Zemanův konec a šťastná smrt

Foto Konok Tamás,1940 / Fortepan

Kolem konce prezidenta Zemana nestojí tolik za řeč mlžení jeho lidí, ale pokrytectví a zmatenost skoro všech ostatních, médií, etiků, politiků. Kdyby nebyli zbabělí, rádoby opatrní, museli by minimálně všichni křesťané přát Zemanovi (jako sobě i každému jinému bližnímu v jeho situaci) „šťastnou smrt“. To znamená konec života ve stavu, kdy člověk pozná, kým byl, je vděčný za život a lituje svých vin. Tak odcházel Sókratés, s tím se loučili Ježíšovi učedníci víc než dva tisíce let. Tak se loučil Karel IV. Ve svém životopisu, Hus i Žižka, Masaryk, Patočka i Palach.

Kdo skutečnost, že vidíme konec, lakuje pokryteckými řečičkami o „přání uzdravení“ starce v posledním tažení, nemá s „hodnotami“ naší kultury nic společného. Nemá nic společného s osobnostmi, které jsem namátkou vyjmenoval, ale ani s milióny předků, kterým byli vzorem v životě i smrti.

Zavírat oči před koncem, okecávat fakt vážné diagnózy řečičkami o dalších x létech se stalo obecnou normou. Je to norma vadná, prolhaná, asi jako to, že smrt schovaná do špitálu a krematoria není tragická událost hodná častého připomínání.

Ti, kdo ještě před časem vyjadřovali své přesvědčení, že Zeman a jeho lidé jsou zeměškůdci (vlastizrádci nebo velezrádci to je jedno), dnes neupřímně přejí témuž člověku, aby byl znovu fit. K čemu fit? Zeměškůdci se dá přát, aby přestal škodit – změnil se, ale je škodlivé pro celou zemi, přát pachateli návrat do formy, když páchá dál.

Jestli mysleli mnozí, jako pisatel těchto řádek, že se prezidenti Zeman i Klaus se svými lidmi podílejí na úpadku této země do područí orientálních diktatur z Ruska a Číny, nemohou si zároveň logicky a s klidným svědomím přát jejich pokračování v této činnosti v nejlepší formě. Nejde o férový souboj s protihráči, protože režimy, které tu jejich agenti zastupují fungují na bázi organizovaného zločinu. Mafie, co drží Putina i mafie komunistů v Číně nejsou reprezentanty svých zemí.

Zemanovi jako člověku lze za daného stavu věcí přát obrácení a lítost. Aby mohlo k obojímu dojít, je třeba přát prezidentovi Zemanovi konec v úřadu a před smrtí nějaký čas na sebe.