Pán prstenů v Rudém právu

Myslel to autor tohohle textu vážně nebo ne? Rudé právo to každopádně vážně myslelo. Člověk neví, jestli se má smát nebo plakat – nakonec je mu ale úzko z pomyšlení, že takováhle neuvěřitelná demence po desetiletí ovládala 15 milionů lidí.

(Na redakčním facebookovém profilu proběhla – probíhá diskuse o tom, zda je text autentický, nebo jde o polistopadový žertík …  Viz dole)

Tomáš Beran Pane Placáku, znáte někoho, kdo umí doložit publikaci tohoto textu v Rudém právu?

Petr Placák Myslíte, že by si někdo dal tu práci a napsal to dnes? Možné to samozřejmě je, ale ten rudoprávní jazyk je autentický …

Tomáš Beran Jednak mi to první pohled nesedí :-), a že jsem Rudé právo četl skoro denně, a druhak jsem kdysi četl, že to je v podstatě přeložený text z polštiny.

Petr Placák myslíte graficky? to samozřejmě RP není, je to retro z nějakých polistopadových novin – pokud máte na mysli obsah, tak to jste četl RP špatně – podobných ideologických blábolů tam byly každý měsíc desítky

Tomáš Beran Nu, každý si tu škálu stylu v Rudém právu tedy pamatujeme odlišně. Až zjistíte, kdy to vyšlo, připište to k tomu, do té doby je to chiméra.

Petr Placák Tak jen drobnou připomínku apokalyptického jazyka RP z roku 1977: „V zoufalém pudu sebezáchovy bije buržoazie kolem sebe hlava nehlava, dělá všechno možné a neštítí se ničeho, aby zastavila revoluční proces. … V své snaze zabrzdit proces svého neodvratného konce hledá buržoazní reakce nejrůznější metody, jimiž by chtěla svůj zánik zvrátit či oddálit. … Do „svaté štvanice“ proti myšlenkám komunismu angažují dnes vládnoucí buržoazní třídy celý svůj rozsáhlý státní a propagandistický aparát. … Hlavním posláním tohoto novodobého křižáckého tažení je odradit lidové masy kapitalistických zemí od pokusů dožadovat se změn … Nejsou nové ani metody „literární diverze“. … A tak světovou reakci má nyní vytahovat z bryndy nejenom atomové vydírání, jímž imperialisté zahájili studenou válku proti socialismu, ale i ideologická diverze. K ní využívají také „skupiny neohrožených škrabálků“ …“ (RP, 12. ledna 1977)
Neškodná pohádka pro dospělé Pán prstenů kolovala v té době v samizdatu a za její rozepisování hrozil nepodmínění trest odnětí svobody. Jestli je výše otištěný text nějaká polistopadová recese, tak se do reality roku 1977 etc. naprosto strefila …

Tomáš Beran Ano, pane Placáku, tohle samozřejmě znají čtenáři i nečtenáři Rudého práva, ale… je snad zřejmé, že jde o instrument použitý proti konkrétním lidem v konkrétní čas. Najděte „literární recenzi“ z Rudého práva, která jazykem bude odpovídat tomu textu, který nahoře stále označujete jako otištěný v Rudém právu v sedmasedmdesátém roce.

Petr Placák přečtěte si třeba posudky Rzounka na různé literární texty …

Milan Bastl Možná, že to je nějaký interní posudek. Vypracovávaly se pokaždé, když nějaké nakladatelství uvažovalo o překladu nějaké knihy z buržoazní litaratury. A je to ten typ posudku, který ma rozhodně zabránit tomu, aby to někdo tady četl, nebo si to i jen dovezl…

Jan Jr Vaněk Grafická úprava je z Květů před 5-10 lety.

Antonín Kostlán Ten text je samozřejmě hoax, v Rudém právu nikdy nevyšel.

Petr Placák Možná ne, jen by mě zajímalo, na základě čeho to tvrdíš – prolistoval jsi všech 300 vydání z roku 1977? A v jakém smyslu myslíš hoax – jako poplašnou zprávu nebo žertík?

Milan Bastl Antonín Kostlán spíš to vypadá na nějaký posudek. Není to z archivu FF UK a slavné Rzounkovy katedry? Ta měla ideové posudky pro překládaná díla buržoazní literatury v popisu práce… Ach ty citace…

Antonín Kostlán Milan Bastl Ale kdepak. Takhle detailní znalosti Tolkienova díla nikdo z oficiální literární vědy nikdy neměl, nehledě na to, že kniha tu nikdy česky nevyšla, až 1990. Text vznikl jako parodie v devadesátých letech.

Antonín Kostlán Petr Placák Ročník 1977 Rudého práva si můžeš v klidu za pár minut prolustrovat v digitálním systému Kramerius. Viz prohledávátko v levém sloupci dole: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowVolume.do?it=0…

Antonín Kostlán Já už se s tímhle hoaxem zabýval asi před rokem podrobně…

Milan Bastl Antonín Kostlán OK, díky, jo to dává smysl, hlavně ten poslední odstavec působí divně a tak nějak mimo dobový kontext.

Petr Placák ten poslední odstavec vypadá vskutku, že je „přes čáru“ dobové debility, ale v jádru to je zase parafráze autentického dobového textu: socialismus se nedá zničit nějakými škrabaly … Jestli jsi se tím Antoníne zabýval, tak by mě tedy docela zajímal původ – nepamatuji se, že bych kde četl podobně zdařilou věc

Tomáš Beran Tak se třeba díky panu Kostlánovi nakonec dozvíme nejen, odkud to není, nýbrž i odkud to je

Jarda Broda V RP byly tisíce podobných textů. Na hudbu, na film, výtvarné umění, na módu, na upravu a delku vlasů,…na…na … to byl nekonečný proud utoků na vše co nebylo z bolševické kupy hnoje. Takový Pavel Liška, Plameny, Muslim Magomajev, Pajuščije gitary, … to byly orgie bolševíků.

Jan Jr Vaněk Text je ze souboru polských parodií z roku 2002. https://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/fif_l2/86.html