SiKo a Anti-SiKo-Demo

Že se v Mnichově každoročně koná Bezpečnostní konference (Sicherheitskonferenz), které Němci říkají něžně „SiKo“ není třeba podrobněji rozvádět. Ve dnech 15. až 17. února se do hotelu Bayerischer Hof na Promenadenplatzu v blízkosti Hlavního vlakového nádraží sjela prominence světové politiky, kolem 35 hlav států a šéfů vlád a na 80 ministrů zahraničí a obrany.

Z domácích byli na místě kancléřka Angela Merkelová, ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU), ministr financí Olaf Scholz (SPD) a ministr zahraničí Heiko Maas (SPD). Z USA přiletěla mezi jinými také Ivanka Trumpová, která již fotografie ze schůzky s kancléřkou uveřejnila na twiteru, i když právě Merkelová se ostře pustila do politiky jejího otce. Hovořila o Smlouvě o likvidaci raket středního a krátkého doletu, jejíž plnění USA a Rusko právě úspěšně pozastavily, potom co mělo Rusko podle NATO tuto dohodu porušit. Odpovědí však nemůže být podle Merkelové nové zbrojení. Šlo také o rusko-německý Pipeline-projekt Nord Stream, se kterým USA nesouhlasí s tím, že v případě jeho výstavby nebude ručit za bezpečnost Evropanů. Kancléřka však na něm trvá. Tématem byla i obchodní situace mezi USA a Německem, zvláště vývoz německých aut, kterému hrozí navýšení cla, což by mohlo znamenat pro německé automobilky snížení exportu až na polovinu. Merkelová také naznačila zvýšení finančních příspěvků NATO a vyslovila se pro větší pomoc rozvojovým zemím. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci pronesl, že evropské společenství se nechalo vehnat do postoje nesmyslné rivality vůči Rusku, že EU podle něj ztratila šanci na vybudování partnerského vztahu s Ruskem a rovněž pozbyla svého významu: „Evropská unie už prakticky nemá žádné monopolní postavení při celkovém utváření regionální integrace.“ Jestli měl přitom na mysli třeba i anexi Krymu, zůstává otevřené.

V sobotu odpoledne se v ulicích Mnichova objevil ještě další úkaz, o kterém se moc nepsalo ani nehovořilo, i když pár novinářů na místě bylo. Byla jí protestní demonstrace proti Bezpečnostní konferenci, zvaná Anti-SiKo-Demo. Podle jejích pořadatelů, kteří sami sebe označují za mírové aktivisty, totiž nejde účastníkům konference o bezpečnost, ale o rozvíření válečných konfliktů. Očekáváno bylo na čtyři tisíce demonstrujících. Policie ale hovoří asi o tři a půl tisícové účasti. Průvod se začal formovat kolem 13 hodiny na Karlově náměstí tzv. Stachusu a šel přes centrum města na Marienplatz. Mezi požadavky demonstrujících patří například: svět bez vojska a zrušení Bundeswehru, zákaz exportu zbraní a zrušení jejich produkce, zničení atomových zbraní, zrušení NATO a vystoupení Německa ze všech dalších vojenských struktur EU, mír v Evropě, tedy ani žádný konfrontační kurz s Ruskem. K vidění byly i plakáty, které neměly s bezpečností nic společného a které hlásaly například solidaritu s uprchlíky, stavěly se proti pravicově extremistické AfD, nebo žádaly levnější bydlení.

Kdo byli oni demonstrující lze vidět na fotografiích. Najdeme mezi nimi například ultralevičáky s hesly „Číst Marxe a Lenina“ v čele s MLPD – Marxisticko-Leninistickou stranou Německa, která byla založena roku 1982 a vzešla z komunistické dělnické strany (KABD). Podle některých se jedná o sektu, která má být postavena mimo zákon. Dále byli vidět členové DKP – Německé komunistické strany, která zastává klasická a přísná stanoviska, a jedna z jejich podorganizací Německá socialistická dělnická mládež (SDAJ). Mezi nimi člověk s transparentem: NATO – váleční teroristé zmizte, nikdo vás nepostrádá. Jako takovou třešničku na dortu můžeme vnímat vyobrazení odpadkového koše, do kterého chtěli tito mírumilovní lidé chodit ukrajinského prezidenta Porošenka.

Ukrajinci a ti, kteří nesouhlasí s počínáním Ruska vůči Ukrajině, se opravdu cítili být touto mírovou demonstrací osloveni natolik, že se shromáždili před Bavorskou státní operou k protidemonstraci k této protidemonstraci na náměstí Maxe Josepha, kudy procházel i celý průvod. K žádným potyčkám však nedošlo díky prezenci policie. V Mnichově bylo přes 4400 policistů, mezi nimi i velice mladí policejní adepti, kteří by nejspíš slunečné odpoledne rádi trávili jinak.

Účastníci Anti-SiKo-Demo ukázali svoji dvojí morálku. Zatímco cíle jako odzbrojení či světový mír mohou vyvolávat sympatie, ukazuje se čelem ke skutečným válečným konfliktům v Evropě, například na Ukrajině, že deklarovaný mír je pro část těchto aktivistů jen prostředkem k dosažení vlastního dobrého pocitu, demonstrace je pak pouhým potvrzením vlastního světonázoru. S opravdovým mírem nebo respektem vůči válečným obětem to nemá nic společného. Nebo byli tito demonstranti jen potvrzením toho, že lidská blbost asi jen tak nevyhyne? Podle takových lidí by Putin nejspíš měl dostat kytici růží a polibek na čelo, a žili bychom v míru až do smrti…