Vidle v Čapím hnízdě a zlámaná křídla
Miloš Zeman hodil v hradní TV Barrandov do kauzy Čapí hnízdo vidle. Oznámil, že i kdyby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušení trestního stíhání Andreje Babiše zrušil, a tedy vrátil případ zpět do hry, použije svého práva abolice. Celá záležitost Čapího hnízda je tak fakticky uzavřená. Pavel Zeman sice může premiéra Babiše donutit k tomu, aby kontrasignoval rozhodnutí Miloše Zemana o zastavení jeho vlastního trestního stíhání, ale to je asi tak všechno, co zmůže. Politický zisk, na který by šéf státních žalobců stejně neměl hledět, z toho bude nevalný, poněvadž kolik procent voličů v této zemi vůbec rozumí záhadnému cizímu slovu kontrasignace…
Ale – dalo se to čekat. Navíc, prezident Zeman by se nyní v případě abolice mohl argumentačně opřít o rozhodnutí státních zástupců Šarocha a Erazíma, kteří Babišovo trestní stíhání zastavili. Sice na základě diskutabilních právních konstrukcí, existuje však nějaká nediskutabilní právní konstrukce? Asi ano, leč zřídka. Lid každopádně zajímá rozhodnutí se štemplem. A po čtvrteční show dvou politických klaunů, Jaromíra Soukupa a Miloše Zemana, na TV Barrandov, je už skoro na 99 % jisté, že konečné rozhodnutí bude v Babišův prospěch.
Zhruba souběžně s finále Čapího hnízda ale padlo jiné soudní rozhodnutí, jemuž se nedostalo skoro žádné pozornosti. Jistý Karel Daňhel vysoudil odškodnění ve výši něco přes 300 tisíc korun za zničení své profesní kariéry. Vy neznáte Karla Daňhela? Opravdu ne? Karel Daňhel, bývalý vojenský pilot a expert na vojenskou leteckou techniku, zpracovával na generálním štábu stanoviska k nákupu vojenských dopravních letounů CASA. Od začátku podle svých slov upozorňoval, že stroje jsou pro armádu nevýhodné a že na obchod naléhal hlavně tehdejší náměstek ministerstva obrany Martin Barták. Topolánkova vláda ale letadla v roce 2009 koupila.
Obchod od začátku provázela řada pochybností, které si lze snadno dohledat ve veřejných zdrojích. Policie později obvinila tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Poslanecká sněmovna rozhodla 11. července 2012 vydat Parkanovou k trestnímu stíhání. Věc přešla k soudu, který se však stále vleče, bez jasného výsledku. Parkanová je v tom svým způsobem nevinně, neboť v politice (na ministerstvu obrany) byla veskrze osobou plnící příkazy Miroslava Kalouska, jeho „bílým koněm“ či, genderově citlivěji vyjádřeno, „bílou kobylou“– s prominutím, jde o terminus technicus. Nicméně tací živočichové to často schytávají za své pány.
Ale zpět k Daňhelovi. Ten, když začalo vyšetřování, stále nechtěl připustit, že kšeft byl v pořádku, namítal, že byl předražený a nevýhodný. Nechtěl tudíž vyvinit garnituru, která byla v roce 2012 stále, přímo i nepřímo, u moci. A šup, hned měl na krku údajný sex s nezletilou, zažil drsnou profesní degradaci, zbavili ho bezpečnostní prověrky, z armády musel odejít, už si nezalétá. Rodina rozbitá, život ve střepech, jeden čas se živil skládáním krabic v obchodním domě. Odškodnění, které vysoudil či možná ještě vysoudí, tyto ztráty nemůže nahradit. I kdyby se ve svém posudku ohledně letadel CASA mýlil, byla to správná cesta, jak se s kritikem vypořádat?
Daňhel už dnes nikoho nezajímá. Jeho případ již totiž nemá potenciální politické dopady. Časté pokřiky: „Odstup, očisti se a pak se vrať!“ vyznívají tváří v tvář Daňhelovu osudu, byť nejde o politika, pokrytecky. A vlastně i vzhledem k Vlastě Parkanové, jež se před soudem očišťuje už podezřele dlouho. Navíc v nepřítomnosti, jelikož k soudnímu líčení odmítá chodit.
Spravedlnost v této zemi opravdu představuje velmi pochybnou kategorii. Justiční království (policie, státní zastupitelství, soudy) často není neutrální říší, jakou by mělo být, zvláště pokud řeší nějaké ožehavé případy, které se týkají miliard nebo základů politické moci. Je to však vidět nejen na Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi, ale hlavně na těch, jejichž kauzy už takříkajíc vyšly z módy.