VÝZVA k DEMOKRATICKÝM POLITIKŮM Z redakční pošty

Pravice i pseudopravice, střed, levice i pseudolevice, nestraníci a všichni ostatní demokraticky smýšlející ve společnosti. Pokud usilujete o spravedlnost, právní stát, vymahatelnost práva, opravdovost, důvěru, víru ve Vás jako politiky, rozvinutou a silnou občanskou společnost a další, za co stojí se postavit a neohnout znovu páteř, zahoďte svoje ega. Pokud bojujete o hlasy voličů, přestaňte dělat politiku „jako“, protože bez rozdílu na pravolevou orientaci, Vám všem to teď opravdu natřel v této konkrétní kauze Zeman-Babiš jeden jediný člověk. Jeden jediný člověk, se zachoval jako státník, tedy zase jako jediný.

Zakletá princezna čili Umět podívat se do zrcadla. foto Pixabay

Klidně a naprosto věcně, zatím argumentuje a dokonale plave v řece intrik klanu Zeman-Babiš. Nebo Babiš-Zeman? A Vy všichni jste se najednou v tom lopotění ocitli o několik pater níž. A to stačilo se nadechnout a narovnat. Nic víc. Tedy obrazně, protože na tohle vše musí být pořádný background, abyste to ustáli. A ten mě tam nechybí. Socialista Bohuslav Sobotka, který ať už z donucení, z vyvíjejících se okolností posledních dní a nebo jen tak, prostě řekl NE, a narovnal se. (Řekni ďáblovi, NE. Jak také zpívá Sváťa Karásek).

A ať tohle dopadne jakkoliv, už jen to, že dal signál k narovnání se i našich a Vašich páteří, je víc než jste tady za posledních 20 let zkoušeli přesvědčit voliče a snažili jste se jim říkat, JAKO MY, tedy Vy politici, to dokážeme. On se narovnal a dokázal to hned. Na nic nemusel čekat. Nechci zde rozebírat teď, co bylo, protože pro tento historický okamžik mě to přijde irelevantní.

Proto Vás tímto vyzývám zprava do leva. Na nic nečekejte a podpořte Bohuslava Sobotku v této konkrétní kauze. Obrovsky se Vám uleví, že nebudete toto politické divadlo pánů Zemana, Babiše a jejich slouhů sledovat v předklonu. Jako bonus k Vám může doputovat balónek úcty těch, kteří s Vámi budou sdílet stejný pohled na zdravou společnost. A není jich málo, často se dusí v té zatuchlé, už nejen, ale hlavně, české atmosféře. To samo o sobě by pro Vás mělo být více, než politické body za Vaše intriky. Protože politika by měla být služba lidem a ne souboj o prebendy.

Vymeťte proto ze svých sekretariátů marketinkovou vyprázdněnost a jako politiku, která už dávno smrdí onou zatuchlostí, a bez velké námahy se jenom narovnejte a prospějte této společnosti opravdovostí. Příklad v těchto dnech stojí před Vámi. Nebudete potom muset v předvolebních a jiných průzkumech usilovat lopotně o procentní body a postupně, by se mělo vše dostat do normálu a lidi Vám tu politiku, kterou děláte, začnou zase možná věřit. Ano možná, protože jistoty tohoto druhu vedou zpět do zatuchlosti.

V opačném případě, tedy pokud se nepochlapíte ve své opravdovosti, kdy Vám Vaše činy budou zase lidi moci věřit, jste spíše na cestě, k nějaké formě novodobé defenestrace, o jejíchž signálech, si již vrabci začínají zpívat na střechách měst a vesnic země, které jste si svojí prací zastupitelů a volených zástupců přestali vážit. A vážíte ji pouze jako cosi na jazýčkách vah, k osobnímu prospěchu.

Přijali jste standardy, které neodpovídají zdravému rozumu. Kromě dobrého, co se Vám snad podařilo, obecně oplýváte mnozí i mnohými nešvary. Kumulujete funkce, bezostyšně lžete, stavíte se do naprosto nedůvěryhodných pozic svým jednáním atd. Hledáte osobní prospěch, který přemohl Vaší roli služby. Intrikaříte, abyste si zachovali funkce místo toho, abyste lidem pomáhali zvládnout veškeré obtíže, kdy třeba podnikají a od státu vlastně nechtějí vůbec nic, kladete jim do cesty různá kontrolní hlášení, EET, byrokratizaci společnosti, kde vymahatelnost práva je mizivá a mnohé další, kdy musí bojovat nejen se složitostí legislativních procesů, kterým nerozumí už ani právníci a účetní. Ale také s obecně vystavěnou nedůvěrou ve Vaše nečisté úmysly. Kdybych měl pokračovat, asi bych se musel stát Fučíkem a psát příběh na oprátce, což by bylo skoro nekonečné, takže to tady přeruším. A …

S úctou a vírou, že jste ještě nezakrněli, věřím, že se veřejně a jednoznačně a hned, postavíte v této době za dosud prezentované postoje Bohuslava Sobotky, který postoupil v mých očích za poslední dny na piedestal státníka a věřím, že mu to za Vaší podpory, může v osobním i politickém postoji pouze prospět. A možná Vás konečně zdravě nakazí.

Třeba se pak začnete všichni, co na to máte přímý vliv, poctivě vyrovnávat i s naší minulostí včetně samotného pana Sobotky, aby už nemohli být nejen ministry a prezidentskou funkci vykonávat takový lidé, kteří tam jsou nyní. A vrátili do povědomí úctu a vážnost těmto institucím, alespoň do té míry, kterou v jistém období po roce 1989, alespoň chvilku měly. A Vám všem ostatním, co naplňujete zastupitelskou demokracii přeji, abyste se každý večer mohli podívat do zrcadla a našli tam zase jen sebe.

Pokud Vy budete vidět v zrcadlech sami sebe, je to dobrá zpráva pro budoucnost nejen této země, protože se uvolní ruce i srdce každého jednoho, který Vás svým hlasem i podporou delegoval do Vašich funkcí a nastoupí opět čas kreativity, uvolněnosti, vážnosti i důvěry. Včetně toho, že se člověk nebude muset za tento stát stydět. To je totiž jediná cesta, jak zaplašit pocity rdoušení a temných myšlenek, že jsme se dobrovolně vzdali o sobě rozhodovat. A k tomu je zapotřebí nejen Vás, ale i každého jednoho, aby se nebál stát si za svým a mohl se též každý večer podívat do zrcadla.

Je to podmínka k tomu, aby se v této krásné zemi konečně zase mohlo začít volně dýchat.