Tragické přehmaty v sadistickém obklíčení?

Miloš Zeman zavítá na sjezd komunistů. A prezident na sjezdu komunistů, to už tu dlouho nebylo. Naposledy za Husáka, konkrétně na XVII. sjezdu KSČ v březnu 1986. Tehdy byl prezident současně generálním tajemníkem strany, nyní chce Miloš Zeman být generální šedou eminencí Babišovy vlády, de facto spolupremiérem. I proto se tak snaží. Ke kůrovcům okamurovcům na sjezd už zavítal, nyní se chystá k rusům domácím neboli ke komunistům.

Bohužel, samo o sobě to vypovídá o míře úpadku, v němž jsme se ocitli. Dovede si snad někdo představit Václava Havla, jak v devadesátých letech vystupuje na sjezdu sládkovců nebo právě komunistů? Možná ano, ale tak po litru čistého lihu. Že se ti komunisté od té doby přece jen umoudřili, umírnili? Někteří tedy rozhodně ne.

Carlos Schwabe: Květy zla.

V sobotních Haló novinách se k únoru 1948 zásadně vyslovil místopředseda ÚV KSČM Josef Skála, mj. ideový spolupracovník StB s krycím jménem Josif. A vyjádřil se způsobem, za který by se nemusel stydět ani Klement Gottwald, ba ani ten Josif Stalin ne.

Tzv. Vítězný únor byl dle Skály zcela ústavní a demokratický. Studenou válku vyvolal Západ, který je mj. odpovědný i za proces se Slánským, poněvadž zdejším rudým idealistům podstrčil falešné dokumenty – a nyní by se měl „aspoň za tyhle perverze“ omluvit. Západ, vyhrožující „atomovými hřiby“, se zkrátka „neštítil žádného darebáctví“. A „ustát tak krutou přesilovku bylo na samém pokraji sil“. Pokud se tedy po únoru 1948 děly nějaké špatné věci, šlo o „tragické přehmaty v sadistickém obklíčení“. A většina věcí byla dobrých, vždyť před únorem tu drtivá majorita populace, dle Skály „zajatci ponižující nouze“, živořila v bídě, trpěla hladem, zimou a souchotinami. Ale po únoru vysvitlo slunko a „z většiny panských vil se staly jesle či knihovny, školky a polikliniky“. Zastávat se předúnorových vykořisťovatelských elit tudíž podle Skály může jen ten, kdo trpí „morální křivicí“.

V závěru pak soudruh Josif ještě přisadil aktuální výhružku: „Poskoci cizích velmocí, zacházejících s námi jako s kolonií, ztrácí půdu pod nohama i dnes. Prohráli sněmovní i prezidentské volby. ‚Protestní hlasy‘ nabízejí šanci, jaká tu ještě nebyla.“

Leč není to úplně všechno, zde nabízím jen výběr, nebo, jak se nyní módně říká, ochutnávku, z údajně morálně nepokřivených Skálových myšlenek. Hrst z nich jsem dokázal přepsat, teď si ale musím jít zapálit. Ministerstvo zdravotnictví mě sice na krabičce varuje, že „tabákový kouř obsahuje přes 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu“, ale co potom obsahují články Josifa Skály? K nim by přece tuplem mělo být připojeno nějaké lékařské varování. Což ale ten rádobyplayboy z ANO, co zrovna sedí na ministerstvu zdravotnictví, určitě neudělá, poněvadž komunisté jsou pro hnutí jeho chlebodárce Babiše potenciálním koaličním partnerem. A dokonce se to teď hraje tak, že ten Okamura tedy ne, ten je fuj, ale komunisté, ti ano. Proč?!? Vždyť jsou ještě horší!

Od Andreje Babiše je sice hezké, jak se teď staví do role prozápadního politika, nyní má však krásnou příležitost potvrdit svá slova a gesta činy. Činy, že nejen s Okamurou, ale ani s komunisty ne. Což ale od něj těžko čekat, že ANO?