Dvacet tisíc lží
O amerických volbách 2020 s Jolyonem Naegelem
Americké prezidentské volby finišují. Odhlédneme-li od koronavirové krize, je to bezpochyby světová událost čísla. Jak o ní referují česká média? Kdo je podle tebe Donald Trump?
Můj dojem z českých médií – ovšem s některými výjimkami – je, že redaktoři příliš relativizují a příliš zjednodušují, a to právě i co se týká osoby Donalda Trumpa. Deník The Washington Post si dal tu práci a spočítal, že za necelé čtyři roky v Bílém domě lhal Trump více než dvacet tisíckrát. Trumpovo chování při poslední debatě bylo sice o něco důstojnější než při první, ovšem o svém sokovi Bidenovi vypouštěl jeden výmysl za druhým. Trump je showman, který je závislý na adoraci svých fanoušků a nepřijímá kritiku, zejména ze strany žen a menšin. Podobně jako mafián vyžaduje absolutní loajalitu, a ti, kteří ji v jeho očích porušují a dávají přednost věrnosti Ústavě před loajalitou prezidentovi, ať jsou členy jeho vlády, Sněmovny reprezentantů nebo Senátu, přicházejí nejen o jeho přízeň ale i o své posty.
Trump se chová a mluví rasisticky a chrání rasisty. Rozhodl například o odloučení dětí latinskoamerických uprchlíků od svých rodičů a ještě dnes je přes pět stovek dětí, jimž americké úřady doposud nedokázaly vypátrat jejich vyhoštěné rodiče. Trump se aktivně snaží oslabit státní službu a diplomatickou službu, politizovat ministerstva spravedlnosti a vnitra, rozbít ideovou rovnováhu soudců Nejvyššího soudu… Lživě tvrdí, že ekonomické úspěchy vládní administrativy jeho předchůdce Obamy jsou jeho vlastní. Rozděluje společnost a jednotlivé americké státy podle toho, jestli pro něj volily před čtyřmi roky či nikoliv. Vede federální stát jako rodinný podnik. Je to daňový podvodník. Novinářům nadcenil hodnotu svého majetku a bernímu úřadu svůj majetek podcenil. Ačkoliv tvrdí, že je miliardář, v daních z příjmu zaplatil dva roky po sobě 750 dolarů. Má dlouhou historii zneužívání žen a placení za jejich mlčenlivost. Jeho porušování zákonů ohledně střetu zájmů a protekce je na denním pořádku. Také podcenil důsledky pandemie Covidu, přestože již zemřelo přes 225 000 Američanů. Jeho kritici mu připisují polovinu těchto úmrtí a vidí příčinu tragické situace USA v Trumpově nesprávném jednání a záměrné pasivitě. Trump za to opakovaně odmítl přijmout odpovědnost a přehrál ji na jednotlivé státy – zejména na ty, jejichž guvernéři jsou členy Demokratické strany – jen v poslední debatě částečně ustoupil.
Narcistnímu Donaldu Trumpovi totálně chybí empatie. Známý americký vojenský psycholog Gustave Gilbert, který po válce působil při procesech s nacisty v Norimberku, prohlásil, když hodnotil chování a činy nacistických pohlavárů, že je „zlo absencí empatie“. V případě Trumpa tato definice sedí.
Co na to Republikánská strana?
Republikánská strana se nyní chová jako Trumpův poslušný osobní nástroj. Mnoho lidí, kteří zažili komunismus (Češi, Slováci, Rusové, Poláci, Maďaři…), má za to, že americká Republikánská strana je stejně jako za Ronalda Reagana tou nejlepší hrází proti socialismu. Je to naivní představa, protože dnešní Republikánská strana má pramálo společného s Reaganovou stranou z 80. let, a co se týká americké zahraniční politiky, ta se do příchodu Trumpovy administrativy příliš neměnila – bylo totiž jedno, zda seděl v Bílém domě demokrat či republikán. Trump si nejen přivlastnil Republikánskou stranu, ale snažil se ovládnout i americkou zahraniční politiku, aby sloužila jeho vlastním zájmům, které rozhodně nejsou totožné s historickou úlohou Spojených států amerických ve světě.
Jak je možné, že tří set milionová velmoc, s třistaletou demokratickou tradicí, která prošla tolika vnitrostátními i zahraničněpolitickými „peripetiemi“, není schopna vyslat do souboje o podobu Ameriky a tím i západního světa proti „pošahanému“ Trumpovi nikoho jiného než „mdlého“ Bidena?
Pardon, kdo byl sokem Miloše Zemana v posledních prezidentských volbách v roce 2018? Jiří Drahoš, do té doby bez politické zkušenosti, který po svém vítězství nad dalšími opozičními kandidáty prohrál ve druhém kole se Zemanem. Malý desetimilionový stát nemohl vybrat nikoho jiného než politicky a mediálně nezkušeného Drahoše jako soka Zemana? Oproti českému systému druhého volebního kola mají Američani primárky a k tomu archaický a naprosto nedemokratický volební sbor, který stále častěji neguje výsledky přímého hlasování voličů. Označení Bidena jako „mdlého“ či „ospalého“ je překladem Trumpovy invektivy vůči Bidenovi. Je to cílená nadávka. Trumpův způsob hanlivého označování odpůrců má jediný cíl – ponížení oponenta v očích Trumpovy lůzy.
Na samém začátku primárek bylo hlavní otázkou pro většinu voličů demokratické strany, který kandidát by měl nejlepší šanci, aby Trumpa porazil. Samozřejmě, byli tu centrističtější, mladší a možná i charismatičtější kandidáti, ale také zkušení kandidáti nad sedmdesát let z levého křídla Demokratické strany. Překvapivě rychle se však stalo – díky primárce z 29. února v Jižní Karolině – že větší část demokratických voličů preferuje Bidena ve víře, že žádný jiný kandidát by v listopadu nedokázal Trumpa přesvědčivě porazit. Nejde tedy o nějakou krizi liberální demokracie, nýbrž o racionální fungování demokratického systému v praxi. To, co je poněkud nenormální, je nesmírně velký chaos a kolaps, jimž by mohla čelit americká společnost v případě dalšího vítězství Trumpa. Joe Biden je zkušený, empatický a skromný politik. Ovšem je důležité si připomenout, že Bidenova administrace by byla přechodná. Nikdo si nedělá iluzi, že by kandidoval znovu za čtyři roky ve věku 81 let – Bidenovi bude 28. listopadu 78 let.
Jaké vnitropolitické otázky jsou ve hře v prezidentských volbách…
Velkou roli hraje osud Nejvyššího soudu, kdy Trump právě během voleb připravuje jmenování konzervativní soudkyně Amy Coney Barrett, která nahrazuje nedávno zemřelou liberální soudkyni Ruth Bader Ginsburg, čímž se na dlouhá léta vychýlí rovnováha Nejvyššího soudu v poměru šest konzervativních soudců ke třem liberálním. Tato změna ohrozí existenci povinného zdravotního pojištění, tzv. Obamacare, důležitého pro část populace, která má zdravotní problémy. Trump také ohrožuje právo na potrat, které bylo uzákoněno Nejvyšším soudem v roce 1973 (americká Ústava uzákoňuje právo těhotné ženy svobodně se rozhodnout ohledně ukončení těhotenství). Další otázkou je rekordní vzrůst nezaměstnanosti v důsledku pandemie: v únoru byla 3,5 procent, v dubnu 14,7 procent, v září 7,9 procent. Nyní, kdy znovu roste počet případů nemocných Covidem-19 se dá předpokládat, že nezaměstnanost v USA znovu stoupne. Aktuálním tématem je rovněž budoucnost fosilních paliv v USA. Alarmující je také frekvence přírodních ničivých pohrom, jako jsou požáry, záplavy, hurikány, tornáda a podobně, které jsou důsledkem globálního oteplování a při nichž stále větší počet obyvatel přichází o všechno. A pak rasová otázka… Ta je nesmírně daleko od svého řešení, i když letošní protesty a veřejný dialog po vraždě Afroameričana George Floyda ukázaly, že Američané situaci, kterou prožívají Afroameričané, již lépe chápou.
Co je v situaci, kdy roste asertivita Číny, která má Západ za degenerovanou, upadlou civilizaci, jejíž existence má opodstatnění jedině tehdy, když bude bezvýhradně sloužit čínským zájmům, lepší pro Evropu, pro budoucnost Západu – Trump nebo Biden? Proč?
Jak je známo, Čína nemyslí krátkodobě nýbrž dlouhodobě. Třeba konfrontace v Jihočínském moři není nic nového a nezmizí v dohledné době, podobně jako současný zaostřující přístup Pekingu vůči Tchaj-wanu, Hongkongu a menšinám, ať již tibetské, ujgurské či mongolské. Vzhledem ke způsobu vyjednávání Trumpa, kterému jde čistě o vlastní ekonomické výhody nikoliv o otázky mezinárodního práva či práv menšin, by další čtyři roky Trumpa v Bilém domě náramně sloužily zájmům čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi a jeho režimu, nikoliv Evropě. Důsledky pro Tchaj-wan, Hongkong a menšiny by mohly být katastrofální. S Bidenem jako prezidentem se dá očekávat návrat americké zahraniční politiky k tradičním americkým hodnotám a k příkladnému chovaní v mezinárodní aréně.
Newyorský rodák Jolyon Naegele je bývalý zpravodaj rozhlasových stanic Hlas Ameriky a Svobodná Evropa/Svoboda