Nevyslovený projev prezidenta republiky k výročí 21. srpna 1968

Prezident Zeman předem avizoval, že jeho statečnost mu brání v připomínce 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jeho poradci však nelenili a pro všechny případy mu projev připravili. Prezidentův stín a mluvčí jej zaslal redakci Blesku, kde ovšem došlo k politováníhodnému omylu – redaktoři ve zkušenostech dvou sexuálních koučů Martina a Lucie neodhalili geniální podobenství mírového soužití dvou různě velkých národů a mylně jej zařadili do rubriky Láska a vztahy. Babylon vše uvádí na pravou míru a zatajený projev ve zkrácené podobě přetiskuje. Zároveň oceňuje prezidentovu zdrženlivost, díky níž vynechá i pravidelné zasedání VS OSN.

Bývalá kaple v bývalé věznici. Uherské Hradiště 2018

Když se Martin do Lucie zamiloval (byla to láska na první pohled), měl za sebou několik neúspěšných vztahů, nevydařenou žádost o ruku a bezmála roční intimní půst. Zažil, jaké to je být nevěrný i podváděný. A rozhodl se, že v novém vztahu bude maximálně upřímný. K partnerce i k sobě. „Začátky byly těžké, hodně jsme si zkusili,“ poznamenává Lucie. „Nezkusili. Tak hrozné to nebylo.“ „Já jsem si zkusila dost.“ „Lucka je striktně monogamní, s čímž jsem spokojený.“ „Zato Martin toužil po více ženách, a to pro mne bylo těžké.“ „Jo, toužil a chtěl jsem to prozkoumat. A ano, měl jsem i milenku.“ „A to už pro mne bylo těžší.“ „Ale nebylo to tajné.“ „Ale těžké to bylo.“

Sedíme na koberci v jejich kanceláři. Na poličkách jsou desítky knih. Nástěnka překypuje plány na nejbližší měsíce. Za postelí se skrz částečně zakryté okno rýsuje obrys kostela. Nedá mi to: „Považoval jste se tenkrát za chlapáka s koulema, nebo taky trochu sobce, který tím třeba partnerku zraňuje?“ „Nechtěl jsem být sobec, ani nikoho zraňovat,“ ohrazuje se. „Ale současně jsem cítil, že si teď prostě chci něco odžít, vyzkoušet. A nechtěl jsem se omezovat nebo něco dělat za jejími zády, protože už by nemilovala mne, ale jen nějakou představu.“

„Nakonec jsem mu řekla, že to pro mne není lehké, ale zůstanu s ním.“ „Mimořádně chytře vrátila odpovědnost na mne: Víš, že mě to trápí, ale nechci tě omezovat. Takže ano, nějaký čas jsem měl paralelní vztah, ale mnoho svých vizí jsem s ohledem na Lucku nerealizoval.“ „Bolelo mne to. Trápilo. Ale současně jsem cítila i jeho lásku a obdivovala jeho odvahu, otevřenost a odpovědnost. Jeho činy mě štvaly, ale jeho pravdivost přitahovala,“ přiznává.

Podle nich je právě tahle otevřenost, kdy si partneři citlivě říkají, co je láká a po čem touží, ideálním základem zdravého vztahu. „Přes intenzitu tématu jednal Martin citlivě a pomalu a nevrhal se ženám bezhlavě do postele. Dělal jen to, co věděl, že unesu, a i díky tomu jsem pochopila, že některé mé obavy jsou přehnané. I on sám tak citlivě zjišťoval, co chce a co ne,“ říká Lucie.

„Ohleduplně sdělovat svá přání partnerovi znamená se mu plně otevřít, důvěřovat mu, že mne za to neodsoudí. Třeba to partneři nikdy nezrealizují, jako jsme my zatím neuskutečnili trojku, přestože jsem to chtěl vždy zkusit. Ale tahle komunikace umožňuje o tématu uvažovat,“ říká Martin.

Lucie ho v tom podporuje. „Třeba o swingers párty jsme mluvili rok, než jsme na ni šli. Byli jsme tam jen spolu, sledovali dění, mazlili se a skvěle si to užili.“ Martin a Lucie v této souvislosti mluví o hranicích, které nás chrání, a limitech, které nás omezují a jež je dobré posouvat.

Podobný přístup praktikují i na kurzech, které pořádají pro páry, jiné pro všechny a další výhradně pro ženy nebo muže. „Snažíme se účastníky namotivovat, ale vždy zdůrazňujeme – postupujte po malých krůčcích, vnímejte svoje hranice. Nikdo neví o vašem těle víc než vy sami.“ Právě tohle je podle obou lektorů a terapeutů zásadní téma.

„Nejvíce jsme si zamilovali erotickou meditaci, kterou společně praktikujeme doteď a která nám změnila hloubku našeho intimního vztahu. Tu také nejraději učíme partnery.“ Hodně poučný byl pak úkol 21 dnů masturbovat a pokaždé jiným způsobem. „To mi dalo hodně zabrat a díky tomu jsem se o svém těle mnohé dozvěděl,“ říká Martin.

„Pro mne bylo nejzásadnějším okamžikem masturbovat před zrcadlem a dívat se při tom sama sobě do očí až do okamžiku orgasmu. Hlavou mi běželo, že jsem málo atraktivní. Tak jsem hledala polohy, abych byla víc sexy. A pak mi to došlo: Pro koho tady hraješ tohle divadlo? Vždyť moje tělo je jen a jen moje,“ vybavuje si Lucie. Tenhle maraton, alespoň v desetidenní podobě, vřele doporučují všem na cestě za sebeobjevováním. „Podstatou je dělat to jinak, než jsme zvyklí. Tedy například nesledovat při tom žádné erotické materiály a pokoušet se experimentovat a objevovat se,“ radí Martin.