Probuď se, Rumune
V neděli 26. listopadu večer se v Rumunsku konaly největší protesty letošního podzimu. Dvaačtyřicet občanských skupin a neziskových organizací, včetně několika odborových svazů, uspořádalo v ulicích měst demonstrace, kterých se zúčastnilo kolem 45 tisíc Rumunů, z toho 30 tisíc protestujících v samotné Bukurešti a další stovky a tisíce lidí se sešly v Kluži, Sibini, Brašově, Jasech, Galați, Albě Iulii a řadě dalších měst, nejen v Rumunsku, ale i v zahraničí, kde žijí početné rumunské komunity (Londýn, Milán, Amsterdam, Řím aj.).
Demonstranti požadovali především stažení návrhů zákonů týkajících se změn v oblasti justice a dále aby Parlament odmítl vládní nařízení o změně daňové legislativy, v jejímž důsledku by od ledna klesly platy všem zaměstnancům kvůli přesunu odvodů na sociální a zdravotní pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnavatele a pravděpodobně by rovněž došlo k celkovému zdražení. V této souvislosti padaly rovněž požadavky na demisi vlády a předsedů Poslanecké sněmovny a Senátu.
V Bukurešti se protestující shromáždili v 18 hodin před sídlem vlády, po hodině a půl se chtěli vydat směrem k budově Parlamentu, cestu jim však zahradili policisté na koních. V rumunských médiích se píše o bezprecedentním zásahu, protože došlo i ke strkanicím demonstrantů s pořádkovými silami, které se stáhly do bezpečné vzdálenosti až ve chvíli, kdy koně začali být příliš podráždění. Pak mohly davy projít až k nechvalně proslulému Ceaușescovu paláci, kde kolem 22 hodin manifestace skončila zpěvem hymny „Probuď se, Rumune“.
Rumuni, kteří od krvavé revoluce roku 1989, kdy při přestřelkách zahynulo kolem tisícovky lidí, znovu objevili sílu pouličních demonstrací až v roce 2013. Vzhledem k těmto nedávným zkušenostem jsou velmi citliví na jakékoli zásahy státních represivních orgánů do shromažďovacího práva. Letos Rumuni ve městech protestují hlavně kvůli činnosti sociálnědemokratické vlády, která byla ustavena po loňských prosincových volbách, a jejíž první kroky vedla snaha ovlivnit justici ve prospěch stíhaných politiků z řad vítězné strany. V průběhu roku sice došlo i na výměnu premiéra (v současnosti Mihai Tudose), který se k nedělní demonstraci překvapivě vyjádřil, že je nevnímá jako namířené proti vládě, nýbrž proti parlamentu. Další protestní akce se dají očekávat kolem 1. prosince, kdy Rumunsko slaví státní svátek – 99 let od sjednocení země.