Braňme se šmejdům

Základem občansky, kulturně, politicky vyzrálé společnosti je nenechat ze sebe dělat blbce, umět se ve světě orientovat a neskákat na špek podvodníkům jen proto, že vtíravě mluví. V podomním prodeji se jim říká šmejdi.

Kresba Pavel Vošický
Kresba Pavel Vošický

O vnitropolitických i zahraničněpolitických eskapádách Miloše Zemana se mluví hodně, rád bych připomněl sociální rozměr jeho prezidentství. Zeman rád mluví nebo mluvil o tom, že je prezidentem dolních deseti milionů. Větší výsměch skutečnosti si lze stěží představit. Této asociální osobnosti jsou tzv. obyčejní lidé, lidé vůbec, zcela ukradení. Jsou pro něj dobří jen tehdy, pokud jsou mu užiteční, tedy pokud mu dají hlas ve volbách. Zeman nereprezentuje dolních deset milionů, natož tuto zemi, ale je marketingovou figurkou několika soukromých podnikatelů s vazbami na Rusko a Čínu, kteří si Pražský hrad, díky Zemanovi, zprivatizovali.

Sofistikovaněji, ale o to více nebezpečně, se chová jiný politický podomní prodejce – ministr financí, velkopodnikatel a vlastník médií Andrej Babiš. Nadáváme na Cikány, že zneužívají dávky, ale superboháči, který dělá to samé systémově a po miliardách odčerpává dotace určené pro rozvoj malého a středního podnikání, to promíjíme. Babiš chce po tom posledním živnostníkovi vyúčtovat i tu poslední korunu – kam ale zmizely dokumenty ohledně Čapího hnízda, na které Babiš podle všeho podvodným způsobem získal padesátimilionovou dotaci? Agromagnát Babiš má z pozice ministra financí kontrolu nad veškerou konkurencí. To je to samé, jako kdyby při fotbale byl někdo hráč a zároveň rozhodčí. Proč se podnikatelé nebouří, jak to, že něco podobného připustíme?

Základem transparentní, otevřené demokratické společnosti jsou nezkorumpovaná média. Babiš, který se neustále ohání bojem proti korupci, místo aby nezávislost médií jako jednu z nejvyšších hodnot ctil, média skupuje: Babišovy noviny a rádia rády referují o kauzách těch druhých, zatímco o kauzách Babišových podniků, včetně těch politických, jako je strana ANO, cudně mlčí.

Nejde pochopitelně o to někoho démonizovat, ale s panem Babišem je v této zemi jeden hodně velký problém: Babiš svým politickým podnikáním zásadním způsobem křiví volnou politickou, ekonomickou a koneckonců i kulturní soutěž, která je základem svobodné společnosti a její prosperity.

Nejdůležitější ze všeho je dodržovat pravidla hry, v politice, stejně jako v podnikání, nebo v mediální sféře. Braňme se všem těm, kteří pravidla pro fair play obcházejí, politiku využívají pro svůj soukromý byznys, soukromý byznys k ovlivnění politiky, a média degradují na politicko-podnikatelský marketing. Nebuďme jako dezorientování staří lidé, kteří se nedokáží podomním obchodníkům s falešným zbožím bránit.

Prosloveno 17. listopadu 2016 na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí