Zkvašený smrtihlav Klaus

Václav Klaus korunoval sebe sama na hlavu současné opozice. Konkrétně ve vysílání televize CNN Prima News, která jeho nedávnému extempore na Staroměstském náměstí věnovala nebývalý prostor. Klaus starší na demonstraci iniciativy Chcípl pes totálně sepsul vládní protiepidemická opatření a za velkého aplausu několika tisícovek přítomných slavnostně vyhlásil, že se nedá očkovat.

Bývalý prezident ale na pódium na Staromáku takříkajíc nespadl z nebe. Protiepidemická opatření kritizuje setrvale od propuknutí pandemie. Sepisuje brožurky, dává rozhovory, 17. listopadu přišel na Národní třídu záměrně bez roušky. Začal též razit termín kovidismus, kterým označuje nezdravou paniku vyvolanou virem covid-19, jenž prý vůbec není tak nebezpečný, jak se všeobecně líčí. V Klausově interpretaci přehnaná vládní opatření proto zbytečně dusí normální život i ekonomiku a ohrožují svobodu.

Jsem občansky neposlušný a postrkávám svět dál. Vakcína je zkvašená. Photo by peter es on Foter.com / CC BY

V exprezidentově výkladu ale existuje jeden zásadní rozpor. Návrat k normálnímu životu může přece přinést právě očkování, vůči němuž se však vehementně staví. Jím prosazovanou strategii přirozeného promoření populace dávno opustila i většina těch, kteří ji na začátku pandemie preferovali. Přinesla by totiž masivní nárůst mrtvých, jak přímo, tak nepřímo, v důsledku zahlcenosti zdravotnického systému.

Klausova mediální spolupráce se CNN Prima News se pak neštítí skoro ničeho, včetně překrucování jeho vlastních vyjádření. Web zmíněné stanice o Klausových názorech a aktivitách informoval i v článku pod titulkem: „Klaus: Jsem občansky neposlušný a postrkávám svět dál. Vakcína je zkvašená.“ Ve videu ale exprezident hovoří pouze o „nějaké rychlokvašené vakcíně“, tedy vakcíně příliš narychlo připravené. Ovšem i v textu zmíněného článku se objevil významově posunutý přepis: „Myslím, že nastává naše přirozená imunizace, ke které vždy přirozeně dojdeme. Je otázkou, jestli ji mám nahradit nějakou zkvašenou vakcínou.“ Urychlení vývoje vakcín však bylo obrovskou politickou prioritou, a na výzkum se tudíž mohlo utratit daleko více peněz než obvykle. Čili i charakteristika „rychlokvašená“ je hodně sporná. Zkvašená ale představuje totální úlet.

A navíc, cožpak „profesionálové“ na Primě neznají zcela zásadní významový rozdíl mezi výrazy „rychlokvašený“ a „zkvašený“? Možná ho nezná nějaký rychlokvašený elév, jenž článek připravoval, konkrétně Jiří Lizec, dle své vizitky student druhého ročníku Vyšší odborné školy publicistiky. Ale citované posuny ve zprávě zůstaly i druhý den po zveřejnění. Podezření, že jde o záměr, tedy rapidně vzrůstá. Ve stálé rubrice svého webu „Co Klaus neřekl“ exprezident na posun od rychlokvašené ke zkvašené dosud nereagoval.

Co je toto za hru? Co za tím vězí? Nejedná se přece o náhody. Klaus se pomocí kritiky očkování, takzvaného kovidismu i projevy vlastní, jak on říká, občanské neposlušnosti (že zavítá bez roušky do hospody) evidentně snaží restartovat vlastní politickou kariéru. V rozhovoru pro Primu úvahy o možné kandidatuře na prezidenta sice pochopitelně nepotvrdil, nicméně ani nevyvrátil. A chlubil se, jak mu chodí spousta mailů na jeho podporu. Na stanici Frekvence 1 se pak při otázce na jeho případný opětovný pokus o dobytí Hradu vykrucoval, leč odkázal též na formulku: „Nikdy neříkej nikdy.“

Zároveň ale Klaus začíná fungovat jako nosič představ a názorů, které v české společnosti sice mohou nalézt odezvu, avšak zároveň ji v extrémním případě vyhubit. Nenoste roušky, nedodržujte vládní nařízení, nenechte se očkovat! Na konci řady těchto rad se přece zubí smrt.

Epidemie je dlouhá, lidé ji těžko snáší, mnohým z nich bohužel ekonomicky hodně ublíží. Vládní opatření jsou v zásadě správná, byť často chaotická nebo nevhodně načasovaná. Státní kasa pak není bezedná – i míra možného celkového zadlužení má své meze. Virus je zkrátka pěkné svinstvo. Nelze se divit, když lidé začínají skoro blouznit a věřit kdovíjakým nesmyslům.

Václav Klaus však neváhá do tohoto ohně chladnokrevně přilévat svůj zkažený toxický olej. Jak mu velí jeho vlastní ambice i zájmy jeho chlebodárců, tedy pravděpodobně Kremlu. A nerozpakuje se kráčet doslova přes mrtvoly. Lidé bděte! Ten člověk vás chce zabít!