Obchodníci se strachem

Systémové parazitování na koronakrizi

Wilhelm Anton Wellner: Die Vivisection des Menschen, 1899

Zavedeme plošné nošení respirátorů, to znamená 10 milionů kusů (bez dětí do dvou let) krát 6 (dejme tomu po pěti dnech je třeba koupit nový) krát 150 (korun českých) rovná se 9 miliard – když odečteme náklady, dejme tomu 50%, tak je to 4 a půl tisíců milionů čistého vývaru za měsíc. Tak nějak by mohla vypadat opatření plukovníka Prymuly – nového ministra průmyslu eufemisticky zvaného zdravotnictví.

Prymula tvrdí, že i když má živnost se zdravotnickým materiálem, sám v tomto oboru nepodniká – nemusí, podnikají jiní, s kterými Prymula spolupracuje, včetně rodinných příslušníků. Když řídil nemocnici v Hradci Králové, byl zároveň ve spojení s firmou Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Biovomed se podílel na byznysu kolem vakcín a inkasoval ročně desítky milionů od tří farmaceutických společností, které zase získaly od Fakultní nemocnice v HK v letech 2010-16, kdy ji Prymula vedl, zakázky za více než miliardu korun. To je ten eufemismus nazývaný zdravotnictví. Podle Zdravotnického deníku si tak Prymula coby ředitel nemocnice během šesti let přišel bokem na 32 milionů korun, než ho tehdejší ministr zdravotnictví vyhodil kvůli střetu zájmů, který porušoval nejen pravidla podnikání, ale hlavně všechny etické zásady, na kterých by měla stát zdravotní péče.

A nejde jen o Prymulu, ale také či především o vykuka, který je v této zemi jedním z největších. Nebyl by to premiér Babiš, aby se nesnažil na koronavirové krizi přiživit. Mimo jiné mu patří síť soukromých odběrových a diagnostických laboratoří, které byly ihned vybaveny všemi možnými razítky a povoleními od „Babišova“ ministerstva zdravotnictví, zatímco konkurence licenci na provoz ne a ne dostat. Za testování na koronavir si u Babiše zaplatíte dva tisíce, zatímco zavedení rychlejšího a jednoduššího testování ze slin se stále pořád oddaluje. Proč? Je totiž násobně levnější a Hrabiš ještě pořád nemá dostatečně nahrabáno. Nebude mít nikdy.

Tihle vykukové mají pak tu drzost obviňovat lidi, že se chovali neodpovědně a že je tedy zase třeba zpřísnit opatření. Je tomu zcela naopak: lidé se na začátku chovali naprosto odpovědně, vzedmula se také ohromná vlna solidarity a svépomoci, která zaskakovala za nemožnou vládu, které nebyla schopná tyto pozitivní emoce ve společnosti nijak využít. Od samého počátku předváděla chaotická, nekoncepční, protismyslná opatření, kdy na prvním místě nešlo o zdraví lidí, ale jak na celé věci co nejvíc trhnout – ať už politicky, nebo či především finančně. Celý ten počáteční protikoronavirový elán obrátila vláda vniveč.

Bývalí komunisté jsou ti nejtužší kapitalisté, nemají špetku svědomí – za ziskem, ať je jakýkoli, jdou přes mrtvoly, a aby se podvodné obchody hýbaly, je k tomu třeba živit strach, stres, obavy…, aby pak mohli snáz provádět svůj podloudný byznys, s gangstery, s Ruskem, Čínou… Zavírají české vysoké školy, zatímco obchoďáky, kde se točí prachy, tady a teď, dokud jsme u lizu, běží naplno. Tak to bylo za nacistického protektorátu – nemyslet, makat a konsumovat. Za třicet let postkomunismu jsme dopadli na samé dno. Vyměnili nám králíci mozek?