Velká loterie – volební výhled přes houštinu sázkových kursů

Volby se blíží a s nimi roste i jakýsi apatický zmatek. Za hnutím ANO, jež vévodí průzkumům, skomírající ČSSD a vzlínajícími komunisty se o procenta mydlí početný peloton stran v pásmu deset procent až nula, byť samozřejmě neplatí, že by se všechny mydlily mezi sebou navzájem, neboť například pro voliče Okamury je TOP 09 nevolitelná příšera, a naopak. Průzkum střídá průzkum a na otázku, zda sociologická šetření věrně zrcadlí aktuální voličské nálady, lze odvětit ve stylu Rádia Jerevan: „V zásadě ano, ale…“ Těch ale je celá řada, jedno z nich se týká skutečnosti, že pokud statistická chyba činí dvě tři procenta a okolo životně důležité pětiprocentní laťky se potácí cca deset stran, je najednou důležité každé půlprocento, neboť právě ono může ovlivnit voliče, zda to s danou stranou ještě zkusí, či ji definitivně zavrhnout, poněvadž nemá moc šancí na vstup do sněmovny.

Výsledky průzkumů veřejného mínění samozřejmě zpětně ovlivňují samo veřejné mínění, což vede k oprávněnému podezření, že mohou být více či méně takříkajíc cinknuté. A kráčí-li přímo fatálně o plus mínus jedno dvě procenta, jako nyní u nás, ta lze „našlehat“ nebo „odšlehat“ i pomocí respektované metodologie sběru a vyhodnocování dat.

Dali jsme to! 5.01 %!!! Foto: Pixabay.

Ale co se třeba podívat na kursy sázkových kanceláří, které volby dávno zařadily do své nabídky? U sázkařů jde totiž o prachy opravdu až na prvním místě, pokud špatně nastaví kursy, mohou hodně prodělat. Z čehož lze odvodit, že jejich kursy narýsovaný hrubý obraz může být poměrně přesný – tak alespoň zní docela rozšířené moudro. Podívejme se tedy na kursovní lístek tří největších kanceláří, Fortuny, Sazky a Tipsportu. Co křišťálová koule jejich kursů věští o naší blízké budoucnosti?

O výhře hnutí ANO nelze pochybovat, Kurs na jeho vítězství je (dle stavu v úterý 10. 10. 2017 ráno) v Tipsportu 1.02, ve Fortuně a v Sazce 1.03, což znamená, že když na ANO vsadíte stovku, získáte v případě jeho výhry dvě, respektive tři koruny. Mimochodem, na vítězství Vladimira Putina v ruských prezidentských volbách 2018 vypsal Tipsport kurs 1.05, tedy mu věří méně než Babišovu triumfu v našich parlamentních volbách.

Avšak takhle nízký kurs, to fakt nemá cenu. Na vítězství ANO by si Andrej Babiš paradoxně asi nevsadil – kvůli nízké návratnosti takové investice. Zajímavější je sázka, kolik dostane Babišovo hnutí procent. Bookmakeři od Sazky nabízejí na variantu pod 27 % kurs 1.29, pro variantu nad 27 % kurs 3.20. U Tipsportu je na variantu pod 27 % kurs 1.25, na variantu nad 3.60. U Fortuny zvolili hranici 25 %, kurs pro variantu pod je 2.05, pro variantu nad činí 1.65. Ve Fortuně tedy věří ANO trochu víc než v Sazce a v Tipsportu.

Detailní a aktuální kursy jsou k dispozici na webech uvedených sázkových kanceláří. Lze z nich alespoň zhruba odvodit šance jednotlivých stran? Trochu ano.

Jako velmi nepravděpodobné se jeví, že by ČSSD nějak výrazně přeskočila 15 %, zato komunisté spějí někam ke 12 %. Okamura skoro jistě přeskočí 7 %, lidovci je sotva přelezou. ODS by se měla zadrhnout těsně nad deseti procenty, TOP 09 někde u sedmi procent. Do sněmovny by měli proniknout i Piráti. To už je osmá strana, a podle Sazky i Tipsportu se ostatně jeví jako velmi pravděpodobné, že počet stran ve sněmovně překročí číslo sedm.

Sázkové kanceláře už například víceméně odepsaly Robejškovy Realisty, leč nemají ani moc důvěry ve Starosty a nezávislé. Avšak zároveň mají trochu strach nechat lidi sázet na laťku pěti procent (neboli i samy se u stran, které se dlouhodobě tak nějak motají kolem ní, bojí předvídat, která z nich ji nakonec překoná). Čili kursy jsou zpravidla šalamounsky vypsané na různé hranice, třeba na hranici sedmi procent u TOP 09, u Starostů a nezávislých pak například na 3.445 % u Fortuny (pod má kurs 2.15, nad 1.60) a 3.505 u Sazky (pod 2.00, nad 1.71). V Tipsportu mají pro STAN hranici 3.7 %, na to, že ji přeskočí, je kurs 1.90, na to, že nikoliv, 1.80.

Pokud je o prezidentské volby, u všech tří kanceláří je stále největším favoritem Miloš Zeman – má nejnižší kurs; následován Jiřím Drahošem. Ale prezidentský match nechme nyní stranou, neboť na vrata buší volby parlamentní. A těm, co nevědí, koho volit, pak ani bookmakeři moc nepomohou. Jejich kursy v zásadě odpovídají tomu, co napovídají průzkumy, samozřejmě, pokud je nahlédneme dlouhodobě, zhruba a v celku. Ostatně, co jiného čekat, jiné základní vodítko než průzkumy neexistuje. A bookmakeři jsou navíc dost opatrní – inu, jde jim přece hlavně o peníze, a když jde o peníze, je člověk zpravidla docela opatrná bytost.

Suma sumárum, lze tedy očekávat vítězství ANO, byť spíše se ziskem pod třiceti procenty, i velkou roztříštěnost příštího parlamentu. A u stran, které dlouhodobě nepřekračují hranici pěti procent, se už moc nedá spoléhat na to, že se přes ni přehoupnou. Pro občana, který nehodlá volit ani Babiše, ani komunisty, ani Okamuru, nechce, aby jeho hlas propadl, a stále váhá, se tak výběr zužuje na (v abecedním pořadí) ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Piráty a TOP 09. Hlas pro STAN nebo pro Zelené se teď z hlediska možného propadnutí už jeví jako hodně rizikový.

Bookmakeři ale i tak představují docela dobrý lakmusový papírek – i oni jsou docela v nejistotě, kterou roztěkaná a roztříštěná česká společnost nyní u každého odhadce budoucnosti přirozeně vyvolává. I proto tyto volby opravdu budou docela loterie.