Korupce přichází z Hradu

Foto Klaus Dieter von Wangenheim

Třetina vlády „odborných nestraníků“ kandiduje na prvních místech kandidátek SPOZ. Možná bude SPOZ první stranou v dějinách, kterou budou v parlamentu reprezentovat pouze její nečlenové. Není třeba přílišného důvtipu, aby jednoho nenapadlo, že tato nabídka padla již při porodních bolestech sestavování Rusnokovy vlády.

Není právě toto případ exemplární korupce, jak ji definoval vrchní státní zástupce Ištvan? Tedy příslib jakéhosi plnění, na které bych jinak neměl nárok? A to současní ministři ani nemají mandát poslance, dokázat korupční jednání by tak pro něj měla být naprostá hračka. Začít by měl hned u premiéra Rusnoka, který se nechal několikrát slyšet, že by do vládního angažmá nikdy nešel, kdyby mu prezidentem zároveň nebylo přislíbeno místo v bankovní radě ČNB. Opět pregnantní korupce, Rusnok bude na svém místě v bankovní radě úplně stejně jako Šnajdr či Fuksa v dozorčí radě. Copak zákony neplatí pro každého stejně? Má už Rusnok napíchnutý telefon? A podařilo se umístit štěnici do Zemanova pouzdra na cigarety?

Soudně uvažující člověk se musí usmívat, jak tedy „správně“ zajistit fungování a správu státu? Takové uvažování je pro Ištvana asi příliš sofistikované, navíc když mu k tomu podkuřuje prezident. Kriminalizaci tří exposlanců ODS je třeba dokončit jakýmkoli způsobem. Hledá proto třeba i jakési kamerové záznamy, do kterých chce asi jako v komiksu vkládat bubliny s textem, o čem si zobrazení právě povídají. Přitom stačilo, kdyby dával pozor v hodinách občanské nauky, a k žádné blamáži nemuselo dojít. Dozvěděl by se totiž, že důsledkem rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní je mimo jiné logicky nemožnost postihu (imunita) poslanců či senátorů za své hlasování. Akt vzdání se mandátu je pochopitelně podobné právní váhy jako hlasování. Vyžadovat morální a etickou odpovědnost poslance může v parlamentní demokracii pouze volič a nikoli soud či policie.

To probírají děti v osmé třídě základní školy, v době Ištvanova mládí ale byla preferována asi branná výchova. Pozor, na Zemanovu kamarilu se to nevztahuje, ta o poslanecké mandáty teprve usiluje. Ištvan s Šlachtou můžou vyšetřovat jedna báseň. Útok na Pražský hrad a ještě odvést v klepetech třetinu vlády by je proslavilo přece jen více. Slovy jednoho prezidenta jakémusi filmaři: Proč už nejdete dělat konečně něco užitečného? Jak získal Ištvan titul JUDr. je přesto záhadou.

 

Babylon 3/XXII, 14. října 2013