Vánoce s Babišem

Honoré Victorin Daumier: Masky, 1831

Po celou dobu trvání pandemie jsme byli svědky zcela nekoncepčního rozhodování Babišovy vlády, její neschopnosti něco koordinovat a řídit a rozumně své kroky vysvětlit a obhájit, ačkoli přiměřenost, logičnost a jasné zdůvodnění vládních opatření je zcela zásadní proto, aby je lidé dodržovali.

Vláda Andreje Babiše z toho způsobu vládnutí nevystoupila ani na samém svém konci. Několik týdnů před svátky zakázala vánoční trhy, tedy prodej na čerstvém vzduchu, zatímco prodej v uzavřených prostorách, nejlépe v nákupních centrech, kam přijdou denně desetitisíce lidí, je v pořádku. Je to jen další z celé řady absurdních opatření a ukázek toho, jak vláda během pandemie fungovala, respektive nefungovala – dělala rozhodnutí pro rozhodnutí, aby to vypadalo, že se stará, a vždy to odskákali ti nejmenší a nejzranitelnější.

Ve skutečnosti vláda nevládla – po celou dobu dělala servis oligarchovi, který stojí v jejím čele: kryje podnikání Andreje Babiše na hraně či za hranou zákona, šije zákony na míru Babišova byznysu, vyplácí dotace Babišovým podnikům, které jim nepřísluší, finanční správa „zaklekává“ na Babišovu konkurenci v podnikání, ministerstvo životního prostředí kryje ekologické katastrofy spojené s Babišovým agrochemickým byznysem atd. atp.

Když pak přijde nová vlna pandemie, „zaklekne“ vláda na ty nejmenší, které označí za jádro problému, zatímco ti velcí, Babiš a spol., mohou vesele podnikat dál. Malí, z kterých nic pro vládu oligarchy nekouká, se tak mohou klidně obětovat v rámci nesmyslných opatření, které mají jeden jediný účel – předstírat, že vláda vládne a jde jí o zdraví lidí, které ji ovšem ani v nejmenším nezajímá, stejně jako psychopata v čele vlády nezajímá zdraví jeho dětí. Vláda nechá pár týdnů před Vánocemi zavřít vánoční trhy, na které se malí prodejci připravovali řadu měsíců, přičemž to pro ně byla věc existenční.

Je to celé hnus, Babišova vláda, a největší je, že má Babiš v tomhle komunismem zdevastovaném národě stále nejvyšší preference.

Honoré Victorin Daumier: Minulost, přítomnost, budoucnost. 1834