Jak na Zemana sraly mouchy

Po rozhovoru prezidenta Zemana pro Český rozhlas, ve kterém hlava státu opět mluvila jako dlaždič, zveřejnil ředitel teplického gymnasia Zdeněk Bergman na internetu následující doušku: „Před čtyřmi lety jsem nechal svěsit obrazy pana prezidenta, které do té doby visely na čelní stěně každé učebny. Důvodem bylo chování, za které ve škole dávám ředitelskou důtku – použití sprostých slov ve veřejném projevu. Nyní, po rozhovoru pana prezidenta pro Český rozhlas, jsem školníkovi uložil, ať ty obrazy zahrabe do kompostu,“ uvedl na Facebooku Bergman.

Úředníci a různé politické kukačky ihned zpozorněli. Na návrh teplického magistrátu, který chce Bergmana z jeho postu kvůli výše uvedenému odvolat, se už „případem“ zabývá Ústecký kraj.

O národě, ve kterém zlidověla scéna z hostince U Kalicha, kde se policejnímu provokatérovi Bretschneiderovi na dotaz, kam zmizel ze stěny obraz císaře Pána, dostalo od hostinského Palivce odpovědi, že na něj sraly mouchy, tak ho dal na půdu, načež byl za to úředně popotahován, by si člověk myslel, že je imunní vůči podobným projevům úřední idiocie, služební či jiné horlivosti ve věcech, kde o nic nejde, zatímco v těch, kde o něco jde, se nic neděje, a že kauza podělané podobenky Jeho Veličenstva už navždy zůstane pokladem české literatury. Společnost, která není schopna sebereflexe a mentálně nikdy nedospěla, je ovšem odsouzena žít ve světě literatury imrvére.

Tisíce nejrůznějších druhů bretscheindrů otravují život občanům dodnes. Umrněnost, bazírování na pitomostech, servilita, míra patolízalství nejen neklesá, ale poslední dobou, zdá se, opět na všech stranách vystrkuje růžky poté, co byla v 90. letech poněkud uleknuta: služebnost odezírající z úst moci, davu, každé slovo z toho, co je nahoře, nebo má právě převahu, snažící se zachytit záchvěv jakékoli myšlenky či přání jako první, být vždy připravena přiskočit, poklonkovat, sloužit, nápomocna každé sviňárně, jen když má funkci, a zesměšňovat, ironizovat, penalizovat vše, co proti čuňárně pozvedne hlas, za Bretschneidera, za druhé republiky, za protektorátu, za normalizace … Ty nejpokleslejší typy lidí se v rozjitřené době vždy znovu a znovu objeví, vyderou se na povrch, získají funkci.

V „případě“ pana ředitele Bergmana například jakási Tereza Hyťhová, poslankyně a krajská zastupitelka za Okamurovu SPD, která se od vyjádření ředitele teplického gymnázia okamžitě distancovala. „Jsem přesvědčena o tom, že je naprosto nevhodné, aby se tímto způsobem prezentoval ředitel školy… Považuji to za profesní selhání a špatný vzor žákům. Takový člověk nemá na pozici ředitele absolutně co dělat,“ prohlásila Hyťhová na adresu slušnosti, která se postavila vulgaritě. Slovníkem pana prezidenta – píča.

Tady nejde vůbec o nějakou politiku, ale o tu nejzákladnější míru slušného jednání na veřejnosti, bez které se jakákoli společnost rozsype jako domeček z karet. Ředitel školy se ozval za rodiče dětí v téhle republice, kteří Zemana volili bez ohledu na to, jaký příklad dává jejich dětem, protože na rozdíl od nich mu není jedno, že hlava státu vypouští do éteru slova jako kunda, zmrd, kouří a potácí se opilý v přímém přenosu. Teď má být pozásluze potrestán. Jestli se veřejnost, rodiče žáků a koneckonců i žáci samotní za slušného pana ředitele proti zcela neslušnému prezidentovi nepostaví, klesneme opravdu už na úroveň asociálů, kteří se náramně baví týráním zatoulaných koček.