Protestujeme proti extrémnímu mimozemšťanství (EET)
Jedním z hlavních argumentů pro zavedení elektronických pokladen pro živnostníky (EET) bylo údajné narovnání podnikatelského prostředí. Není to ovšem spíše tak, že si potravinářský velkovýrobce přihrál jen další informace na podporu svého podnikání?
Informace jsou v byznysu (stejně jako v politice etc.) jednou z nejdůležitějších komodit. Největší podnikatel v potravinářství bude mít díky EET nově každým okamžikem k ruce tisíce informací o konkurenci, o potenciálních zákaznících, konsumentech jeho produktů, stejně jako o druhu či výši nabídky a poptávky, atd. atp., a to výsadně před všemi ostatními podnikateli. Tuto výsadu před „obyčejnými smrtelníky“, kteří jsou tak bláhoví, že podnikají bez krytí ministerstvem financí a mediální podpory vlastních novin a rádií, měl Babiš coby ministr financí už předtím, jen v menší míře, a můžeme se jen smát jeho tvrzení, že správa EET půjde mimo něj – k čemu by pak Babiš byl?
Podnikatel Andrej Babiš coby ministr financí shromažďuje ve svém úřadě stovky tisíc, miliony informací, a to ne jako člen vlády, který zprávy z podnikatelského sektoru používá k vypracování podkladů pro vládu k rozhodování o efektivnějším řízení ekonomiky, které je ve prospěch všech bez rozdílu, ale jako šéf obrovského chemicko-potravinářsko-agrárního holdingu, který státní aparát zneužívá ve prospěch svého soukromého podnikání.
Místo, aby zavedením EET došlo k narovnání podnikatelského prostředí, s Babišem dochází naopak k prohloubení jeho pokřivení: ministr financí si přihrál zase jen další miliony informací, které jsou pro jeho byznys k „nezaplacení“. Pokud by Babiš chtěl skutečně narovnat podnikatelské prostředí v této zemi, musel by začít u sebe – buď se vzdát podnikání, nebo postu ministra financí.
Dalším argumentem Babiše pro zavedení EET byl údajný boj proti šedé ekonomice a neplatičům daní, což je ze strany člověka, který je vyšetřován ohledně zfalšování žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo, obzvlášť pikantní – jak mají občané této země odvádět daně, když člověk, který spravuje státní kasu, je podezřelý z podvodného získání dotace na jeden ze svých byznysů?
EET je ale především civilisační problém. S povinností zavést elektronické pokladny dostala poslední ránu už beztak skomírající instituce venkovských hospod, které kdysi byly – spolu s farou, kostelem a školou – kolébkou českého národního obrození, místem, kde vznikl novodobý český národ, kde se ustavovaly spolky, připravovala se ochotnická představení, chystaly se muziky, dohadovala se sportovní klání, stejně jako obchody či sousedská výpomoc atd. atp. – hostince byly základem společenského a kulturního života na venkově a tuto funkci si hospody v menší míře zachovaly dodnes. Než přišel Babiš. Místa pro setkávání živých lidí nahradí kostelecké párky doma v lednici a lahváč otevřený u Babišovy TV, kterou si oligarcha před volbami jistě taky koupí, a pak už budou jen za obzor se táhnoucí žluté lány řepky. Česká vesnice 21. století.
Česká hospoda zajde díky podnikatelské nenasytnosti Babiše, který chce mít vše pod kontrolou, aby mohl efektivněji dělat svůj deal s českou společností. A volové mu na to skáčou. Jak dlouho ještě?
(Podotýkáme, že redaktorů Babylonu se EET netýká – tedy osobně, lidsky, kulturně, historicky… ano.)