Matematická poesie

Nakladatelství Ve Stráni manželů Krupkových právě vydalo novou knihu s názvem Matematická poesie, která není čtením jen pro matematiky a fyziky, ale navazuje na kolářovskou tradici vnímání vizuální poesie jako poesie pro všechny – i ty, kteří nedovedou číst: básně jsou totiž složeny z nejrůznějších matematických značek. Známá matematická znaménka imitující různé formy poesie vytváří pro čtenáře pocit určité důvěrnosti a blízkosti při jejich „čtení“.

Jako vždy připravil Ateliér Krupka pro knihu vlastní, ručně čerpaný rustikální papír kozo-LMK a provedl ruční sazbu. Prvních deset výtisků vyzdobil ilustracemi Lubomír Krupka. Jedná se o přetisky tiskových forem sestavených z pohyblivých kovových liter. Část nákladu, který právě vychází, ilustrovala Eva Čapková pěti miniaturními magnetickými grafikami. Další vydání s ilustracemi Oldřicha Hamery vyjde na podzim. Celkový náklad je 50 kusů.

Čapková navazuje na magnetickou grafiku Vladimíra Boudníka, která zůstala od poloviny šedesátých let minulého století jako technika prakticky nevyužita. Pomocí záznamu magnetických siločar vytvořila různé abstraktní kompozice, které jsou její odpovědí na matematický záznam básní. Kniha je pojednaná tón v tónu. Východiskem je modrá, která celé napínavé konstelaci propůjčuje jednotící rámec.

Lubomír Krupka je držitelem ceny Grafika roku 2017 pořádané nadací Hollar za autorskou knihu

Eva Čapková získala loni na 11th Biennial International Miniature Print Exhibition v Center for Contemporary Printmaking v Norwalku za svoji magnetickou grafiku sponzorskou cenu General Packaging Prize a Honorable Mention.