Zkorumpovaná ODS, vrať se

Rezignace ministra spravedlnosti Kněžínka den poté, co unikla informace o návrhu policie státnímu zástupci obžalovat všechny obviněné v kauze Čapí hnízdo a poslat je k soudu je poslední perličkou v legendě o lepším Česku premiéra Andreje Babiše. Před odjezdem na Velikonoce nás ještě v několika rozhovorech nezapomněl ujistit, že vše je v nejlepším pořádku. Ministři jsou jeho zaměstnanci, Česká republika jeho majetek a rukojmí zároveň a pár kverulantů tomu buď nerozumí nebo jsou přímo zapojeni do tajemného spiknutí.

Foto Rob Bogaerts / Anefo

Co premiér neřekl je, že stojí jednou nohou za branou věznice a potřebuje co nejméně nápadně tomu jakýmkoli způsobem zabránit. Mnohé se zdařilo. Dotace Agrofertu stoupají, výnosy z korunových dluhopisů byly legalizovány, vyšetřování převzetí firmy Profrost bylo odloženo, jakož i další kauzy, o kterých Mladá fronta Dnes od jisté doby ani neslyšela. Čapí hnízdo měla dle všeho vyřešit diskreditace jejího vyšetřovatele skrz nové obsazení Generální inspekce bezpečnostních sborů, dnes se tahá za záchrannou brzdu, protože na scénu vstupuje kádr nejprověřenější, samotná Marie Benešová.

Na Marii Benešovou by bylo možné zapomenout stejně jako kdysi na Miloše Zemana. Nedůvěryhodní a zprofanování souputníci neštítící se jakékoli podlosti a lži. Tak je také možné vydávat dnes Benešovou za bojovnici proti korupci, třebaže opak je pravdou. Regrese sklonku 90. let se zdá být dokonána. Když byla ve funkci nejvyšší státní zástupkyně, při svých pravidelných poradách se Zemanem na Úřadě vlády se dost možná potkávala i s kmotrem Mrázkem, který chodil vedle radit se ke Šloufovi. Jak dopadla Zemanova akce Čisté ruce víme. Víme také, že v roce 2009 ve funkci místopředsedkyně ČSSD spolupracovala s hejtmankou Ústeckého kraje proslulou Janou Vaňhovou, a to tak, že podávala trestní oznámení právě na oznamovatele korupce v tomto kraji. Naštěstí neúspěšně. Tím však její kvalifikační předpoklady pro dožití v útrobách zapomnění rozhodně nekončí. Babišovi asi nejvíc imponuje její majstrštyk z roku 2001. Policie tehdy dokončila vyšetřování kauzy Olovo, v které chtěla obžalovat Zemanova poradce Vratislava Šímu ze zosnování hanopisu osobní a politické likvidace Petry Buzkové, tehdejší Zemanovy vnitrostranické oponentky. Nejvyšší státní zástupkyně Benešová neváhala navštívit pražské státní zastupitelství a světe div se, druhý den bylo trestní stíhání zastaveno.

Takové schopnosti se budou Babišovi hodit o to více, že mu hrozí ještě stíhání za daňové úniky z fiktivní reklamy na Čapím hnízdě a problémy má nejen jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek kvůli podezření na ovlivňování zakázky mýta, ale i brněnská buňka ANO a středočeská hejtmanka Jermanová. Své polínko pochopitelně přiložil i prezident, tomu by se velmi hodilo sprovodit ze světa manipulace s veřejnými zakázkami v Lesní správě Lány, které šéfuje hradní kancelář v čele s kancléřem bez prověrky Mynářem.

V tento moment se chce zvolat jediné: zkorumpovaná ODS, prosím, vrať se. ODS se nikdy nepodařilo takto zdevastovat politickou kulturu i vnímání práva, o hodnotách demokracie nemluvě. Protože o to nikdy neusilovala. Kam vede manažerské řízení a řízení státu jako firmy můžeme vidět v nekonečném seriálu Ukrajina. Tam úspěšní podnikatelé dovedli zemi až k bankrotu, o zkorumpovanosti nemluvě. Heslem dneška v ČR je ale právě rozvrátit právní řád a rozkastovat obyvatele opět na rovné a rovnější. Tedy regrese až před listopad 1989.

Foto Rob Bogaerts / Anefo