Babiš, baba Jaga a liberální trollové
Listopadové stranické preference agentury Kantar CZ mnohým vyrazily dech. Navzdory kauze „únos syna na Krym“ by hnutí ANO získalo ve volbách skoro 33 %. Samozřejmě, jde o jeden průzkum jedné agentury, v jiných průzkumech bude mít ANO třeba méně, leč vypadá to, že Andreje Babiše „špionážní reportáž“ televize Seznam a s ní spojené informace (či spekulace) nesrazily. Naopak, alespoň zatím z aféry vzešel posílen. A nestalo se to zdaleka poprvé. Ve vztahu k Babišovi dosud evidentně platil podivný mechanismus: čím více se na něj útočí, tím více roste či se „betonuje“ jeho podpora.
Český premiér tak připomíná postavu z ruských pohádek jménem Kostěj Nesmrtelný. S ním se to má, dle pohádky „Žabka carevna“, následovně:
„Pročpak jsi ke mně přišel, švarný mládenče? Z cizí, nebo z vlastní vůle?“
„Ach, babo Jago kostlivice, dej mi napřed jíst a pít, nech mě po cestě prach smýt a pak se vyptávej!“
„To máš pravdu,“ na to baba Jaga.
A přinesla mu pohoštění. Najedl, napil se, po cestě umyl se a pak vyprávěl, že hledá svou ženu, Vasilisu Přemoudrou.
„Vím, všechno vím,“ povídala baba Jaga. „Ten zloduch Kostěj Nesmrtelný ji vězní. Ale nebude snadné ji vysvobodit, bude těžké nad Kostějem zvítězit. Toho žádný šíp ani střela nezabije. Ten se nikoho nebojí, protože nikdo neví, kde se skrývá jeho smrt.“
„A kde se skrývá jeho smrt?“
„Jeho smrt je v špičce jehly, ta jehla je ve vejci, to vejce je v kačici, ta kačice v zajíci, ten v kované truhlici, truhlice na starém dubu až na větvi nejvyšší, ale o tom, kde dub roste, nikdo z lidí netuší.“
Pak baba Jaga Ivanu careviči prozradila, jak se k tomu dubu dostane. Carevič jí poděkoval a šel.
Ať už byly záměry televize Seznam s reportáží o mladém Babišovi jakékoliv, „seznamáci“ každopádně zapomněli konzultovat babu Jagu, a pokud ne, tak se jejím radami řídili dost zbrkle. Agentura Kantar CZ se rovněž ptala těch respondentů, kteří by nově volili ANO, na jejich důvody. „Téměř unisono nám říkali, že je to, dle jejich slov, až nechutná štvanice na premiéra a jeho rodinu. Tak trošku i na truc by proto v tuhle chvíli podpořili hnutí ANO a Andreje Babiše osobně,“ řekl v České televizi spoluautor průzkumu Pavel Ranocha. TV Seznam tak svou reportáží přinejlepším zuřivě kopala do kované truhlice na dubu, možná i ten zajíc z ní nakonec vyskočil, leč prokličkoval se dobyvatelům mezi nohama a zmizel kdesi v polích. Vasilisa Přemoudrá hořce zaplakala.
Leč není divu. Tábor Babišových odpůrců je totiž už dlouho uvízlý v kolejích vyjetých bryčkou vlastní perspektivy vnímání české politiky a společnosti, kterou s ním však nikdo další nesdílí. Víc jak třicet let stará Babišova spolupráce s StB většinu lidí nezajímá – je to možná k vzteku, ale je to fakt. Čapí hnízdo pak valnou část společnosti též nevzrušuje, vždyť v něm kráčí o „pitomých“ padesát milionů. Řada voličů hnutí ANO na celou kauzu v osobním hovoru reaguje velmi pragmaticky: „Já vím, on Babiš taky krade, ale od listopadu tady kradou skoro všichni a Babiš alespoň něco dokázal.“ Jde o znak amorálnosti, nebo o trpkou životní zkušenost? O hořké poučení z třiceti let polistopadového vývoje? Z nějaké části určitě ano.
Babišovy vášnivé odpůrce by ale nyní měla zneklidňovat hlavně skutečnost, jak sami na reportáž Seznamu reagovali. Určitě z ní totiž přímo neplyne, že Babiš nechal svého syna na Krym unést, dokonce sám syn v nahrávce podotýká, že spíše jeho „ochránce“ Protopopov zneužil důvěry jeho otce. Andrej Babiš mladší je pak s velkou pravděpodobností, i na základně dalších informací, které se v souvislosti s reportáží objevily, duševně nemocným člověkem. Což jakékoliv jeho tvrzení zpochybňuje. Nemusí to samozřejmě znamenat, že by nemohl vypovídat na policii, že by jeho výpověď nemohla být vzata v potaz jako plnohodnotná. Nemusí, ale může. Věrohodnost Babišova syna coby svědka by totiž každopádně měla potvrdit zpráva nezávislé lékařské instituce, že jeho zdravotní stav v čase výpovědi umožňuje pohlížet na vyřčené skutečnosti tak, jako by byly pronesené zdravým člověkem. (Myslím nějakou výpověď na policii, ne slova zaznamená skrytou kamerou.) Jinak to všechno, jak se říká, stojí na vodě. Ostatně, Babiš junior v létě 2015 na dálnici před policisty vypověděl, že je George Clooney. To je též relevantní informace od zdravého člověka?
Autoři reportáže měli získané informace každopádně prověřit, podložit je i jinými důkazy, neopírat se pouze o futra dveří Babišovic ženevského bytu neboli o výpověď zaznamenanou tajnou kamerou v brýlích. A až poté je zveřejnit. Teprve pak by šlo o poctivou žurnalistiku. Odvysílanou reportáž tudíž nutno z řady důvodů hodnotit jako přinejlepším polotovar, který se pak logicky stal, ať už záměrně nebo samovolně, nástrojem politické manipulace. Tak okaté, že to nemálo lidí spíše naštvalo a přiklonili se k Babišovi.
Velké téma dnešní doby představují dezinformace šířené na sociálních sítích – údajně prý jen okamurovci, zemanovci a ruskými trolly. Kam pak ale zařadit třeba tweet renomovaného investigativního novináře Jaroslava Kmenty z 29. 11. 2018: „A je tu další výborný střípek do mozaiky Babišových lží kolem údajně nemocného syna. Tentokráte ho přinesli reportéři Českého rozhlasu. Verze o nemoci Babišova syna byla lež, vypověděla matka Babišovy dívky.“ Kmenta pod touto anotací sdílel článek webu irozhlas.cz, který pojednává o reportáži novinářů z ukrajinského Rádia Svoboda. Ti se dali do pátrání po Babišově „krymské lásce“ a zjistili o ní pár zajímavých informací. Navštívili též Jelizavetinu matku, jež, jak plyne z reportáže i z článku na irozhlas.cz, Babiše mladšího osobně nikdy neviděla. Zná ho jen z fotek, které jí ukazovala dcera. Dcera ji prý též informovala o psychických problémech svého přítele, avšak s tím, že jde o lež. „Říkala, že ho podvedli. Udělali z něj nemocného,“ uvedla v reportáži ukrajinského Rádia Svoboda Jelizavetina matka.
Informační hodnota jejího svědectví má však pro posouzení zdravotního stavu Babiše mladšího, diplomaticky řečeno, hodně spornou hodnotu. Matka ho neviděla a dá se celkem předpokládat, že dcera bude o milenci se schizofrenií před matkou hovořit nějak podobně. Samozřejmě, neplyne z toho, že Babišův syn schizofrenii má, ale ani to, že je zdravý. Pro Kmentu ale suverénně jde o „další výborný střípek do mozaiky Babišových lží kolem údajně nemocného syna“, neboť Jelizavetina matka verzi o nemoci označila za lež. Jeho inkriminovaný twitterový post měl k 3. 12. 2018 555 lajků (na twitteru srdíček) a 121 retweetů (tedy něčeho podobného jako na facebooku sdílení). Kolik lidí si ale pozorně přečetlo celý sdílený článek a kolik jen onu anotaci? Anotaci, která je de facto zcela protikladná obsahu, což Kmenta jistě dobře ví.
Podobných případů vědomých i nevědomých dezinformací lze za poslední týdny v souvislosti s kauzou „Babišův syn na Krymu“ dohledat plno. Co k tomu ještě dodat? Nechci dělat Babišovi advokáta, ale opravdu světí účel jeho sesazení všechny prostředky? I ty jinak vehementně odsuzované coby nástroj zlotřilého Putina a jeho trollů? Pokud zní odpověď ano, pak nutno konstatovat, že česká demokracie opravdu hodně vážně churaví, nikoliv však pouze kvůli Zemanovi, Babišovi a Okamurovi, ale spojeným úsilím všech táborů. I toho tzv. liberálního, jenž, neschopen vydýchat aktuální politickou porážku, ve své frustraci přebírá, třebas emotivně a nevědomky, metody protivníka.