Cena za politickou naivitu

Ropná rafinérie Stanvac Altona, Victoria, Austrálie. Foto Wolfgang Sievers. 1954

Někteří rozumbradové tvrdí, že ČR je vlastně pouze sedmnáctou spolkovou zemí Německa, alespoň co se týče ekonomiky. V takovém případě by bylo namístě hlouběji a podrobněji sledovat agendu, která hýbe a určuje dění u našeho největšího souseda.

Podobně jako ČR a další země i Německo uplatňuje vlastní verzi zastropování cen energií, na které hodlá vynaložit 200 miliard Euro (cca 5 bilionů Kč). Tato dechberoucí suma není předmětem sporů, naopak je kvitována s povděkem, že se jedná o menší peníze, než jaké škody by vznikly bez této injekce. Zároveň se diskusemi nese unisono jeden tón, který v ČR zatím poměrně chybí. A to doplněním o příčiny tohoto stavu. Němci tento výdaj berou jako cenu za dlouholetou politickou naivitu, která zemi dovedla až na pokraj energetické katastrofy.

Jak známo, ústup od fosilních paliv a jaderné energie plánovalo Německo pokrýt dodávkami plynu z Ruska. Zasadila se o to především dlouholetá bývalá kancléřka Angela Merkel. Záda jí kryl současný německý prezident, tehdy ministr zahraničí, Frank Walter Steinmeier. Jistě, po bitvě je každý generál, ale již tehdy blikaly varovné kontrolky, které se německé vedení rozhodlo ignorovat. Celý projekt obou plynovodů Nordstream prezentovalo výlučně jako privátní hospodářský projekt, ačkoliv Američané i jiní upozorňovali na politický rozměr této energetické závislosti. V Rusku přirozeně jakýkoli plynovod nikdy nemůže být „privátním“ podnikem, není-li pod kontrolou Kremlu. A Německu tehdy nevadilo, že své zásobování plynem svěřuje do rukou osob, jako bývalého agenta KGB Vladimira Putina, nebo bývalého agenta Stasi, dnes obchodního ředitele Nordstreamu, Matthiase Warniga.

Německá vláda teprve nyní uznává, že Rusko dodávky surovin zneužívá coby politickou a ekonomickou zbraň. Z toho ovšem plynou konsekvence, kdo zaplatí politickou cenu za příčiny tohoto stavu. Zatím ji platí pouze erár, tedy všichni. Tlak na odpovědnost jednotlivců ale narůstá a týká se i současné německé vlády. Jak známo, její předseda Scholz zasedal již v kabinetech Angely Merkelové a není sám. U nás je situace obdobná. Sice jsme nestavěli žádný Nordstream, pro snížení energetické závislosti na Rusku ale minulé kabinety neučinily nic. Je tak čas na vyvozování politické odpovědnosti i u nás.