Věrchuška aneb Arogance moci

Oslavy 100. výročí vzniku Československa byly ze strany státu přehlídkou arogance moci. Národní museum, které v sobotu slavnostně otevíral prezident s premiérem, vypadalo jako nedobytná pevnost, obklopená ze všech stran policejními bariérami, že se k budově nešlo přiblížit na sto metrů, aby nebyl náhodou prezident „dolních deseti miliónů“ konfrontován s nějakým smrtelníkem, a podobně i Babiš, kterého nedávno lidé vypískali u rozhlasu.

Na pietním aktu na Vítkově včera dopoledne byly přítomny i „čestné“ policejní jednotky, aby zřejmě mohly hned zasáhnout proti nějakým případným narušitelům – armáda proti civilistům zasahovat nemůže, což je v civilizovaném světě při podobných slavnostních aktech ojedinělé.

Sobotní průvod s kočárem s rakví demokracie, který Prahou táhly maškary Zeman, Babiš, Okamura, Filip… doprovázely desítky policistů, jako kdyby nešlo o nevinný happening, ale městem pochodovali fotbaloví hooligans – za průvodem jel po celou dobu pancéřový vůz s kamerami, které snímaly všechny detaily akce a její účastníky. Disproporce mezi pokojnou, nenásilnou legrací a policejními silami byla tak očividná a natolik absurdní, že se policie nechtěně stala součástí happeningu – z policistů, zneužitých arogancí moci, byly samy maškary a turisté, kteří průvod míjeli, se smáli.

První Československý prezident T. G. Masaryk se volně po Praze mezi občany procházel, stejně jako císař František Josef, překřtěný Pražany na Procházku, protože oba měli přirozenou autoritu a chovali se důstojně: nezesměšňovali úřad, který vykonávali, a tím i národ, který reprezentovali – na rozdíl od současného opilce na Hradě, které sbírá politické body tak, že vzbuzuje v lidech zlé emoce. Místo toho, aby společnost stmeloval, rozděluje ji do dvou znepřátelených táborů, odmítá pak za své chování nést odpovědnost, ukryl se za bezpečnostní bariéry na Hradě, z kterého se bojí vytáhnout paty bez armády policistů. Přesně tak se chovala komunistická věrchuška – údajný stát dělníků a rolníků, kterých se ale sama bála. Zeman svým „dolním deseti milionům“ už raději nemává ani z dálky. Vskutku povedená reprezentace republiky 28. října LP 2018.