Magorská pouť se letos vydařila

Včera na sv. Martina se konala už tradiční Magorská pouť ke hrobu básníka Ivana Martina Jirouse ze Staré Říše, kam se Jirous přiženil do rodiny staroříšského nakladatele Josefa Floriana (vzal si jeho vnučku Julianu), do Kostelního Vydří, kde byl po své smrti dva dny před sv. Martinem LP 2011 pohřben.

Více než čtyři desítky lidí se včera vydaly na pouť, která se poprvé uskutečnila v létě 1989 v době, kdy Jirous již po páté seděl v komunistickém vězení. Po listopadu byla pouť obnovena během slavného funusu I. M. Jirouse v listopadu 2011, kdy se nad tisícihlavým průvodem vznášel Duch svatý, začalo sněžit a v polích kolem hřbitova pobíhal bílý kůň. Tentokrát začalo sněžit o den později, až dnes.

Od hřbitova, kde jsme Magorovi nechali čerstvý výtisk Babylonu a nakladatel Viktor Stoilov mu tam dal právě vyšlou monografii M. Švehly o Jirousovi, vystoupali poutníci ke klášteru karmelitánů, kde za Jirouse sloužil mši páter Ladislav Heryán, který Magora nazval svým duchovním otcem. Po mši se účastníci poutě odebrali do hotelu Dyje v Dačicích, kde si vyslechli rockový koncert a následnou hudební improvizaci, která trvala do časných ranních hodin.

Poutě se mimo jiné účastnila Jirousova dcera Marta a Magorův sedmiletý vnuk Kryštof, který nezapře v sobě geny svého dědečka a letos, stejně jako minule, celou 20 km dlouhou cestu běžel.

Podle účastníků, které redakce Babylonu oslovila, se letošní Magorská pouť mimořádně vydařila.