Lukašenko v úzkých, v záloze je Moskva

Víkend 25. a 26. března proběhl v Bělorusku ve znamení protestů. Na 25. březen připadlo devadesáté deváté výročí vyhlášení první samostatné Běloruské lidové republiky (25. 3. 1918), jejíž samostatnost ovšem neměla dlouhého trvání: poté, co do Minsku dorazila Rudá armáda, vyhlásili bolševici 1. ledna 1919 Běloruskou sovětskou socialistickou republiku. Ta sice přetrvala až do rozpadu Sovětského svazu, ale nikoli v původní podobě – asi třetina území na západě, mimo jiné s městy Grodnem a Brestem, připadla Polsku. Po druhé světové válce si toto území se souhlasem Spojenců znovu přivlastnil Sovětský svaz.

Nahoru, nebo dolu? foto Pixabay

Historický vznik státu si vyšlo do ulic běloruských měst připomenout tisíce lidí – bylo to jakési prozatímní vyvrcholení demonstrací, které se v zemi ve větším či menším rozsahu konají už od 17. února. Pro tyto protesty jsou čím dál charakterističtější dvě věci: jednou je role novinářů, druhou stoupající počet policistů v plné zbroji a sílící krutost zásahů.

Násilí jsou vystaveni i sami novináři: represivní síly prezidenta Alexandra Lukašenka si dobře uvědomují, jak důležitou roli média při protestech hrají. Polská televize Belsat a řada internetových médií totiž přenášejí dění přímo do éteru a na obrazovky, takže mlčení ani propaganda vládních médií nemůže Bělorusy přesvědčit ani o tom, že se v zemi nic neděje, ani o tom, že do ulic vyrazily nějací provokatéři. Prezident Lukašenko se také těsně před 25. březnem nechal slyšet, že jde o vystoupení „živlů“, podporovaných ze zahraničí, mimo jiné z Polska.

A policejní těžkooděnci si nebrali servítky. Záběry z potlačování demonstrací jsou místy vskutku děsivé: biti byli demonstranti bez rozdílu věku a pohlaví, nebyl výjimkou pohled na stařenku ležící na zemi, do níž kope mladý policista. Policisté odváděli demonstranty i náhodné kolemjdoucí do policejních aut, a neprodleně probíhaly soudy, udílející tresty za nepovolené shromažďování, obvykle od deseti do patnácti dnů vězení, nebo pokuty. Ty obnášejí v přepočtu kolem pěti až deseti tisíc korun – jenže taková částka je pro běžného Bělorusa víc než měsíční plat. Cílem zátahů byly i nevládní organizace: v kancelářích lidskoprávního centra Vjasna bylo zadrženo skoro padesát lidí…

A stojí za připomenutí případ Alese Longvince, který byl 23. března zadržen, zbit a převezen k soudu, který ho ovšem poslal rovnou do nemocnice na ošetření. O čtyři dny později se pak konal další soud, u něhož jako svědek vystoupil příslušník zásahové jednotky Alexandr Kovalčuk, Ten uvedl, že sice Longvince skutečně zadržel, ale ani se ho nedotkl – naopak opozičník v autě tloukl hlavou do opěradla a zranění si způsobil sám. Soudce Kazak pak vyhlásil rozsudek: deset dnů ve vězení. Nejde bohužel o jediný tak absurdní případ.

Běloruský prezident je pod dvojím tlakem – jednak se veřejnost zjevně přestává bát a přistupovat na jeho hru, podle níž je v Bělorusku dobře, vládne stabilita (ne jako na Ukrajině), a jen je potřeba zdanit „příživníky“, kteří nenajdou práci a tudíž neplatí daně. Prezident sice po únorových protestech platnost dekretu o „příživnictví“ pozastavil, ale nezrušil ho, zjevně čeká, až se situace uklidní. Z druhé strany však na Lukašenka doléhá tlak Moskvy: ruská média i politici protesty v běloruských městech jasně přirovnávají k ukrajinskému „majdanu“, což naznačuje i různé další možnosti včetně otevřené či skryté ruské intervence.