Pedagogové a studenti FF UK ke zpřísnění zbraňové legislativy
Vážený pane poslanče,
tento týden uplyne rok od střelby na Filozofické fakultě UK v Praze, při níž zahynulo 14 našich kolegů a studentů a 25 lidí bylo zraněno. Bezprostředně po této tragické události byla naše akademická obec zahrnována četnými projevy soustrasti a účasti, a to i ze strany politických představitelů. Velmi jsme si těchto projevů vážili a byli jsme za ně vděční.
Nezměrnou bolest pozůstalých nad ztrátou jejich nejbližších, zejména rodičů našich studentů, kteří se stali obětí střelby, však sotva něco utiší či zhojí. Také naši kolegové a studenti, kteří byli střelbou na fakultě bezprostředně postiženi, si často ponesou celoživotní následky, ať už v podobě svých fyzických zranění nebo psychických traumat.
Tuto tragédii již nelze odčinit. Domníváme se však, že nejenom můžeme, ale přímo musíme udělat vše pro to, aby se podobné tragédie v budoucnosti neopakovaly. Zvláštní odpovědnost v tomto ohledu nesou zákonodárci, kteří ovlivňují podobu zbraňové legislativy.
Oceňujeme, že vláda i parlament učinily určité kroky, které alespoň snižují riziko některých systémových selhání, která spáchání masové vraždy na FF UK umožnila. Vítáme, že došlo ke schválení novely v současnosti platného zákona o zbraních. Podporujeme i některé pozměňovací návrhy ke Změnovému zákonu, jímž se mění další zákony v souvislosti s přijetím nového zákona o zbraních a střelivu a zákona o munici (platných od 1. 1. 2026), zejm. návrh poslanců Víta Rakušana, Petra Letochy, Martina Exnera aj., který navrhuje zpřísnit právní režim nakládání s tlumiči určenými pro krátké zbraně. Zmíněné zákonné předlohy nepochybně obsahují řadu dílčích opatření, která jdou správným směrem. Přesto jsme přesvědčeni, že tato opatření nejsou dostatečná a neřeší podstatu problému.
Především nevidíme žádný rozumný důvod, proč by běžní občané měli vlastnit poloautomatické zbraně. Už vůbec by nemělo být zákonem povoleno, aby si běžný občan bez problémů opatřil celý arzenál zbraní, jímž disponoval pachatel střelby na FF UK, čítající kromě samonabíjecí pušky také brokovnici, šest pistolí a čtyři tlumiče. V této souvislosti je vhodné připomenout, že sám pachatel se ve svém dopise na rozloučenou cynicky systému pošklebuje s odkazem k tomu, jak snadné je si tyto zbraně opatřit a jak jednoduché i pro člověka nepříliš technicky zdatného je získat zbrojní průkaz – dokonce mnohem snazší než řidičské oprávnění.
Bez ohledu na diskuse o tom, v jaké fázi svého vražedného řádění na FF UK pachatel použil dlouhé zbraně, jako přímí účastníci můžeme dosvědčit, že většina lidí přítomných v budově fakulty dlouho nechápala, že zde dochází ke střelbě, a to právě proto, že vrah převážně střílel z pistolí s tlumiči. Mimo vší pochybnost je pak skutečnost, že vražda otce s miminkem v Klánovicích byla umožněna tím, že pachatel také zde použil zbraň s tlumičem.
Za zvláště důležité považujeme, aby se téma přístupu ke střelným zbraním řešilo se zřetelem k celkovému psychickému stavu a psychickému zdraví naší společnosti. Je všeobecně známo, že u nás (a v moderních společnostech obecně) přibývá psychicky labilních a potenciálně agresivních jedinců. Psychiatři a psychoterapeuti se shodují v tom, že v současnosti čelíme pandemii úzkostí, depresí a dalších psychických poruch, zejména u mladých lidí. Ale i lidé, kteří žádné známky duševních poruch nevykazují, někdy v krizových situacích sahají ke zkratovitým řešením. Za této situace představuje snadný přístup ke zbraním velké společenské riziko.
Z uvedených důvodů Vás žádáme, abyste se v rámci svých možností zasadil o přijetí novely zákona o zbraních a střelivu a zákona o munici, která by:
- omezovala zcela anomálně volný přístup k poloautomatickým útočným puškám;
- omezovala podobně anomálně volný přístup k tlumičům, a to nejenom v případě krátkých zbraní, ale u všech typů střelných zbraní;
- zavedla vedle zdravotní způsobilosti jakožto podmínku pro nabývání zbraní také (periodicky opakované) prošetření psychické způsobilosti každého žadatele, např. pomocí povinných psychotestů.
Pokud jde o poslední bod, jsme si vědomi, že tato otázka již byla probírána s odbornou veřejností, avšak domníváme se, že nebyly dostatečně konzultovány profesně příslušné odborné skupiny. Otázku psychotestů nemusejí řešit lékařsky a diagnosticky zaměřené profesní organizace, které se věnují nemocným a jejich léčení, ale odborníci, kteří se zabývají osobnostní diagnostikou zdravých, resp. preventivním záchytem osob, jež nejsou způsobilé k držení zbraní. Konzultováni by tedy měli být především odborníci, kteří provádějí osobnostní testování (např. řidičů MHD), nebo společnosti či firmy zajišťující testování pro bezpečnostní prověrky. K tomu však podle našich informací zatím nedošlo.
Domníváme se, že prosazení výše zmíněných požadavků do naší zbraňové legislativy výrazně napomůže tomu, aby se do budoucna předešlo opakování podobných tragédií, jako byla masová vražda na FF UK. Věříme, že s námi tento zájem sdílíte, a že proto naše požadavky zvážíte. Samozřejmě s Vámi rádi celou věc probereme i v rámci osobní schůzky, pokud si na ni najdete čas.
S pozdravem a přáním všeho dobrého,
za iniciativu „Všem, kdo nejsou lhostejní“
doc. Václav Němec, Ph.D. (vyučující na FF UK)
David Vichnar, Ph.D. (vyučující na FF UK)
Tomáš Hercík (student FF UK)
https://www.vsemkdonejsoulhostejni.cz/