Pane Sobotko, vyhovte prezidentovi!

Miloš Zeman, t. č. prezident České republiky, podmínil přijetí návrhu na odvolání ministra financí z vlády zrušením koaliční smlouvy. Podobně by mohl po premiérovi žádat, aby si nejdříve urovnal rodinné poměry a byl by to – vzhledem k Ústavě ČR – požadavek stejné hodnoty.

Česká společnost nebo řepka olejná?

Ponechme stranou, že prezident jedná – jako už mnohokráte předtím – zcela svévolně a v tomto případě navíc i protiústavně a vezměme ho za slovo. V celé vládní krizi nejde totiž pouze o pana Babiše, ale o celé hnutí ANO – to, co předváděli poslanci této strany včera ve Sněmovně, v přímém přenosu doložilo skutečnost, že o žádnou politickou stranu, založenou na vnitrostranické demokracii, svobodných volbách a diskusi se v případě tohoto sdružení nejedná. Jde de facto o privátní spolek, který byl zřízen, aby hájil privátní zájmy jeho majitele Andreje Babiše, jak to i odhlasoval nedávný sněm hnutí, a který se dostal k moci jen díky Babišovým penězům. ANO není součástí parlamentní demokracie, kterou Babiš označuje za zkorumpovaný systém úplně stejnými slovy, jak parlamentní demokracii nadávali fašisté rudé i hnědé provenience, kteří – aby se vymezili vůči „tradičním stranám“ – o sobě také mluvili jako o hnutí. ANO je „politická“ divize Agrofertu, byť se v současnosti tento holding „pro forma“ nachází ve svěřeneckém fondu.

Pane Sobotko, vyhovte prezidentovi! Vypovězte koaliční smlouvu, k čemuž jsou naprosto legitimní, oprávněné důvody. Vyhoďte z vlády nejen Babiše, ale všechny ministry za ANO a utvořte menšinovou vládu spolu s lidovci, která tuto zemi přivede k předčasným volbám v nejbližším reálném termínu, tzn. v září tohoto roku.

Jedině tak může být odblokován problém s ministerstvem financí, s Finanční správou a s jejím skandálním jednáním (respektive nejednáním) ohledně vyšetřování (respektive nevyšetřování) podezření z daňových úniků, v jejímž čele sedí Babišův člověk Martin Janeček. To, že si Babiš na ministerstvo dosadí nějakého jiného svého poskoka, věc nevyřeší. Nejde pochopitelně jen o korunové dluhopisy etc., ale vůbec o celé působení Babiše na ministerstvu financí a způsob, jak Babiš z toho důležitého vládního rezortu udělal součást svého podnikatelského záměru – ministerstvo České republiky přeměnil na ministerstvo Agrofertu. To je podle mne ta největší Achillova pata mafiánského způsobu podnikání, který se Babiš snaží krýt jemu svěřeným státním úřadem. Babiš jen předstírá, že je ministr vlády ČR, stejně jako hnutí Ano předstírá, že je součást volné soutěže politických stran a Babišova média se vydávají za nezávislý tisk.

Babiš zcela evidentně hraje vabank. Za každou cenu potřebuje udržet rezort ministerstva financí pod svou kontrolou do voleb, ve kterých musí zvítězit, aby jej mohl mít v moci i nadále a zamezit tak tomu, aby někdo „nepovolaný“ nechal vyšetřit, jak tento úřad za Babišova vedení fungoval.

Pokud koaliční smlouvu nevypovíte, a nevyhodíte z vlády mafii, která se blasfemicky označuje jako hnutí ANO, nic tím nezískáte – naopak, necháte hydru dále sílit.