Woodstock na Letné 2019

V neděli se na Letné sešly statisíce lidí, aby protestovaly proti současné vládě. Podobná masa lidí se na tomto místě shromáždila před třiceti lety během listopadové revoluce. Organizátoři protestu z Milionu chvilek pro demokracii se odkazu k roku 1989 nebrání, ale zároveň říkají, že dnes jde o něco jiného. Místopředseda spolku Benjamin Roll to řekl takto: Zatímco v roce 1989 šlo o boj proti systému, dnes jde o boj na jeho obranu. Ano, k tomu jen pár vět.

Dav, který se sešel před třiceti lety na Letné – po půl století vymývání mozků, s jednou krátkou přestávkou – nebyl svéprávný: shromáždil se, aby byl svědkem výměny „špatného cara“ za „cara dobrého“, který už vše ostatní zajistí. Podle toho to také následující leta vypadalo: místo toho, aby lid hleděl na politiky jako na lidi z masa a kostí, které je třeba kriticky nahlížet a neustále kontrolovat, měl je za spasitele, a tak také volil: ať už šlo o Václava Klause, Vladimíra Mečiara, Miloše Zemana, Vladimíra Dlouhého, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka, Andreje Babiše – tedy vesměs šarlatány a persony s většími či menšími vadami osobnosti a psychopatickými rysy, které vnímají jen samy sebe, a o to víc jsou asertivnější, což se nesvéprávnému davu poddaných vždy líbí. Ač se média mohla upsat o všemožných podvodech, tunelech, korupci, opoziční smlouvě…, lid své spasitele volil pořád dokola, dokud jejich místo nezaujal jiný Rasputin.

Lidé, kteří se v neděli shromáždili na Letné, ale přišli připomenout, o co v roce 1989 skutečně šlo či mělo jít – o obnovu právního státu a ústavnosti, že správa věcí veřejných se musí dít podle psaných i nepsaných pravidel: tedy že politik, který je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, nemůže vykonávat žádnou funkci do doby, dokud se neočistí, že není možné spravovat obrovský holding, brát na něj dotace a současně mít pod kontrolou ministerstvo financí, průmyslu, zemědělství, celou vládu, mít z toho všemožné výhody, likvidovat nekalým způsobem konkurenci a k tomu navíc vlastnit média.

Lidé přišli bránit ústavní principy, jako je nezávislá justice, policie, nezávislá veřejnoprávní média, oddělení politiky od byznysu … s vědomím toho, že země může prosperovat jen tehdy, pokud bude řádně spravována v rámci předem daných pravidel právního státu. Přišli říct, že ve zdravé společnosti není normální podvádět a lhát.

Zatímco prezident táhne společnost všemi možnými způsoby dolů, statisíce lidí, kteří přišli v neděli na Letnou, ji táhnou opačným směrem. A o to jde: důstojnou existenci svéprávných a odpovědných občanů, kteří se nenechají utáhnout na vařené nudli pseudovlastenci, kteří místo aby pracovali ku prospěchu obce, lidi proti sobě záměrně štvou, nám nikdo nezajistí shora, ale jen naše každodenní starost o správu věcí veřejných. Bez odpovědné a aktivní občanské společnosti zůstanou demokratické volby obsahu zbavenou skořápkou, s jejímž krytím se může dostat k moci jakýkoli hajzl, pokud má dostatečně prořízlou hubu, ostré lokty a drzý ksicht.

V neděli jsem měl opět dojem, že český národ existuje, že to není náhodně sešlý dav, ovládaný nesvéprávným poddanským duchem z dob minulých, kterému lze nabulíkovat už opravdu cokoliv kdykoliv kýmkoliv, panovat mu pomocí umělého vytváření problémů a nepřátel, rozněcování strachu a nenávisti, jak tomu byla Evropa tolikrát svědkem v minulém století.

Dav v neděli na Letné byl přitom prostý jakéhokoli pathosu, naštěstí, jako tomu bylo před třiceti lety – pathosu, který se velmi lehce změní v apatii. Lidé, kteří přišli demonstrovat, byli zdravě naštvaní a přitom z nich nebyla cítit agrese, byli plní humoru a nadhledu s vědomím toho, že výše uvedené je běh na dlouhou trať. V neděli se na Letné sešla elita českého národa – ze všech koutů země, ze všech společenských vrstev.

No, uvidíme, aby to nevyznělo pateticky.