Xenofobie zprava zleva ze středu

Je fašizace méně varující než covid?

Kdo nám kazí idylku. Foto Kawaii Baby Lon.

Za koronavirem nesměle vykukuje tok informací, které se zdají méně důležité, protože nejsou součástí vidění světa, jak nám jej hlavní média předkládají. Jistě, covid je nebezpečný a měli bychom si zachovávat vůči němu obezřetnost, měli bychom si ovšem rovněž uvědomovat, že pro nás, naše hodnoty, tu stále existují další nebezpečí, která mohou situace kolem koronaviru umocnit.

Informace, že demokratické hnutí Starostové a nezávislí, do nějž mnozí z nás vkládají naděje, přijme do svých řad kovaného anticiganistu, který chce řešit „cikánskou otázku“, se nyní leckomu zdá nepodstatná, vedlejší. Totéž se týká i snahy sociální demokracie potlačit činnost občanské společnosti tím, že vezme k vládě kritickým či lidsko-právním nevládkám peníze.

Bude Liberecký kraj řešit „cikánskou otázku?“

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) přijali mezi sebe Jaroslava Zemana, senátora, starostu, podnikatele, anticiganistu. Zeman je senátorem za ODS – chtěl kandidovat zároveň i za SLK, ale to nevyšlo a Zeman kvůli tomu pozastavil členství v ODS. Vzápětí podpořil Trikoloru Klause ml., ale nevstoupil tam. V senátorském klubu ODS zůstává i přes své nové členství v SLK. Do voleb šel s heslem „Kdo nepracuje, ať nejí“. Již v roce 2013 během senátní rozpravy paušalizoval při tvrzení, že Romové nepracují. „A já se zeptám, co mám říkat jako zaměstnavatel svým 200 lidem, že platí daně, chodí do práce… a na druhou stranu romská, cikánská komunita nechodí do práce a jenom žije z jejich daní… Pokud Romy nedonutíme pracovat, nebudou chodit děti do školy.“ (Zeman se živí výrobou Milerových dřevěných krtečků a spřízněných zvířátek – v Albrechticích v Jizerských horách šéfuje továrně na dřevné hračky).

V jednom z rozhovorů pro dezinformační žumpu s názvem Parlamentní listy, ale i v hoaxech s výtažky z tohoto rozhovoru, Zeman tvrdí, že Romové jsou líní a stát by jim proto neměl nic dávat – jedině, když něco začnou dělat pro obec. „Pokud nechtějí pracovat, ať leží v příkopu. S tím souhlasím…,“ řekl třeba. Žehral i na to, že samoživitelky mají nízké platy, zatímco Romové dostávají 9 tisíc příspěvek na bydlení. Jde opět o paušalizaci – tento příspěvek je vyplácen na žádost kohokoli, i samoživitelek, kdo o něj požádá, bez ohledu na barvu kůže. A končí u majitelů domů, bytů či, nejčastěji, ubytoven. Nárok na něj mají jen ti nejchudší, pokud jej město chce vyplácet (může vyhlásit bezdoplatkové zóny, což se často děje). Zemanovi se samozřejmě nelíbí ani neziskovky, které pomáhají Romům, protože podle něj „utvářejí zvrácený svět“.

Romové ze severu Čech až do privatizace pracovali v továrnách, které potom byly z různých důvodů zavřené (tunelování, neschopnost konkurovat) nebo snižovaly počty zaměstnanců apod. Práce v kraji najednou nebyla, a to dlouhodobě, pro nikoho, natož snad pro Romy. Ale to Zeman jako dlouholetý starosta musí vědět.  Zeman řekl i toto: „Budou volby a občané by se měli ptát svých volených zástupců či kandidátů, co budou dělat s cikánskou otázkou.“

Hned po „židovské otázce“, kterou v minulém století „řešili“ nacisté vyhlazovacími tábory, tu tedy máme „cikánskou otázku“, kterou chce řešit Zeman. Jen se zatím nepochlubil, zda bude pokračovat metodami svých předchůdců, nebo zvolí něco objevného. Z toho by se jednomu neudělalo dobře od žaludku, ani kdyby si koupil dřevěného krtečka a myšku k tomu.

Je tedy v logice věcí, že Zeman vedle dalších politiků používal proti Romům i smyšlený výrok mistra Jana Husa z roku 1409: „Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající!“ Hus ovšem nikdy nic takového nenapsal ani neřekl. Server Romea.cz to vyvrátil již v roce 2013.

Zajímavá je reakce představitelů SLK i STAN. Kateřina Knopová, manažerka Starostů pro Liberecký kraj, na dotaz, zda její hnutí vědělo před Zemanovým příchodem o jeho anticiganistických postojích, odpověděla takto: „Při rozhodování o přijetí pana senátora Zemana do SLK byla posuzována výhradně jeho práce ve prospěch obcí a měst a proti centralizaci moci. Jeho konkrétní výroky posuzovány nebyly, za svá slova si nese odpovědnost každý sám.“

A Vít Rakušan, předseda STAN takto: „Jaroslava Zemana neznám. Předpokládám však, že jej Starostové pro Liberecký kraj přijali na základě jeho politických i podnikatelských zkušeností. Já jsem nikdy nic takového jako on nikdy neřekl a totéž platí o STAN jako celku, protože to odporuje našim hodnotám i programu.“

Rakušan také připomněl, že Starostové pro Liberecký kraj sice spolupracují se STAN a jeho organizacemi, ale mají vlastní právní subjektivitu. (Podrobnosti k této kauze ZDE .)

Onderka s Okamurou proti nevládkám

Sociální demokracie se dále propadá směrem ke krajní pravici, nyní si nepokrytě přisedla k Okamurovi, který takovou politiku dělá dlouhodobě.

ČSSD odmítala návrh státního rozpočtu podpořit, to se však změnilo – s návrhem sice souhlasí, ale chce ukončit financování těch neziskovek, které jsou prý momentálně nepotřebné. Doprovodné usnesení k rozpočtu, které navrhl místopředseda ČSSD Roman Onderka, žádá vládu, aby „veškeré v tuto chvíli postradatelné dotační prostředky ze státního rozpočtu ČR na rok 2021 směřovaly výhradně na podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie a pro ohrožené cílové skupiny“. Onderka už předtím řekl, že by se úspory nedotkly všech neziskovek, ale pouze „těch, které v boji s pandemií nepomáhají“. Naopak prostředky na podporu sportu – sportovních klubů chce Onderka zachovat.

Největší neziskovkou v Česku co do příjmů ze státního rozpočtu, je Fotbalová asociace ČR. „Sport bych ještě podpořil, protože každý doktor vám řekne, že potřebujete sportovat a dýchat, to je jedno z preventivních opatření,“ řekl Onderka. Jenže sportovci, kteří sportují pro zdraví, nejsou členy Sparty nebo Slavie, ale běhají po Stromovce, kupříkladu. Podporou sportu míní Onderka podporu soukromých profesionálních klubů, které vydělávají obrovské částky, respektive sdružení a spolků, které tyto profesionální kluby kvůli příjmům ze státního rozpočtu založily.

Kdyby to ČSSD myslela s podporou neziskovek, které pomáhají při pandemii, vážně, pak by na prvním místě šla proti těmto sportovním dotacím, protože právě ty ubírají ze společného koláče nejvíc a přitom s pomocí během pandemie koronaviru nemají nic společného. Evidentně jde o jinou pandemii, a sice pandemii zášti vůči nezávislým iniciativám, kterou ostatně trpí více českých politických subjektů.

Je to znát i z toho, že Onderka se tímto bezstarostně připojil k Okamurovi a jeho obvyklým xenofobně-populistickým výkřikům. Okamura ve Sněmovně coby Onderkův předřečník navrhoval vzít peníze Člověku v tísni nebo Organizaci pro pomoc uprchlíkům. „Vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM bude i v příštím roce vyplácet miliony neziskovým organizacím podporujícím migraci do ČR, místo aby dali peníze našim slušným lidem. S tím SPD nesouhlasí,“ napsal Okamura na své facebookové stránce. To se, jak předvádí Onderka, změnilo.

Sociální demokrat, ten skutečný, vyznávající sociálně demokratické hodnoty, by dříve od takového xenofobního žmolku, jakým je Tomio Okamura, udržoval dvoumetrový odstup a používal přinejmenším respirátor. Nyní společně horují proti „politickým neziskovkám“, které je třeba zatlačit do pozadí, protože kritizují politiky, pomáhají uprchlíkům a dalším migrantům, nebo dokonce Romům, což je v očích Okamuro-Onderkovských „slušných lidí“ vrchol pravdoláskařství (nadávka). A není náhoda, že Onderka s Okamurou chtějí odebrat finance i těm neziskovkám, které dle Jaroslava Zemana „utvářejí zvrhlý svět“.

Za koronavirem nesměle vykukuje tok informací, které se nám zdají méně důležité, protože nejsou součástí vidění světa, jak nám jej hlavní média předkládají. Ale je vzestup fašizujících politiků a nálad v rámci demokratických uskupení opravdu věcí méně důležitou? Takový přístup se nám nutně musí dříve či později vymstít.