Francie si zvolila budoucího prezidenta
Nezvyklá kampaň, plná překvapení a emočního vypětí, v neděli vyvrcholila prvním kolem prezidentských voleb. Čtvrteční teroristický útok na Champs-Élysées nijak zvlášť volbu neovlivnil. Hlavní pravicoví kandidáti si upevnili přesvědčení, že největším nepřítelem francouzského státu je Islámský stát a k jeho poražení je potřeba použít všech možných prostředků. V případě nacionalistické M. Le Penové, která stejně postavila svoji politickou vizi na prvoplánovém strachu ze všeho „nefrancouzského“ (cizího), spočívá řešení ve vystoupení z EU a vyhnáním všech potenciálně nebezpečných cizinců. V případě F. Fillona je potřeba jednat s Ruskem a Íránem i za cenu „kompromisů“. Nebylo přesně řečeno jakých, ale „…za cenu ponechání určitého ruského vlivu v tamním regionu…“ vyslovil se Fillon v přímém přenosu čtvrteční debaty. A favorit průzkumů veřejného mínění, E. Macron, který rozdává příjemné pocity a naděje, jen uklidnil své přívržence, že se nedáme zastrašit. Utvrdil je ve svém optimismu. Málokterý z kandidátů se tak ubránil, byť jen mírné, instrumentalizaci čtvrtečních událostí. Ty ovšem zásadním způsobem kartami nezamíchaly.
Francouzská polarizovaná společnost nevolila svého vysněného kandidáta, neboť žádný, přinejmenším z představitelů dvou nejsilnějších tradičních stran (Fillon a Hamon), nepřesvědčil většinu voličů svého tábora. I Macron byl volbou především těch, kteří se chtěli vyhnout všem možným extrémům či radikálním řešením. Stal se vítězem bez jasných řešení problémů francouzského státu a srozumitelné politické vize.
Tyto volby byly opravdu zvláštní, až podivné. Fillon, za podstatné pomoci mediálně živené nenávisti moralizátorů všeho druhu, promarnil pravděpodobné vítězství francouzské pravice. Zázrak se nakonec nekonal. Skončil s cca 20 % třetí a jeho strana se poprvé ve své historii nedostane do druhého kola. O tradičních socialistech ani nemluvě, jejich kandidát nepřekročil hranici 10 %. Le Penová se již několik let drží mezi 20-30 %. Její postup do druhého kola tedy nikoho nepřekvapil, i když nakonec neskončila na prvním místě. V druhém kole zajisté prohraje. J.-L. Mélenchon, kandidát radikální levice, získal neuvěřitelných cca 19 %. Získal tak čestné 4. (podle jiných odhadů dokonce 3. místo!) a hlasy všech, kteří odmítají umírněnější středo-levicové tendence socialistů. Nikdo z dalších kandidátů pak nepřekročil hranici 10 %. (Odhady k 21H00/Ipsos)
V neděli se tedy ve Francii rozhodovalo o politice příštích pěti let. Nikdo ovšem nemůže říci, jaká bude. Vítejme v nové době! Netušíme, kam jdeme, ale jdeme s úsměvem a naivní představou, že jsme právě rozhodli o své budoucnosti. Jen některým snad dochází, že pravý opak je pravdou. Právě jsme se odřízli od vlastní minulosti a poslali ji k čertu. Má se člověk smát, nebo plakat?