Nuselskej punk

Kdo chce v životě něco dokázat, musí projít Nuslemi, jinak není člověk a neumí žít. V podstatě je tam všechno: divočina i město, nálevny a chrámy, historie i existence, květ života i příkrov smrti. Všechny významné linky elektrických kanoí proplouvají Nuslemi a bravurně dopravují kanoisty do zbytku světa.

V Nuslích se odehrává mnoho básní a legend. Ať již z dob Haškových, Batličkových, Binarových, anebo novějších, z dob diktatury proletariátu a smogu, který se valil ulicemi jako mlžný smrtící příval, čas, co se už nikdy nevrátí z hlubin Děr pamětnic. Dnes je v Nuslích balada, báječné hospody, krámky s nezbytnostmi, ohrady a ploty a ztišelé dvorky, vydařené dni a senzační noci.

K nuselské literatuře přibyl nyní román autora Green Scuma Nuselskej punk. Je to dobré čtivo, stylově ryzí, román vystavěný z facetovaných kapitol, sepnutých do smyslu jako incké kipu – význam tušíme a objevujeme znovu, jak Green Scum stírá všednost a dává vyniknout vážnosti v anekdotických životech. Pokud máte duši rockera, nedejte si Nuselskej punk v žádném případě ujít.

Buďte ovšem připraveni a nedejte se odstrašit zdáním. Pod maskou banální vulgarity vznikla krásná městská legenda, která se při pozorném čtení odmění tím fajnovým, co se děje pouze nečekaně a občas, to co všichni znají a nikdo předem neuhádne – protože Nusle jsou Nusle. Přečtěte si Nuselskej punk a toho času nebudete litovat, pokud je to vůbec možné.

 

Green Scum: Nuselskej punk. Paseka, 2015. 208 stran