Kolik je na světě Sputniků

Vyšel nový Babylon č. 1.XXX

Michal Matzenauer, kresba na papíře, 2020

Vážení čtenáři,

není to už na palici? Nemyslíme pandemii, to je příroda, ta za to nemůže, na rozdíl od lidí, co to tady řídí, tedy dělají, že to řídí, a které jsme si svobodně, k obrazu svému, zvolili. Marjapano, do prdele vohrady! A hned se člověku uleví…

Na začátek jsme pro vás připravili rozhovor s dokumentaristikou Olgou Sommerovou, přičemž za záminku jsme si vzali situaci kolem ČT, kterou se po letech opět snaží schramstnout politici. Sommerovou posedla vášeň točit filmy o protinacistech a protikomunistech. Proč? No protože nesnáší totalitu, miluje svobodu a nenávidí komunismus. Tak to je trefa. My taky!

Aktuální komentář k situaci o čaulidovém lóvenenažrancem, majiteli luxusního 11milionového pronároda, o nějž se mimochodem dělí s rusko-čínským apokalyptickým družstvem, sepsal Jan Vnouček na str. 3. Petr Mach dole pod ním by naproti tomu chtěl vyvážit hlasy seniorů hlasy juniorů. Už si nakouřil pan Vorel pěnovku? A co s tím mezi? Co s ní? O čem sní? Co kdo sní, to si taky vypije!

Pepa Mlejnek hned vedle odhalil, že vakcína Sputnik je ve skutečnosti vodka Sputnik. Proto má (za)hradní Zeman takový tah na branku! Kromě šnapsu je Sputnik taky rádio, cigarety, hodinky, a také sovětská formule 1. O tom viz Mlejnek a jeho sportovní rubrika na straně sedm.

Pod ním se Honza Hájek pustil do gnose, za což může Eric Voegelin, který kdysi zdrhnul ze střední Evropy, vůbec z Evropy, do Ameriky, a Oikoymenh mu před dvěma lety o tom vydalo pojednání, přičemž Hájek, architekt, nelenil a sprdnul Corbussiera i s jeho funkcionalismem, formovaným mj. marxismem, takže je jasný, že to v praxi nemůže fungovat: uměle vybudovaný systém se rozkládá před očima, protože otázky neklade diskutující, ale život sám. Tak to je, bylo a podle všeho i bude. Nebo nebude, co bylo?

To architekt, mimo jiný, Vladimír Merta na to šel od lesa a navrhl cikánskou osadu založenou v modulu dva metry padesát, což je nejtěžší kláda, kterou mohou dva lidi z lesa odnést, a k tomu hotel s pódiem zavěšený na Zepelínech pro spojené armády NATO a Varšavské smlouvy, což jsou projekty vůbec nejbližší pomíjivosti času, protože jako spravá idea, nebyly nejen realizovány, ale ani se o to nikdo nikdy nepokusil, což je nanejvýš humánní. Bez ironie…

Tohle číslo vychází 13. dubna ne náhodou, ale k poctě Zdeňku Vašíčkovi a 10. výročí jeho nanebevzetí, nebo vzetí, kam, to ví Bůh sám, a možná pár dalších.

David Bartoň, který měl k tomu napsat úvod, to vzal přes pomluvy o sexu, které se v posledních staletích dopouští zmaloměšťalá církev, která tak dlouho gnosi potírala, až se sama gnosí stala – aspoň co se týká sexu. Každopádně Bartoň tímto úvodem k Vašíčkovi uhodil hřebík přímo na hlavičku. Komu? No právě! (Ten titulek je, jako výraz solidarity, redakční.) Ilustrační obrázek k Mooreově Duši sexu jsme ale zalomili do sousedního Vašíčkova textu, aby mu to nebylo líto, což by bezpochyby bylo – koneckonců, bylo by jako nebylo se tím jen podrthlo.

O Vašíčkovi pojednali i další jeho spolužáci z tzv. Bermudského trojúhelníku, jehož vrcholy, a nezřídka i pády, tvořily Rybky, Jericho a hostinec U Ampezonů – Martin Hybler a Viktor Šlajchrt. A k tomu jsme přidali řeč, kterou za Babylon proslovil Rtep Kácalp při odhalování Vašíčkovi busty od mladého Blažka, no mladého, v Kyjově LP 2012. To byla jízda! Tedy potom. I když už předtím… Každopádně aspoň jedna moudrá hlava, byť třeba sádrová, v tomhle státě.

Na závěr se podívejte na libreto, ukázky z něj, Olgy Sommerové k opeře o Boženě Němcové, což podle ní byla statečná, neohrožená, krásná, geniální, žena, literátka, disidentka, aktivistka, která předběhla svoji dobu. I když si to paní režisérka myslí o všech osobách pohlaví druhého, respektive prvního, s kterými kdy co měla, pracovně, tady jí člověk může dát za pravdu, i když … Němec zůstal z Němec. Tak to na světě holt chodí. I když

OMNE TRINUM PERFECTUM

A kde je, sestry a bratři, ten třetí?

Předplaťte si tištěný Babylon na rok 2021