Ferda má narozky a patří na Hrad! AUDIO

Dne 19. dubna 1793, tedy před 227 lety, se narodil pozdější císař a poslední korunovaný český král Ferdinand Dobrotivý, jehož cenu redakce Babylonu každoročně uděluje. Nevěřte prastarým fake news, že byl slaboduchý, naopak, kéž by nám vládli takoví jako on! Vždyť který současný politik se může pochlubit tím, že hovoří pěti jazyky, vyučil se poctivému řemeslu (například zahradničení), jednoznačně podporuje rozvoj občanské společnosti, školství, vědy a techniky, přispívá neokázale na charitu a nepodporuje či nekryje lumpy z vlastní partaje nebo rovnou mafiány. Snazší je najít jehlu v kupce sena než někoho takového v dnešní politice, takže ke slabomyslným posměškům na adresu Ferdinanda Dobrotivého opravdu není sebemenší důvod. Níže si můžete poslechnout rozhlasový pořad v délce cca 20 minut, který o Ferdinandově korunovaci a jeho vládě v roce 2010 pro tehdejší Český rozhlas 6 připravili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek jr. Stačí kliknout na obrázek:

Korunovaci Ferdinanda Dobrotivého v Praze v září 1836 v chrámu svatého Víta nezabránila ani epidemie cholery. Obrázek: Eduard Gurk, 1838, zdroj: Wikipedia Commons a France1978 on Foter.com / CC BY-SA.

 

A kdyby snad ten trik s proklikajícím obrázkem nefungoval, tak přímý link je zde: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2135700