Komu tady definitivně mrdlo

Ilustrace Charles Henry Bennett, 1828-1867

 

První den brutálních ruských raketových útoků na ukrajinská města se sešli v Poslanecké sněmovně čeští vojáci a zpravodajci, aby vysvětlili politikům, jak jsme na tom. „Rusko je Třetí říše v barvě. To je čistě kriminální stát, který nás ohrožuje způsobem, jaký jsme v moderní historii nezažili,“ řekl náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. „Rusko nás označilo jako svého nepřítele. A Rusko svého nepřítele, tedy nás, NATO a západní společenství chce zničit,“ prohlásil šéf BIS Michal Koudelka.

Podle šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna je naprosto nepochopitelné, proč předchozí vlády prodaly například firmy Let Kunovice nebo Škoda Jaderné strojírenství do ruských rukou. Tak, a co teď, třičtvrtě roku od ruského vpádu na Ukrajinu, s tím?

Poláci mají v plánu vybudovat třísettisícovou profesionální armádu a už nyní dávají na armádu tři procenta HDP. Nakupují tanky z Jižní Koreje i z USA. „Za pár let budeme mít víc tanků, než má Německo, Velká Británie i Francie dohromady,“ prohlásil polský generál ve výslužbě Paweł Nowak. Chystají se i Pobaltské státy a Finové. My máme pocit, že se nás to netýká. Jsme ve válce, hybridní, ale kde nic tu nic.

Plukovník Foltýn navrhuje s vojenskou logikou se nejprve vypořádat s pátou kolonou. „To, co by nás mělo všechny spojovat, jsou naprosto jasné hodnotové postoje, které nestrpí kompromisy vůči frustrátům – vůči těm, kteří fakticky jednají proti zájmům tohoto státu a bohužel jsou i občany téhož státu. To jsou padlí na bojišti informační války, na ty teď nemáme čas…“

Jak by si to ale v praxi představoval? Padlí na bojišti informační války a frustráti zas tak moc padlí nejsou, jsou živí až dost, a v blízké budoucnosti mohou rozhodnout volby, takže může být opět po legraci. Nejspíš měl ale na mysli, že by v době ohrožení kriminálním státem neměli politici a občanská společnost věnovat těmto lidem pozornost, „nemít na ně čas“, neomlouvat je, že jsou to chudáci, kteří se bojí růstu cen, tak chodí v tričku s masovým vrahem Putinem a hází špínu na Ukrajince. Víc asi v daných podmínkách udělat nelze. Nebo mají vojáci nějaký lepší plán? Zakázat SPD, jehož 67 % sympatizantů si podle ankety Deníku.cz přeje vítězství Ruska, pozatýkat české putinovce, začít se připravovat jako Poláci a Finové? Opravdu se v hybridním konfliktu bránit?

„Zatímco na Ukrajině pokračují boje, Evropané se připravují na protivníka, který je stejně nejistý jako nezvladatelný: zimu,“ píší Novinky.cz.

Naštěstí bývalý politik Matěj Stropnický, toho času na zámku, ten ví. Na záludnou otázku Parlamentních listů – „Jak přežijete zimní období vy, a jak se na ni připravují lidé ve vesnici?“ odpovídá bezelstně:

„Včera jsem dodělal dřevo na celou zimu. I ostatní u nás na vsi ho už mají připravené. Takže může přijít Rus nebo Američan, nebo i oba.“

Na příchod Rusa s Američanem je on i jeho přátelé na vsi připraven. Stropnický mluví jako babka z konzumu, ale není to babka z konzumu. Jeho názory jsou jako ze SSM začátku osmdesátek, kam ale mohla ostatně dnešní babka z konzumu chodit pro moudra také: „EU tu není proto, aby plnila přání Washingtonu, ale aby zprostředkovala mír – třeba i Washingtonu, Moskvě i Kyjevu navzdory – dřív, než válka přeroste na její území, a dřív, než ji její důsledky smetou,“ říká Matěj.

Stropnický vidí dokonce na rozdíl od ostatních řešení: „Nejvíc záleží na tom, jestli bude válka pokračovat a jestli nebude dokonce eskalovat. Od toho se odvíjí vše. Pro mne je mír požadavkem nad všechny ostatní, protože žádné zastropování cen, žádné snížení ani zvýšení daní nebo minimální mzdy, nebo to nebo ono, nemůže situaci vyřešit.“

To má pravdu, zastropování cen a snížení nebo zvýšení daní situaci na Ukrajině nevyřeší, ale stejně nejlepší je ta o štípání dříví na zimu, kdyby náhodou přišel Rus a/nebo Američan.

Názory a nápady Matěje Stropnického jsou skvělé, odkazem na ně lze jednoduše uzavřít jakoukoliv debatu, proč v Čechách není zájem o moderní evropskou (americkou) levicovou politiku. Ne kvůli maloměšťáctví Čechů, ale díky Matějovi Stropnickému (a třeba ještě Ondřejovi Slačálkovi a jeho horlení proti křižákům etc.) se přibržďuje vlna progre agendy, cancel culture, stay woke etc., která nás ale stejně jednou nemine. „Jemu fakt definitivně mrdlo,“ napsala zklamaná čtenářka rozhovoru se Stropnickým na FB.

„‚Holčičko, to máš za odměnu, že tady stojíš takhle brzy ráno sama,‘“ řekl a přiblížil se k ní na necelé dva metry, stáhl si kalhoty ke kolenům a masturboval dvě minuty, než přijel vlak. Než do něj žena nastoupila, stačil jí říct, že po ní bude chtít v létě sex,“ psaly v hlavních zprávách Novinky.cz druhý den raketových útoků na ukrajinská města o důchodci z Pačejova, který zaskočil 49tiletou ženu kolem čtvrté ráno na perónu, a jehož případ byl i přes nesouhlas ministra odvolacím soudem přidělen jinému soudci, neboť ten první mohl být podjatý.

I my to máme od Putina za odměnu; za to, že Klaus, Zeman, Nejedlý, Babiš a spol. stáli ve čtyři ráno na nádraží, jako ta 49tiletá žena, ale s transparenty, a vítali Rusy s otevřenou náručí, prodávali jim přes varování zpravodajců strategické firmy, jednali s nimi o Dukovanech, nechali si na jejich ambasádě, kam si chodili pro úkoly, před očima vyrůst rezidenturu pro celou Evropu, při prvním bombovém útoku mluvili o útoku na zboží, lhali a lobovali v Evropě proti sankcím.

Jsme jako ta „holčička“, co jede ráno do práce, stojíme na peróně, vše bedlivě pozorujeme a čekáme, co z toho vyleze. Možná rozhořčení, ale jistí si sami sebou, že nás v našem věku jen tak něco nerozhodí. Rus kolem nás prozatím jen „za odměnu“ onanuje, ale co budeme dělat, až s námi bude chtít mít v létě (nebo v zimě) sex? Důchodce dostal pokutu 16.000 Kč (proč ne 15 nebo 17tis.?), i když ta byla prozatím zrušena.