Vyrobí Zeman kompro na Donalda Trumpa?

linoryt, Magdalena Rutová

Bývalo slušným zvykem novinářů, že nezveřejňují informace, které nejsou potvrzeny z alespoň dvou na sobě nezávislých zdrojů. V případě mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka velí zkušenost i obvyklé svědomí mít takové zdroje nejlépe tři.

Jistě, zpráva o chystané návštěvě prezidenta u budoucího prezidenta USA z úst mluvčího prvního z nich by sama o sobě měla být věrohodná natolik, že by jí nemělo být třeba dále ověřovat. Mluvčí Ovčáček již ovšem vypustil tolik polopravd, dezinformací a difamací, navíc těžko rozlišitelných v roli, zda jde o názory jeho či prezidenta, že jistá míra skepse je více než na místě. Nicméně k hovoru a jistému příslibu bezpochyby došlo. Vysvětluje se tím totiž časová prodleva mezi faktickým vyhazovem vrchního protokoláře Forejta v pátek (kdy mu byla zapečetěna kancelář, což má být mimochodem v historii ČR a prezidentské kanceláře precedent), následným mlžením, a poté potvrzením tohoto faktu až v úterý.

Okolnosti ztráty přízně nejvyššího měly v Zemanově okolí nádech dramatu odnepaměti. A že Zemanovi bylo vlastní si na své oponenty vypomáhat i na zakázku vyráběnými kompro informacemi také. Stačí si vzpomenout na kauzu Olovo, jejímž účelem bylo tehdejší místopředsedkyni ČSSD Buzkovou představit jako eufemisticky řečeno dámu lehkých mravů. O koho mravech takové jednání vypovídá, necháme na úvaze čtenářům. Současné kompro na Forejta, kde má být natočen při nějakých sexuálních hrátkách šňupaje bílý prášek do tohoto scénáře perfektně zapadá. A ještě více do sebe zapadá, že takový vděčný skandál je ten samý den přebit „náhodnou“ informací, jak Zemana přijme sám budoucí prezident USA Donald Trump. Všichni studenti marketingu vědí, že v mediální komunikaci je důležité načasování. Kromě mnoha učebnic a biografií by se mohli učit i od Zemana. Musíme počkat do dubna, abychom se přesvědčili, zda Ovčáček vypustil další mlhu nebo se Zeman skutečně podívá do Bílého domu. Ať tomu bude jakkoli, jisté je, že v dubnu si na nějakého Forejta už nikdo ani nevzpomene.

Babylon pterodaktyl 2