Utajená korunovace. Miniaktovka z počátků panování prezidenta Zemana

Miniaktovka z počátků panování prezidenta Zemana

Motto: „Lepší než proklínat tmu je kopnout do sebe pořádnýho panáka!“ Kungfucius.

Děj se odehrává v kanceláři Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta České republiky Miloše Zemana. V sobotu 11. května 2013 ráno. Mynář sedí sklesle za pracovním stolem. U stolu sedí na židli Zemanova tisková mluvčí Hana Burianová. (Mladší ročníky si to už asi nepamatují, ale zpočátku byla Zemanovou mluvčí Hana Burianová, Jiří Ovčáček nastoupil až později – pozn. red.) Taktéž sklesle. Najednou vstane a začne přecházet po místnosti. Kroutí hlavou, vzrušeně gestikuluje.

Burianová: To je v prdeli. Hnedka zkraje, a takhle to pohnojit. Co si teď vo něm a vo nás budou lidi myslet?! Do prr…
Mynář: Uklidni se, Hanko, snad to nakonec nebude tak zlé.
Burianová: Že nebude? Hovno. A já kráva ještě nakydám do médií, že prej viróza. Taková blbost. Blbost průhledná. Teď si dělaj všichni prdel i ze mě. Na Nově dokonce vysílali rozhovor s Nešporem, s tim léčitelem alkoholiků, že prej, aby tu virózu odborně posoudil.
Mynář (s nadějí v hlase): No a?
Burianová: No co myslíš, jaký no a? Kroutil se jak had, je vopatrnej, takže jen tak naznačoval, ale každýmu to bylo jasný. A prd vopatrnej. Prostě si dělal prdel. Tak jako všichni.
Mynář: To se přežene, to přejde. Zase vyjde slunko. Nakonec to nejhorší v televizi stejně nebylo. To jsem zařídil. Klid. Je to na pět let, tady na Hradě, dobrý, ne?
Burianová: No nevim. Víš… víš, že mi… (začne se zajíkat, vzlykat).
Mynář: Co je Hanko, Haničko, co se stalo?
Burianová: Když, když (s pláčem v hlase), když mě dneska ráno volala máma… moje máma mi volala… a … a prej… ne, to nemůžu říct.
Mynář: Ale no tak, Haničko, tak mi to pověz, neboj, uleví se ti.
Burianová: No, prej… prej jestli to mám zapotřebí, dělat pro takovýho vožralu… Rozumíš? Moje máma, moje vlastní máma mi tohle volala! Jako bych byla ňáká coura nebo co!
Burianová se rozpláče a prudce se rozeběhne ke dveřím, když tu se ozve rázné zaklepání. Burianová se zarazí a zastaví se. Mynář se taktéž zarazí. Důrazné klepání se opakuje.
Mynář (k Burianové): Kdo by to sakra mohl být? V tuhle hodinu? A v sobotu?
Burianová: Nevím, nikoho jsme přece nezvali.

Malá monarchistka. Foto Josef Mlejnek jr.
Malá monarchistka. Foto Josef Mlejnek jr.

Klepání se opakuje, potřetí, a s větším důrazem.
Mynář pokrčí rameny a řekne: Vstupte!
Do místnosti vstoupí dva muži. Oba mají plnovous, delší vlasy a jsou oděni v prostém, leč čistém rouchu. Jeden má roucho bílé, druhý ve zlaté barvě. Jeden z nich, ten v bílém, se obrátí k Mynářovi a zeptá se: Vy jste pan kancléř Mynář?
Mynář: Ano, to jsem. A vy jste kdo? Kdo vás sem pustil? Máte propustku? A co chcete, dnes nemám na programu žádné schůzky.
Muž v bílém rouchu: Nezlobte se, máte pravdu, přicházíme bez objednání. Ale vede nás k tomu naléhavost situace. Situace ohledně posledních událostí ve Svatováclavské kapli.
Mynář: Situace! Situace, situace… to je teda slovo. No a co, co vy s tím máte co dělat? Lidi s kýblem a hadrem bych teď potřeboval… ale to prej zařídí Duka.
Burianová (vytřeští oči, jako by se něčeho hrozivého dovtípila): Jakej kýbl, jakej hadr… Vráťo doprdele proboha… Vráťo, to von jako eště…
Mynář: Drž hubu! Teď to nerozpatlávej, před cizíma lidma.
Pomlka. Do ticha po chvíli promluví muž v bílém rouchu: Víte, ehm, my, my jsme tu… my jsme tu kdysi pracovali.
Obrátí se na muže ve zlatém rouchu: Že ano? I tak by se to přece dalo říci.
Muž ve zlatém rouchu významně přikývne.
Mynář: Pracovali? Snad ne u Hasenkopfa na amnestii? To bych vás teda vodsaď voba pěkně hnal!
Muž v bílém: Zadržte, o různých amnestiích sice také vím svoje, ale kvůli tomu jsme nepřišli.
Mynář: A kvůli čemu teda? Kýbl ani hadr nemáte, na novináře taky nevypadáte, ani fízlové asi nejste, určitě ne vod nás ani vod Rusů, to bych poznal.
Muž v bílém: Víte, ta koruna, co ji váš nadřízený… ehm… znečistil, tak ta koruna je moje.
Mynář: Tvoje? Pche! Ta je státu! A stát jsme teď my. Já, Miloš, i třeba tady Hanka, aspoň trochu.
Muž v bílém: Mýlíte se, ta koruna je opravdu moje. Že?
Obrátí se na muže ve zlatém rouchu a ten významně přikývne: Ano. Nechal jsem ji kdysi pro něj udělat.
Mynář: No to je teda dost blbej fór. Co to má ksakru znamenat! Jak můžete něco tak pitomýho říct!? Jakým právem si nárokujete korunovační poklad, vždyť to má nevyčíslitelnou hodnotu!
Muž v bílém rouchu (dosud mluvil mírně, ale nyní hovoří nasupeně, ostře): A jakým právem ten váš Miloš s odpuštěním… tu korunu poblil!
Mynář zkoprní. Zarazí se. Něco důležitého mu začíná docházet: A jak to vlastně víš… nebo víte. Že ji to, no… Jak to víte? To nikde nepsali, v televizi to nebylo, to jsem včas zarazil. Jak to víte? Kdo vás poslal? Rusové? Ne, Rusové ne, to bych poznal. Tak Číňani? Nebo snad Američani?
Muž ve zlatém rouchu: Nikoliv, nikdo z nich. Ale dobře tušíš, tušíš-li, že naše mise je z míst, o kterých zrovna ty nemáš moc přehled.

Okna chrámu. Foto Josef Mlejnek jr.
Okna chrámu. Foto Josef Mlejnek jr.

Burianová na oba návštěvníky dlouze pohlédne. V očích jí roste poznání, které se mísí s bázní. Začne pomalu couvat směrem k Mynářovi.
Burianová: Vráťo, Vráťo… pozor, to nebude jen tak.
Začne se klepat a sune se k Mynářovi čím dál pomaleji. Když se dostane až k němu, chytne ho za paži a začne mu cosi šeptat do ucha. Mynář pozorně poslouchá, tváří se čím dál vážněji, ale zároveň nevěřícně. Po chvíli zakroutí hlavou a Burianovou sice ne hrubě, ale odstrčí.
Mynář: Hanko neblbni, seš rozrušená, nebylas taky někde pařit? Blbost! Jak by to bylo možný, nejsme přece v pohádce nebo tak nějak.
Muž v bílém (rázně, ale klidně): Ta žena má pravdu, Mynáři!
Burianová vyjekne a zůstane v úleku zkoprněle stát.
Mynář chvíli mlčí. Pak začne, nejistě, hovořit: No dobře, dobře, dejme tomu. Já se vám za celou kancelář prezidenta republiky samozřejmě hluboce omlouvám, klidně dám prohlášení do novin, to zařídí tady Hanka, to není problém, že Hani…. a korunu, to přece víte, že pan kardinál Duka, že… že už asi přijal jistá opatření, která, ehm, která povedou k rychlé nápravě následků, následků jisté… jisté nehody, abych tak řekl… Takže vaše mise, abych tak řekl, byla možná, nezlobte se, byla možná i tak trochu… promiňte… zbytečná. My sami bychom všechno… zařídili, ošetřili.
Muž v bílém: O to nejde, nepřišli jsme kvůli tomu, abychom vám přinesli hadr.
Mynář: Tak kvůli čemu teda?
Muž v bílém: Říká ti něco jméno Reinhard Heydrich?
Mynář: Jasně, svině německá, možná dokonce i sudeťácká, to teď nevim přesně, naši parašutisti ho sejmuli, jak voni se menovali, no, Hanko nevíš?
Burianová: Gabčík a Kubiš.
Mynář: No, dyť řikám, Gabčík a Kubiš.
Muž v bílém: A znáš tu legendu o mé koruně?
Mynář: O tvé koruně? Tak prr, ještě jsme se nedohodli, jestli je vopravdu tvá, ale… Hanko, na co naráží?

Pochod za monarchii, 2008. Foto Josef Mlejnek jr.
Pochod za monarchii, 2008. Foto Josef Mlejnek jr.

Burianová: Na legendu, že kdo si Svatováclavskou korunu neoprávněně nasadí na hlavu, do roka zemře. A Heydrich to udělal a… do roka… Gabčík s Kubišem, vždyť víš.
Mynář (vítězoslavně se rozzáří): No jo, ale v našem případě přece nemůže být o nějaké neoprávněné korunovaci ani řeč!
Muž ve zlatém rouchu: Nechci v tak vážné chvíli žertovat, ale řekl bych, že ten váš zeman, a nebál bych se jeho jméno nyní vyslovit s převelice malým zet, té legendě předevčírem nasadil korunu!
Muž v bílém (suše): Prostě ji poblil. Mou korunu!
Mynář (nejprve vesele, ale pak mu začne tuhnout úsměv): No jo, ale nenasadil si ji, jen ji… Bože, to je průser!
Muž ve zlatém: To jste řekl velmi přesně, pane kancléři!
Rozhostí se dlouhé ticho. Přeruší ho až Mynář: No a co teda jako máme dělat?
Muž ve zlatém: Dobrá otázka. Víte, přemýšleli jsme o tom, radili se, a chceme… projevit milosrdenství. Je to, na rozdíl ode mne, Čech jak poleno, prožil tu, na rozdíl ode mne, většinu svého pozemského času s vámi, takže…
Mynář: Takže?
Muž ve zlatém: Takže by stačila abdikace.
Mynář: Bože, to je průser! A to mu to mám říct jako já? Nikdy! Hanko, Haničko, volej Šloufa, okamžitě!
Burianová: Ale Vráťo, vždy víš, ten je teď u Miloše v nemilosti.
Mynář dá hlavu do dlaní a zoufale s ní kroutí. Na chvíli je ticho. Pak si muž ve zlatém rouše odkašle a promluví: Víte, ta abdikace, to je vstřícný návrh. Nenuťte mocnost, kterou zastupujeme, k použití přísnějších prostředků.
Mynář (sklesle koktá): Přísnějších… prostředků…
Burianová (hystericky k Mynářovi): Já to tušila, já to věděla, průšvih jak prase, a ty prej klid Haničko, klid, pět let na Hradě máme jistejch! Leda tak hovno máme jistý!
Muž ve zlatém (rázně, ale klidně): Ta žena má pravdu, Mynáři!

Zde bohužel záznam odposlechu kanceláře kancléře Mynáře, o který autor opřel svoji dramatizaci, končí. Štěnici na onom místě instalovala agentura ABL Víta Bárty, původně s cílem odposlouchávat Hájka a Jakla. Mocenský pád Víta Bárty způsobil i to, že v jeho agentuře musí nyní šetřit, a omezili tedy četnost výměny baterií ve štěnicích. Takže teď nevíme, jak to dopadlo, ale třeba brzy uvidíme…

Josef Mátoha

Poprvé vyšlo: Babylon 1/XXII, 20. května 2013