Kalendář „osobností třetí říše“
Jeden z nejhorších nacistických válečných zločinců Reinhard Heydrich byl 27. května 1942 popraven československými parašutisty. Po jednom z nich, Josefu Valčíkovi, jsou pojmenovány ulice v Praze 8, v Třebíči a Pardubicích. Po Jozefu Gabčíkovi byla pojmenována jihoslovenská obec Gabčíkovo v okrese Dunajská Streda a přeneseně i nedaleká stejnojmenná přehrada na Dunaji. Oba byli několikrát vyznamenáni. Pamětní deska na kostele v Resslově ulici, kde oba s dalšími pěti parašutisty skončili svůj život, je na každé výročí obklopena květinami.
České polistopadové vlády hrdiny protinacistického odboje včetně parašutistů ctí, nebyly však schopny prosadit takové zákonodárství (nebo respektování zákonů stávajících), které by zamezilo zlehčování nacismu a druhé světové války či dokonce propagaci totalitních ideologií a jejich představitelů.
Když je z toho zisk, tak je to ok
Vzpomeňme kupříkladu na alibismus ministerstva vnitra, které ve svých prostorech po léta trpělo sklad nakladatelství Naše vojsko, jež nejen vydává různé konspirační bláboly, ale i prodává nacistické devocionálie, předměty s portréty válečných a dalších zločinců, jmenovitě Hitlera, Heydricha, Himmlera, Eichmanna, Göringa, Goebellse, ale taky Stalina.
Policie to prověřovala a poté uzavřela s tím, že se žádný trestný čin nestal. „Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ citovala tehdy média policejního mluvčího Jana Daňka. Tedy: pokud jde o kšeft, smí se cokoli.
Před pár dny vydalo toto nakladatelství „Kalendář osobností třetí říše“ (sic! – přední nacisté byli podle autorů „osobnosti“) a ve svém e-shopu ho prodává za 499 korun. Pod nabídkou píše: „VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI, VZHLEDEM K VELKÉMU ZÁJMU BUDE DODACÍ LHŮTA TOHTO PRODUKTU AŽ 14 DNŮ. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.“
To už ztratil izraelský velvyslanec Daniel Meron trpělivost a přes ministra zahraničí Tomáše Petříčka nakonec docílil toho, že vnitro dalo Našemu vojsku výpověď. Petříček k tomu dodal, že „takové předměty nemají na pultech českých obchodů co dělat, zlehčují hrůzy nacistického režimu a zvlášť pro Izrael to musí být smutný pohled.“ Vedle Merona kritizoval kalendář i německý velvyslanec Christoph Israng: „Předměty, které oslavují ty nejhorší zločince v lidské historii, nelze tolerovat. Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad. Jsem rád, že se v České republice, která toho za nacistů tolik vytrpěla, rozpoutala diskuse ohledně toho, jestli podobné věci chcete dále tolerovat.“
Pražský magistrát vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu již v dubnu. Podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) vypovědělo město smlouvu koncem dubna s šestiměsíční výpovědní lhůtou. „Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivým směnárníkům, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou,“ uvedl radní pro média. Kvůli kalendáři podal trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, další chystá Federace židovských obcí (FŽO).
Jen ministr vnitra Jan Hamáček až doteď hrdě třímal vlajku svobody propagace nacismu a stalinismu. Portréty nacistů a Stalina na tričku či hrnku mu nevadily natolik, aby dal Našemu vojsku výpověď. Zabrala u něj až přímluva stranického kolegy po vydání kalendáře.
Taktéž nacistická „bible“ rasismu, antisemitismu, nenávisti a násilí z nenávisti – Mein kampf Adolfa Hitlera – se u nás po různých peripetiích může vydávat naprosto beztrestně.
Změna zákona?
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek chce v souvislosti s kauzou kalendáře s portréty „osobností třetí říše“ do zákona prosadit trestání šíření propagandistického materiálu či použití symbolů hnutí národního socialismu. Na twitteru uvedl, že úpravu předložil jako pozměňovací návrh k úpravám trestního zákoníku. Za nově zařazené trestné činy by podle návrhu měly hrozit až tři roky vězení či peněžitý trest.
„Není možné adorovat, ať už na hrnečku nebo v kalendáři, tváře nacistických vrahů. Je to absolutně nechutné a nepřijatelné. Je strašné, že si z toho někdo dělá byznys. Netýká se to jenom vyobrazení, ale i nacistických symbolů, kdy zákon bude koncipován tak, že tyto symboly jsou zakázané,“ shrnul Bartošek.
Senátor Václav Láska k tomu na facebooku napsal:
„Tohle prostě nejde. Neskrývaná adorace vrahů. Brutální urážka všech obětí nacistického řádění. Podle mého názoru je tohle trestný čin. Vím, že trestní oznámení bylo podáno. A také vím, že v minulosti byla podobná oznámení neúspěšná. Prostudoval jsem si ta rozhodnutí a začal připravovat novelu trestního zákoníku, která učiní trestným takováhle zvěrstva i v případě, kdy jsou páchána čistě jen pro majetkový prospěch. Pokud policie i tuhle věc shodí ze stolu, novelu předložím. A pro nakladatelství Naše vojsko, které se chová jako hovado první třídy, mám jediný vzkaz. Styďte se. Pokud víte, co to stud je.“
Dle mého by bylo vhodné přidat i komunistické symboly a zločince, to by ovšem poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD nepustili dál.
„Zbabělí a nájemní Heydrichovi vrazi“
V roce 2012 zveřejnil web neonacistického Národního odporu následující text:
„Před sedmdesáti lety, dne 4. června 1942, zemřel v městské nemocnici v Praze na Bulovce zastupující říšský protektor Reinhard Tristan Eugen Heydrich, podlehl následkům zranění zbabělých vrahů, kteří 27. května 1942 zaútočili na projíždějící vůz Reinharda Heydricha, přičemž Obergruppenführera SS těžce zranili. Více o atentátu si můžete přečíst v nedávno publikovaném článku. Nyní zveřejňujeme pojednání o dobových náladách, manifestacích a otevřeném nesouhlasu s tímto zavrženíhodným činem, které se po atentátu odehrály na území Protektorátu Čechy a Morava.
Fakt, že byly české vysoké školy zavřeny, si zavinila část české inteligence sama – když se nechala aktivně zatáhnout do některých akcí namířených proti Říši a tím vlastně i proti zájmům vlastního národa. Pokud se týká znovuotevření vysokých škol, stačí si jen připomenout datum – mělo to být roku 1942. A právě téhož roku poslal do Čech samozvaný ‚exilový prezident´ Beneš paradesantní výsadky z Anglie, jinými slovy – nájemné vrahy.“
Provedení rozsudku smrti nad válečným zločincem bylo tedy podle českého ideologa krajní pravice Romana Elmara Skružného, autora těchto slov, zavrženíhodným činem, který spáchali zbabělí nájemní vrazi… Dále Skružný zlehčoval (na hranici schvalování) vyvraždění Lidic a Ležáků:
„Snad každý zná ještě ze školy onu účelově zmanipulovanou verzi o obcích jménem Lidice a Ležáky. Stopy pomahačů té vraždy vedly opravdu do Lidic a do Ležáků – v Ležákách byly dokonce nalezeny zbraně a vysílačky. Je nutné si uvědomit, že zodpovědnost za tyto události nenesly říšské bezpečnostní složky, ale – jak už jsem předeslal – snaha pana Beneše se ‚zviditelnit´.“ (Mengele byl skvělý a mezinárodní židovstvo o něm lže, píše také Skružný. Tento a další jeho texty si můžete přečíst ZDE.) Nedělo se nic, policie a justice jakoby náhle neexistovaly.
Byl jsem víckrát svědkem porušování zákonů neonacisty a dalšími rasisty na různých demonstracích, aniž by přítomná policie jakkoli reagovala. Například výkřiky „Židi do plynu“ během náckovského pochodu kolem Velké synagogy v Plzni nebo „Cikáni do plynu“, „upálit je“, „pohřbít zaživa“ při pokusu o pogrom na Romy v Rumburku.
Někteří politici, policie a justice si zřejmě neuvědomují, že nicnedělání ve výše popsaných případech je zároveň i vyjádření pohrdání vůči hrdinům protinacistického odboje.