Sternenhoch na Hrad

Tříkrálové prohlášení 2023

foto Petr Junek

Jedna z největších tuzemských legrací je pozorovat, jak se desetimilionový národ – národ sobě – jednou za pět let pokouší vybrat si svou reprezentaci, a jak si neomylně vždy vybere, snad že sečtělý, Napoleona – největšího vepře z Farmy zvířat, který dává k dobru svou učenost naučenými citáty vlevo dole, a je vždy, jako každé řádně vykrmené čuně, vepř či svině, hotoven k jakékoli malé i větší čuňárně, prasárně a sviňárně, přičemž čuníky, co ho zvolili, z celé své vepřové duše po zásluze pohrdá.

Po pěti letech se tedy chystá další taškařice, ve které coby ideální kandidát na prezidenta vede expremiér Babiš, který během pandemie řídil vládu podle toho, zda někdo přišel zvenčí na vládu, a když podruhé nepřišel, byl problém. Když byly oslavy 600. výročí Jana Husa v Obecním domě, volali kvůli velkému návalu pořadatelé k Babišům, kteří měli zajištěny V.I.P. vstupenky, jestli na večer dorazí. Zvedla to paní premiérová, která volala na Andreje, jestli půjdou na toho Husa, načež bylo slyšet pana premiéra, jak se ptá – a kdo je Hus?

Není to dokonalá prezidentská kvalifikace? Babiš je kulturně absolutně čisté stvoření, které jistě nebude preferovat tu či onu stranu, pod jednou či podobojí, jen proto, že je snad některá jeho srdci bližší – každý, nalevo či napravo si musí poctivě to své zaplatit, což je fér.

Školní děti měly z Babiše psinu, že nedokázal vyjmenovat planety sluneční soustavy. No dobře, vzpomněl si ale na dvě nebeská tělesa – Slunce a Měsíc. To de. A co je to vůbec za způsobilost umět vyjmenovat planety naší soustavy? To přece dokáže i ten největší debil! Potřebuje to ale člověk k životu? A není to právě plus, že je Andrej osvobozen od všech pitomin a dokáže se tak rozhodovat operativně a flexibilně, aniž by musel brát přehnaný ohled na nějaká pravidla a podobné věci, které jen práci zatěžují, a může se tak plně soustředit na to, co je podstatné – tedy jak ojebat tuzemské poplatníky, tenhle stát a Evropskou unii?

Andrej není ničím zatížený, vzděláním, vědomosti, kulturou, historií a nedělá si starosti ani se svými dětmi, které naopak dovede umně využít. Zajímá ho jen, kde najít škvíry v systému a získat různé výhody a dotace, ale i Slunce má své skvrny, což dobře věděl kníže Sternenhoch, který nehledě ke svému rodu a bohatství a přes některé své drobné vady – měřil jen 150 cm a vážil 45 kg, byl skoro bezzubý, bezvlasý a bezvousý, trochu též šilhavý a značně pajdavý – mohl o sobě směle prohlásit, že je krasavec. V Babišovi navíc Sternenhoch přece jen povyrostl a obživl – se svýma těkajícíma očkama, ouškama a frňákem se má čile k světu úplně jako kahau nosatý. Ideální druh na známky. Co víc si od hlavy státu přát?! Darwin by zaplesal, že se v českém prezidentovi našel spojující článek.

V anketě, kterou mu připravily děti základní školy, si Babiš nemohl vzpomenout na nejznámější dílo Jaroslava Haška. To je mu taky spíš ke cti – to ví už úplně každý debil. Za to ale Babiš uvedl Čapkovu Válku s mloky, což je znalost, která pro výkon prezidentské funkce bohatě stačí a mimo jiné dokládá, že Andrej jistou orientaci má, ale ne zas takovou, aby mu to překáželo v rozhodování se, co jo, a co ne. Že nevěděl, kolik žaludků má kráva? No Bože. Za to uvedl, že žaludek kráva používá na trávení. Výborně! A také na výrobu mléka. No… Hlavně ale k čemu mu asi kraví žaludek bude, až bude tuhle republiku reprezentovat?!

Zeman byl na státní návštěvě v Kyrgyzstánu. Babiš by mohl zajet do Vodňan, prohlédnout si tamní slepičárnu, kterou mimochodem vlastní. A co Vodňanské kuře přemístit na Hrad, kde je spousta prostor nevyužitých nebo jsou využívány nehospodárně. Třeba Dům dětí nebo Vladislavský sál. A vůbec celý prezidentský trakt. Tam by mohla být třeba inseminační stanice nebo reprodukční klinika nebo oboje. Když už, tak už. A Babiš, aby ušetřil státní peníze, by si mohl otevřít kancelář ve Vodňanech. To vůbec není špatný nápad. Kuřata by to bezpochyby uvítala. S tím by jistě šlo něco udělat.

Na Hradě by pak mohly sídlit: AGRO Jevišovice, a.s., AGRO Mikulovice, a.s., AGRO Jinín, a.s., AGRO Přešovice, a.s., AGRO Plchov, a.s., AGRO Vnory, a.s. nebo AGRO. Pražský hrad by konečně ožil, prokoukl, mohl by prosperovat a přinesl by i potřebné finance Praze na projekty, které by město postrčily dopředu – třeba Mynářova sjezdovka na Petříně, který je vůbec z agrohlediska naprosto nevyužitý.

I mezi plejádou českých prezidentů by Babiš vynikl. Možná sice, že Novotný byl o chloupek větší idiot, Babiš ale za to není syfilitik a vrah – tedy aspoň nenechal nikoho odpravit jako Gottwald. Možná jen Mrázka, ale to by byla pouhá spekulace, takže o tom pomlčíme, i když jistý motiv by Babiš měl… A předlistopadový vekslák Mrázek byl koneckonců mafián, tak co. To by nakonec bylo taky k dobru.

A pokud neprojde Babiš, mohl by být českým prezidentem zvolen třeba osel. Ne ten lidský – to byli až na dvě výjimky všichni, ale skutečný, čímž by se Česká republika hned dostala na titulní strany novin a na první místo zpráv v TV relacích po celém světě. Češi by se tak světu předvedli jako pokroková společnost, která nemá vůči oslům předsudky, a zájem o Českou republiku by jistě vzrostl. Prezident-osel, který by nekouřil, nechlastal a nevrávoral namol opilý u korunovačních klenotů, by byl atrakcí nejen pro zahraniční turisty. Voděn na ohlávce hradní stráží, nebál by se sejít z hradního vršku dolů do Prahy, aby po něm lid obecný nemetal vajíčka jako po Zemanovi. Naopak by se stal miláčkem pražských dětí, které by mohl pan prezident za mírný poplatek vozit na svém hřbetě přes Karlův most sem tam po celý pracovní týden a třeba ještě o svátcích, čímž by státní kasa zase něco ušetřila.

Ale každý svého štěstí strůjce, vlakvedoucí i strojvůdce, jak rýmoval náš vůdce Magor, blahé paměti. Nechť si republikáni ponechají svého osla, my stoupenci Koruny české se přidržíme krále, protože to, co se narodí v královském loži, nemůže být z principu špatné. To mohou zkazit jen sami lidé.

Prosloveno na závěr Pochodu Za monarchii na Hradčanském rynku den po Třech králích 7. ledna LP 2023