Kausa Ondráček: špatná a míň špatná ANO

Sněmovna nakonec ve středu nezvolila komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti bezpečnostních sborů (GIBS). To je dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že pro něj hlasovalo 83 poslanců, to znamená, že kromě 15 hlasů komunistů muselo pro „mlátičku“ z Palachova týdne hlasovat dalších 68 poslanců.

Komunistická ČTK zveřejnila během Palachova týdne plná jména i adresy organizátorů pietního aktu za Jana Palacha ve snaze vystavit je „lidovému hněvu“. Následně začaly chodit opozičním aktivistům podobné výtvory bezpochyby z dílny Ondráčkových kolegů.

Když vyloučíme poslance ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP09, STAN i ČSSD (podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky sociální demokraté „dlouhodobě říkali, že člověk, který v roce 1989 v rámci Palachova týdne se podílel na perzekucích demonstrantů, nemůže stát v čele komise pro kontrolu GIBS“), muselo se pro něj vyslovit minimálně 46 ze 78 poslanců ANO (pokud pro Ondráčka hlasovalo všech 22 nahnědlých soukmenovců komunistů z Okamurova SPD) – tedy výrazná nadpoloviční většina. To je opravu chucpe. Že jsou Babiš a jeho pravá ruka Faltýnek schopni udělat prakticky cokoli pro mocenskou či mediální „ochranu“ byznysu zvaného Agrofert, k čemuž využívají armádu užitečných idiotů – ty, kteří je volí, i ty, kteří před veřejnosti předstírají hru na demokratickou stranu, je známo.

Podpořit díky zákulisní dohodě s KSČM na post toho, kdo má kontrolovat policii, chlapíka, který dodnes nebyl schopen se jen distancovat od mlácení nevinných a bezbranných lidí před listopadem 89, je ovšem opravdu i přes tu poslední čáru.

Celá věc jen znovu ukazuje, že ANO ve skutečnosti není politická strana, ale soukromý projekt majitele Agrofertu Babiše – byznysu, který nezná pravidla. O to víc je třeba ocenit těch pár poslanců z ANO, kteří se tomuto špinavému, na hony páchnoucímu ochodu vzepřeli.

P.S. Komunisté byli rozčilení, že ANO porušilo mocenský pakt. Vojtěch Filip to označil za „porušení uzavřených dohod“ a pohrozil, že komunisté mohou znovu otevřít jednání o obsazení všech kontrolních komisí ve Sněmovně. Ano, to je přesně ono – komunisty ze všech postů ve sněmovně vyštípat.