Titul Žvanivý slimejš goes to…

Když Ivo Ištvan mlčí, moudřejší vědí, že se nejedná o korupci. Bývalý vedoucí zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček se tak v pořádku dostal do Spojených států a Donald Trump mu věnoval čtyři minuty na odevzdání pověřovacích listin českým velvyslancem ve Washingtonu. Jeho největší a na hodně dlouho jedinou agendou je dostat Miloše Zemana do Bílého domu. To je úkol těžký a nevděčný. I přes vzájemné „sympatie“ se ve Spojených státech ani „nekorektní“ Donald Trump dost dobře nemůže otlapkávat se starcem, který na sebe nabonzuje, že si na počítači prohlíží dětskou pornografii, notabene prý podstrčenou z Alabamy.

Otázka zní, proč Milošovi na návštěvě tolik záleží. Za čtyři roky ve funkci se neobtěžoval na státní návštěvu do žádné západoevropské ani americké země, zato se dostal do čínské televize a na vojenskou přehlídku do Moskvy. Že by mu představitelé těchto zemí byli lidsky bližší? Jistě, je to možné i pravděpodobné, ale je třeba také myslet na limity osobnosti a váhy současného českého prezidenta. Ta je v zahraničí skutečně marginální, takže bral za vděk jakoukoli pozvánkou, i když byla spojená s rolí užitečného idiota. Cesta do Spojených států to měla změnit. Navíc si Zemanův štáb v nadcházející kampani povšiml vyčerpanosti potenciálu spanilých jízd po luzích českých. Legitimitu a autoritu mu tak mají zajistit i momentky s mocnými tohoto světa, nejen z jednoho spektra.

Jenže na Pražském hradě nic nového. Jako téměř pravidelně, po několika měsících tvrdí něco opačného, než na čem předtím vehementně trval. Samozřejmě jde o termín návštěvy u „dobrého přítele“ Donalda Trumpa. Původně se jednalo i o formát, tedy nejlépe státní návštěvu se všemi poctami, teď už se jedná v podstatě jen o společnou momentku s Donaldem, zda bude ochoten si udělat na chvíli čas, třebas i na Floridě. Mluvčí Ovčáček by to jistě umně vysvětlil, třeba zvlášť dobrými přátelskými vztahy, haha.

Hrad byl jako obvykle přesvědčivý. Ovčáček návštěvu oznámil 6. prosince s tím, že zbývá doladit detaily. Zatímco se ladily detaily, nešťastnou náhodou zrovna „detail“ termínu nějak vypadl. Původně se hovořilo o půli dubna, dokonce s takovou jistotou, že skutečné datum se veřejnost dozví pouhý týden předem. Když o přípravách celé monstrakce vyjádřil jisté pochybnosti bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář, Ovčáček svým typickým diplomatickým jazykem označil diplomata za „žvanivého slimejše a ostudu české diplomacie“. Jaký pán, takový kmán. Potvrdil, že Zemanovi již žádnou ostudu dělat nelze.

Zemanův mluvčí později připustil posunutí termínu na konec dubna, pak na květen a nyní dokonce prohlásil, že na termínu vlastně nezáleží. Zjevně nezapůsobila ani najatá nenajatá lobbystická agentura. Titul „žvanivý slimejš“ goes to Jiří Ovčáček.