Trampolína chytrolínů čili Ukaž ho!

Po těsném vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě se skoro roztrhl pytel s chytrolíny, kteří od začátku věděli, že Zeman vyhraje, že Jiří Drahoš je nemožný prkenný suchar, jenž nemá proti skvělému rétorovi Zemanovi šanci. Výsledek byl ale těsný, což samo o sobě dokládá, že Drahoš vyhrát mohl, ne že ne.

Své šance však pohřbil tím, jak on a jeho tým zpackali kampaň před druhým kolem. Dalo se očekávat, že Zeman bude mít nad Drahošem v debatách navrch, ale zejména v debatě na ČT určitě neměl navrch tak, že by Drahoše položil na lopatky. Drahošova kampaň však byla příliš defenzivní, preferování kontaktní kampaně znamenalo z nouze ctnost, poněvadž v pár dnech se případný deficit z kontaktní kampaně dohnat nedá. Drahoš měl v debatách, ale hlavně i mimo ně vystupovat aktivněji, něco konkrétního slibovat a navrhnout, zazpívat ještě před hlasováním, a ne až po něm, na vlastním politickém funuse.

Gerda Wegener: La chasse au papillon, 1917.

Samozřejmě, Drahoš byl kandidát dost neohrabaný, ale existovala reálná šance, že se na něm shodne většina hlasujících, ta, co prostě nechce pokračování šílené jízdy Zemana a jeho kamarily. Volby nakonec bohužel těsně prohrál a nemá už moc cenu vyžívat se teď v ex post analýzách, co všechno dělal špatně.

Ale co s těmi chytrolíny, co jasně věděli už od jara, že Zeman zvítězí? Sílu jejich víry lze otestovat docela snadno. Vsadili si na Zemana? Pokud ne, přišli o pěkné peníze. Po vyhlášení výsledků prvního kola totiž sázkové kanceláře začaly věřit více Drahošovi. „Zatímco na Drahoše kurz během sobotního odpoledne [tj. v sobotu, kdy skončilo hlasování v prvním kole] klesal na 1,47:1 až 1,55:1, na Zemana naopak stoupl na 2,32:1 až 2,70:1. Ještě ve čtvrtek byl přitom kurz na Zemana jako vítěze 1,5 až 1,67:1 a na Drahoše 2,75 až 2,95:1,“ uvedl 14. ledna server idnes.cz. Pak se zase, když Drahoš nepřišel diskutovat na Novu a poté, co na Primě rozhodně neoslnil, kurzy začaly obracet. Ale minimálně od neděle 14. až do úterý 16. ledna se pro „svědky Zemanovy“ otevřel zlatý důl. Kurs 2,70:1 znamená, že pokud v něm někdo na Zemana vsadil tisícovku, vyhrál 2700, čistý zisk by tedy činil 1700 korun. Dle ČTK se dokonce našel jedinec, který na Zemana vsadil 2,2 milionu při kurzu 1,91:1, neboli vyhrál 4 miliony a 200 tisíc, čistý zisk činí 2 miliony. Fajn, ten ať si říká, co chce.

Leč co většina těch ostatních? Kde byla jejich jasnozřivost v půlce ledna? Proč ji nezúročili, když se to tak krásně nabízelo? Když se naivní drahošofilií nechali nakazit i bookmakeři sázkových kanceláří?

Takový ten postoj jako „já jsem to dávno říkal/a, to přece bylo jasné“ lze zkrátka, díky existenci sázkových kanceláří, pěkně otestovat pouhými dvěma slovy: „Ukaž tiket!“