Tradiční tříkrálový pochod Za monarchii uchvátil Prahu

Dobrý den, jmenuji se Kristina Němcová a letos se budu pokoušet o studium žurnalistiky. Mimo to jsem i velkou příznivkyní monarchie a o sobotní akci jsem napsala reportáž, kterou vám zasílám. Děkuji za tak krásný průvod a přeji hodně štěstí.

S pozdravem Kristina Němcová

Foto Petr Horčička.

Uplynulý rok jsme oslavili sto let Československa, které vzniklo na troskách rakousko-uherské monarchie. Přestože většina Čechů jsou se současným státním zřízením spokojeni, aktivisté a členové politické strany Koruna Česká nebo-li Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska usilují o návrat k monarchii – ke státnímu zřízení, které mají například ve Velké Británii či Švédsku.

Tuto sobotu 5. ledna se tříkrálový pochod konal už počtrnácté. Příznivci monarchie se sešli pod Myslbekovou sochou svatého Václava na Václavském náměstí o půl třetí odpoledne. Ve tři hodiny se shromážděný dav vydal směrem dolů na Staroměstské náměstí. Celému průvodu dominoval dvacetičlenný žesťový sbor v čele s bubeníkem vyhrávající Radeckého marš. Průvod tvořilo cca sto lidí různých věkových kategorií přes studenty až po nejstarší. Turisté na monarchistický happening reagovali velice kladně, průvod si natáčeli, někteří se k němu i připojili.

Pokud jste se rozhodli monarchii podpořit a zapojit se do pochodu, byl vám nabídnut zpěvník s heslem Lepší Otto nežli toto, který vydala redakce časopisu Babylon, jež akci pořádala. Zpěvník se dal využít hned při první zastávce dole pod vánočními trhy na Můstku. Hlavní osobnost celé akce, historik a spisovatel Petr Placák, pomocí megafonu přivítal všechny zúčastněné. Následoval zpěv písně Za císaře Pána a Jeho rodinu.

Následovně se dav zbarvený do žlutočerných barev, jež symbolizují rod Habsburků, vydal směrem na Staroměstské náměstí. Hlavní hesla této akce byla například: Na Hrad patří král, latinské Vivat Monarchia nebo Miloši bal si spacák na Hrad míří Placák odkazující na již zmíněnou hlavní osobnost sobotní akce. Podle Placáka současná hradní sestava spíše slouží Kremlu než naší zemi. Kritizoval také zvýšené bezpečnostní opatření na Hradě včetně rámů.

Zástup prošel historickým centrem Prahy. Ze Staroměstského náměstí pokračoval přes Karlův most a Nerudovu ulicí na Pražský hrad. Akce byla zakončena v restauraci na Dejvickém nádraží, kde byla kolem šesté hodiny vyhlášena Cena Ferdinanda Dobrotivého, udílená každoročně časopisem Babylon.

V současnosti je asi nejznámější britská královská rodina, která se těší velké přízni nejen ze strany občanů Velké Británie, ale své fanoušky má po celém světě. Mimo nynější a nejdéle vládnoucí panovnici Alžbětu II. jsou velice oblíbení i její vnuci, tj. princ William s jeho manželkou Kate, i princ Harry, jenž s manželkou Meghan očekávají letos na jaře příchod prvního potomka. Mladší z princů, tedy rusovlasý Harry je mezi Brity vůbec nejoblíbenější. Podstatně hůře je na tom jejich otec, princ Charles. Tomu i po dvaceti letech svět stále vyčítá smrt milované Lady Diany.