatur Babylonská věž zhodnotil šéfredaktor Babylonu Petr Placák.
Během večera byli vyhlášeni vítězové ankety na téma Typický Čech, která byla pořádaná v rámci projektu (ocenění byli tito autoři: Iveta Kokyová, Renata Kováčová, Václav Motl, Patrik Banga, Iryna Zahladko, Erika Pilátová a Mark Johnston).
Kulturní vložku večera zajišťovaly prezentace výtvarných děl, filmů, literatury a hudební vstoupení. V rámci večera byly představeny život a dílo Míly Doleželové, která na svých rozměrných výrazně barevných plátnech zachycovala obrazy ze života českých a slovenských Romů. František Čuňas Stárek komentoval dokument o druhé kultuře, Patrik Banga představil svou novou knihu Skutečná cesta ven, chovatel sobů Ailo Utsi předvedl severské jojkování. Jáchym Topol představil své cesty na sever, včetně pobytu u Sámů. Kulturní vložku pak podtrhla hudebně-výtvarná performance Michala Blažka. Následovala hudební vstoupení staropražské kapely Motovidlo. Na závěr k tanci hrála beatová kapela Chleba se salámem. O úpravu fotografií, zajištění promítání a hudební produkce se starali Petr Horčička a Petr Mach. V rámci večera se prodávaly knihy nakladatelství specializujících se mimo jiné na autory menšinových literatur, z nakladatelství Kher, Pulchra a Guerilla Records.
Festival kultur – prohlášení k okupaci Ukrajiny
My – ať už jako pamětníci nebo potomci těch, kteří byli v minulosti vystaveni kulturní, sociální nebo politické diskriminaci či šikaně ze strany státních institucí z důvodů svého původu nebo politického či náboženskému přesvědčení…
My, kterým různé režimy v různých dobách zakazovaly vlastní jazyk nebo jen knihy, brali nám naši víru a nutily nám cizí kulturu, překrucovaly historii, učily nás nesmysly a lži, chtěly nás vytrhnout z kořenů vlastní kultury a tradic, zbavit nás paměti, a tím i vlastní identity, aby z nás mohly udělat jiné lidi k obrazu svému…
Důrazně protestujeme proti agresi Ruské federace vůči jeho menšímu sousedovi, jako kdyby suverénní země Ukrajina byla nějaká odbojná ruská kolonie. Ukrajinci jsou plnoprávný národ. S vlastním jazykem, kulturou a dějinami jsou součástí světového společenství národů. Žádná vnější moc nemá právo jejich svébytnost omezovat, jakkoli zasahovat do vnitřních záležitostí Ukrajiny. O podobě své existence mohou rozhodovat výhradně sami Ukrajinci.
Důrazně protestujeme, proti brutálnímu násilí a primitivní snaze vnutit svobodné Ukrajině ruskou kulturu, světonázor a způsob myšlení… Nutit jiného být někým, kým být nechce, je zločin. Ruská snaha vydávat v rámci ruské imperiální nostalgie Ukrajince za Rusy a ukrajinské území za ruské, navíc s pomocí tanků a raket, není jen imperiální zvrácenost, pozůstatek z doby 19. století. Především vykazuje všechny znaky zločinu genocidy. Vyzýváme všechny svobodné národy světa, aby nepolevovaly v obraně svébytné a plnoprávné existence Ukrajiny. Naše nynější problémy vyvolané ruskou agresí nejsou nic v porovnání s tím, co musí vytrpět lidé na východě Evropy. Ukrajinci nejsou a nikdy nebudou Rusové. Ukrajina není a nikdy nebude Rusko.
Praha, 3. prosince 2022 v Centru současného umění DOX
Agáta Pilátová, editorka časopisu Podkarpatská Rus
Lenka Víchová, šéfredaktorka časopisu Ukrajinský žurnál
Marit Anne Hauan, Foreninga samiske forfattere
Beate Heide, Sámská asociace spisovatelů
Radka Patočková, Nakladatelství romské literatury KHER
Zdeněk Ryšavý, Ředitel ROMEA, o. p. s.
Jáchym Topol, programový ředitel Knihovny Václava Havla
Leoš Válka, ředitel Centra pro současné umění DOX
Marta Kubišová, zpěvačka a bývalá mluvčí Charty 77
Dana Němcová, socioložka a bývalá mluvčí Charty 77
Břetislav Rychlík, scénárista a režisér
Petr Placák, šéfredaktor revue Babylon