Premiéra Fiktivního šílenství

Festival MEJLA 70 v Arše

V pražském Divadle Archa v sobotu 2. října úderem (plusmínus přesně) 17 hodiny vše zahájí BBP podzemní orchestr, nesoucí „certifikovaný“ odkaz Mejlovských basových riffů. Pak nastane ta chvíle,, kdy se na pódiu objeví The Plastic People Of The Universe, jejichž aktuální, „svatvečerní“ sestava nyní leží na bedrech kapelníka Pepy Janíčka. A Pepovi ten tanec mezi vejci vůbec nezávidím, „drobným“ průšvihem je, že Honza Brabec, který měl s Pepou společně nést břemeno koncertu, si před pár dny zlomil nohu. Ale jejich hudba je věčná, tak co sejde na jednom večeru, že? Náplastí může být, že v téhle partě budou výhradně muzikanti, kteří s Mejlou skutečně a doopravdy hráli. A křtít se bude taky! Co všechno, to odhalíme v příštím „oběžníku“, ale přinejmenším 2LP a pár CD Plastiků, navlečených do nového kabátu zvukového i grafického. Taky kdo bude kmotrem si zatím necháme pro sebe, ale po Václavu Havlovi (křtil Masku za maskou) a knížeti Schwarzenbergovi (kmotr živáku Non stop opera) bylo těžké najít podobnou váhovou kategorii. Ale podařilo se!

Pak přijde chvíle pro pražskou premiéru Fiktivního šílenství, v němž se propojilo to nejlepší z kapel Fiction a Šílenství, aby ani písně, napsané pro tyto soubory, nezapadly. A to by byla velká škoda, však se přesvědčíte sami/samy.

Půlnoc hraje ještě míň než méně a tohle bude nejspíš jedna z posledních možností, kdy je můžete slyšet. Zdá se to být neodvratné, ale čas se nachyluje a tahle skvělá kapela pomalu ukončuje činnost. Ještě možná poslední turné na rozloučenou na jaře příštího roku a pak adié! Nedá se nic dělat, všechno jednou skončí.

To Tony Ducháček a jeho Garage se zdají být nesmrtelnou a večírek ukončí svými hity k poslechu i tanci, pod nimiž je ostatně ve velké většině podepsán právě Mejla Hlavsa.

V přestávkách, určených k nazvučení dalších souborů, budou na malém sále znít staré fláky Velvetů v podání All Tommorow´s Parties Band, neboť Velvet Underground – jak všichni víme – stáli u kolébky přerodu indiána Milana v plastického Mejlu.

V prostorách Archy budou nainstalovány i dvě výstavy: Ondřej Němec přiveze konvolut fotografií „Mejla v sedmdesátkách“ a Bohdan Holomíček sérii velkoformátových fotografií z III. festivalu druhé kultury na Havlově Hrádečku, který se konal 1. 10. 1977 … tedy takřka přesně na den před 44 roky.

Kdo doufá, že bude chybět nabídka titulů Guerilla Records, doufá marně. Naopak! V prodeji bude premiérově výše zmiňované 2LP „Magické noci 1997“ a z CD titulů hlavně novinky. Starobu si objednejte přes web, nebo si počkejte na 6. listopad, kdy proběhne festival 20 let Guerilla Records. V Arše jsme oslavili 10 i 15 let a tak chceme v tradici pokračovat. A protože dneska nikdy nevíš, kdy je to naposled, doufám, že se potkáme v míře hojné. Aby nás to jednou nemrzelo! Pro připomenutí jen program: Franta Skála, Svobodná místa – pocta Pavlu Zajíčkovi, Prasečí farma, The Plastic People Of The Universe – New Generation, Furt rovně, Psí vojáci tribute a Kabaret doktora Caligariho. Plus samozřejmě „doprovodné programy“.

Ale teď šup šup do svátečního a přijď do Archy zavzpomínat na Mejlu.

Letos by mu bylo sedmdesát. Jak říkali staří Řekové: na dobrý život stačí i krátký čas a Mejla toho, co mu bylo přisouzeno, využil vrchovatě.

Bojanovice 1976, foto Ondřej Němec

Fcb událost:

https://www.facebook.com/…775

A ještě ke vstupenkám: kdo preferuje k nákupu ty internety, pak tady:
Archa https://www.divadloarcha.cz/…147
GoOut:
https://goout.net/…gr/

20 LET GUERILLA RECORDS:
Archa: https://www.divadloarcha.cz/…-01
GoOut: https://goout.net/…rjr
Staromilci si vstupenky na oba koncerty mohou objednat i přes tento mail
– nfo@guerilla.cz, nebo sms na 603857594 (zašleme doporučeným dopisem +
50 Kč poštovné), nebo koupit přímo v Arše (pokladna: Po – Pá 10.00 –
16.00 a 2 hodiny před začátkem akce)

P. S.
A na úplný závěr pro fanoušky Umělé hmoty, kterých je v tomto mailinglistu jistě většina: protože je kapela v nevídané formě, budeme nahrávat „živák“. V pátek 22. října v pražském Kaštanu a v sobotu 23. října v teplickém Knaku, tak přijďte udělat „atmošku“. Vzácným hostem bude skupina AKU AKU, která na obou koncertech pokřtí své nové CD „Všechno zmizí“ (Guerilla Records 2021), v Teplicích navíc veselici uzavře místní klasika, Pecka z vajíčka.

P. P. S. Podle vládních nařízení je v Arše vstup po:
– absolvování POC antigenního testu (ne staršího než 72 hodin)
– absolvování PCR testu (ne staršího než 7 dní)
– prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech (stačí potvrzení o
pozitivním testu ne starším 180 dní)
– aplikaci alespoň druhé dávky očkování proti covidu-19, přičemž od této
dávky musí uběhnout nejméně 14 dní
– na náš večer bude možno zdarma u vstupu nechat si testy (ze slin) na
počkání udělat

P. P. P. S. Pokud vás naše AKTUALITY obtěžují, stačí zpětně do předmětu zprávy napsat NE.