Zemanův polibek smrti

Miloš Zeman na probíhajícím sjezdu ČSSD sdělil bývalým spolustraníkům, že v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu bude volit právě jejich stranu. Zatímco fanoušci prezidenta v ČSSD jistě zaplesali, těm ostatním je jasné, že budou horko stěží bojovat o alespoň jednoho europoslance. Dobře vědí, kam Milošova neúnavná „podpora“ dovedla jejich vlastní stranu i jakému úspěchu se těší jiné projekty páně prezidenta.

William Arthur Breakspeare: Konec odpoledne

Jeho vlastní strana Strana práv občanů postavená na truc proti ČSSD se ani jednou nedostala do poslanecké sněmovny, dokonce, ani když byl Zeman jejím předsedou. V roce 2013 za Zemanovce kandidovala dokonce téměř kompletní Zemanova samozvaná vláda a ve finále to stačilo na úžasných 1,5 % hlasů. Jinými slovy kam Miloš vkročí, sto let nic neroste.

Zemanova podpora se tak jeví jako pokračování demolice jeho bývalé strany, které někteří sociální demokraté nepochopitelně stále ještě tleskají. Poté, co ČSSD dotlačil do role fíkového listu politické divize Agrofertu, zvolil vůči ČSSD velmi přátelský, ba až otcovský tón. To bylo slyšet nejen na sjezdu, ale například i na nedávné schůzce ministra vnitra Hamáčka a policejního prezidenta Švejdara v Lánech. Tam měl Zeman ocenit „stoupající důvěru veřejnosti v policii“, což jinými slovy znamená, že po čistkách současné vlády (výměna policejního prezidenta, výměna šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu i ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů) považuje již prezident policii za naprosto zpacifikovanou a z této strany vůči jeho chráněncům také neškodnou. ČSSD sklidí plody za poslušnost a servilnost vůči prezidentovi a ve volbách bude po právu potrestána.