Mstivý stařec na Hradě a apologie Sobotky

Po včerejším výstupu na Hradě nelze než se premiéra Sobotky zastat, a ne jen ze slušnosti: osoba, která se řízením osudu stala nejvyšším reprezentantem této země, se během Sobotkova projevu při tiskové konferenci na Hradě obrátila a odpajdala pryč – Zeman se obrátil zády k premiérovi České republiky, de facto se obrátil zády k české společnosti. Tak už to psychopatické osobnosti, kterých se v politice bohužel dosti hemží, mívají: země, národ, lid, zákony, ústava jsou jim dobré jen tehdy, když je mohou nějakým způsobem využít. Jakmile se ale nevejdou do jejich představ a záměrů, či se jim dokonce vzpříčí, zlobně je odvrhnou – otočí se k nim zády. Mstivý stařec na Hradě se včera opět zachoval jako hysterické dítě, kterému rodiče nepovolili pamlsek. (Perversní na tom je, že ho má – přesto, nebo právě pro to – polovina této země dosud v oblibě.)

Nad Vltavou se stáčí hřeben ve tvaru mořského prasete, který se od pradávna zove Sviní vrch…  Kosmas, foto ppl

Navíc se ukázalo, že Sobotkova „šílená“ demise vlády až zas tak šílená nebyla a že premiér žádá od Hradu nejdřív záruky, že přijme demisi Sobotky za vládu, jak to předpokládá Ústava, a ne, že Zeman – Ústava ne-Ústava – milostivě propustí z kabinetu Sobotku a všechny ostatní, a na prvním místě ministra financí Babiše, nechá na místě. Dokud tedy záruky ze strany Hradu ohledně dodržování Ústavy nebudou (což je ovšem samo o sobě směšné, ale dokud se v hradních komnatách promenáduje persona, která tento úřad sama zesměšňuje, nelze bohužel jednat jinak), žádná demise nebude.

Ke včerejšímu dění ještě pár jiných poznámek:

Na přetřes přišly především nahrávky, které se objevily na twitteru a místopředseda vlády si na nich pouští hubu na špacír, respektive úkoluje novináře z MfDnes, ohledně toho, na koho a kdy se má co choulostivého vytáhnout. Když Babiš zveřejnění nahrávek označil za estébácké metody, tak věděl, o čem mluví – sám je veden jako agent StB Bureš (to, že slovenský soud, který mimochodem ještě neskončil, konstatoval, že Babiš agentem nebyl, a to na základě „svědectví“ jeho řídících důstojníků, tak to nemohou brát vážně ani vrabci, co si štěbetají na střeše), který ví, co je propaganda, dezinformace a demagogie, i když Babiš by dnes mluvil raději o marketingu. Zaprvé estébáci nešmírovali ústavní činitele, ale naopak jejich kritiky, nezávislé novináře apod., a pokud tady někdo estébácké metody používá, tak je to právě Babiš, včetně shánění kompromateriálů na svou skutečnou či jen potenciální „konkurenci“ a „moderování“ kampaní ve „spřátelených“ médiích proti svým politickým odpůrcům, jak to mělo kdysi na starosti dezinformační oddělení StB.

Řadoví redaktoři MfDnes se včera na základě zveřejněných nahrávek proti Babišovi ohradili, že prý lhal, když tvrdil, že nebude do obsahu novin zasahovat, i když je samotné nikdo neovlivňuje. Ale to přece funguje zcela jinak: fízlácká skupina holdingu Agrofert, složená z bývalých nebo i současných policistů, novinářů, státních úředníků… připraví kompromitující materiál, a ten se pak předá šéfredaktorovi listu, ve kterém se jinak mohou uveřejňovat i kritické komentáře na Babiše, aby to nevypadalo, ale jinak žádný zásadní materiál. Není to tak pane Plesl a pane Léko? Řadoví novináři s tím nemusí vůbec co dělat. Pokud ovšem mají jen trochu soudnosti (což by snad u novinářů mělo být předpokladem), cit pro obsahovou etc. vyváženost, nemohou si nepovšimnout kampaňovitosti a propagandistického tažení MfDnesLidových novin v kauzách, které směřovaly proti politickým oponentům Babiše. Například při odvolání policajta Šlachty to bylo natolik masivní, že by se to dalo označit za prosté vymývání mozků.

P. S. Než jsem to dopsal, tak Sobotka oznámil, že demisi podávat nebude – že to v situaci, kdy je na Hradě člověk, jaký tam je, postrádá smysl. (A taky jsem zjistil, že Pepa Mlejnek napsal něco podobného, aniž bychom se domluvili. Babylon je něco jako slunce na nebi – funguje automaticky…)