Triumf s otazníky Borise Johnsona
Výsledky voleb do dolní sněmovny britského parlamentu jsou považovány za historické vítězství konzervativců a jejich vůdce, Borise Johnsona. Zapomenuté se zdají časy Theresy Mayové, která, vsadivši na stejnou kartu jako Johnson, pohořela. Johnson nyní disponuje luxusní nadpoloviční většinou téměř 40 poslanců. Jako přední zástupce jakéhokoli Brexitu tak získal silný mandát pro jeho realizaci. Bližší pohled na volební výsledky ovšem přináší výzvy, kterým Johnson dosud nečelil a raději by se jim vyhnul.
Od převzetí funkce premiéra vsadil Johnson na jakousi permanentní předvolební kampaň, kterou obohatil o v Británii dosud nevídané prvky populismu. Neváhal agresivně osočovat jak samotnou sněmovnu, tak dokonce i soudy, i za cenu poškození důvěry v tyto základní instituce. Z konzervativní strany se rozhodl učinit nejhorlivějšího zastánce odchodu z EU, pro což neváhal obětovat ani některé ministry stejně jako dvacítku poslanců, které vyloučil z vlastní frakce. Síla současného vítězství jako by mu dávala za pravdu.
Liberální demokraté zůstali na svém, posílení Skotské národní strany částečně vysvětluje hrozivý propad sociálních demokratů (Labour Party). Skotské náklonnosti k EU Corbyn nedokázal využít. Odklonem od hospodářského liberalismu Blaira sice přiblížil stranu tradičně dělnickým voličům, zároveň v Anglii mezi nimi bylo ovšem zhusta nejvíce zastánců Brexitu. Výsledek je pro labouristy katastrofální. Corbyn překonal i letitý rekord zapomenutého předsedy Michaela Foota, který v roce 1983 dosáhl nejhoršího výsledku strany od 2. sv. války: 209 křesel. Corbyn si připisuje zisk pouhých 203 mandátů. Jeho vedení tak u voličů jednoznačně propadlo a i zisky Liberálních demokratů společně se skotskými nacionalisty lze přičíst možné taktice společného hlasování pro nejméně přijatelného kandidáta, pokud odmítám politiku konzervativců.
Posílení těchto stran, jasných odpůrců Brexitu, jsou pro Johnsona zaručeným budoucím zdrojem konfliktů. Skotové volají po dalším referendu za nezávislost, přičemž jejich volání bude velmi hlasité. Ve Skotsku se stali jednoznačným vítězem. Podobnou tendenci lze pozorovat i v Severním Irsku, kde uspěli kandidáti pro větší spolupráci s Irskem než s Londýnem.
Výsledky voleb tak konzervativcům daly na vědomí, že dokončením Brexitu nic nekončí, naopak spíš začíná. A vyjednání dohody o volném pohybu zboží s EU nebude tím nejkomplikovanějším. Volební účast včera dosáhla 67.3 %, méně než před dvěma lety.