Španělská justice zaskakuje za politiku

Včera zadržela německá policie nedaleko dánských hranic bývalého katalánského autonomního premiéra Carlese Puigdemonta. Dva dny předtím poslal španělský soudce Pablo Llarena za mříže dalších pět vysokých politiků, mezi nimi i Jordiho Turulla, který měl v sobotu předstoupit před katalánský parlament a s velkou pravděpodobností být zvolen novým šéfem autonomní vlády. Společně s uvalením vazby obnovil soudce i eurozatykač, na jehož základě Němci Carlese Puigdemonta zatkli.

Soudce Llarena zdůvodnil zatčení politiků i obnovení eurozatykačů jen velmi obecně. Mělo prý opět nastat zvýšené nebezpečí, že uprchnou nebo budou pokračovat v jednání, ze kterého jsou již obviněni, tedy ze vzpoury a zpronevěry veřejných fondů. Kromě Turulla šli za katr i bývalý radní pro zahraniční politiku Raül Romeva, Josep Rull, Dolors Bassaová a bývalá šéfka autonomního parlamentu Carme Forcadellová, přičemž všichni byli dosud stíháni na svobodě.

Sobotní volba katalánského premiéra se nekonala, zato se konaly v Barceloně a Gironě demonstrace, a všichni politici, včetně premiéra Mariana Rajoye, vypadali, že jsou rozhodnutím soudce Llareny zaskočeni. Jenže právě postoje výkonné a soudní moci k nezákonnému vyhlášení Katalánské republiky a postihu jejích protagonistů jsou dost nepřehledné. Komentátoři a političtí analytici ve Španělsku se shodují, že by soudní moc neměla tolik zasahovat do politiky, ale víceméně zůstávají u konstatování, že soudce Llarena je „hlavním scénáristou španělské politiky“, což by asi tak být nemělo.

Soudce Pablo Llarena uvalením vazby de facto rozhodnul dva dny před volbami, že Jordi Turull nebude v sobotu zvolen katalánským premiérem. Carles Puigdemont byl v té době na konferenci ve Finsku a když se dozvěděl o obnovení eurozatykače, vydal se do Belgie, kde žije, autem a trajekty, aby se vyhnul letištním kontrolám. Zatčen byl během cesty v Německu německou policií u benzínové pumpy. Nešlo o náhodu, španělská centrála jeho cestu monitorovala. Nyní bude rozhodovat spolkový soud ve Šlesvicku-Holštýnsku, zda ho vydají.

V současné době je ve španělské vazbě devět vysokých katalánských politiků, další se vyhýbají stíhání ve Švýcarsku a ve Velké Británii. Mariano Rajoy navrhoval ještě před zatčením, že by mohl být propuštěn jeden z nich, bývalý radní zodpovědný za vnitro Joaquim Forn. Všechno napovídalo tomu, že politici budou chtít hledat cestu směrem ke konsensuálnímu řešení. Nyní se situace v Katalánsku opět vyhrocuje.