Tuplák za 11€, preclík za 1,90€

Celé Německo žilo volbami, ale Bavorsko také Oktoberfestem. Letošní 184. Oktoberfest začal v sobotu 16. září. Historie největšího pivního festivalu světa sahá do roku 1810, kdy se 12. října konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburskou. V tomto a následujících dnech pobíhaly v Mnichově nejrůznější soukromé i veřejné oslavy. 17. října byly uspořádány na Tereziánské louce (Theresienwiese) koňské závody s tribunou pro 40 000 diváků, kteří se mohli občerstvovat pivem a vínem. Na tuto událost Oktoberfest navazuje.

Slavnost každým rokem rostla, ke koňským závodům postupně přibyly kuželky, prolézačky houpačky. Roku 1818 byl uveden do provozu první kolotoč a i dnes jsou na Oktoberfestu atrakce, které spravuje již několikátá generace provozovatelů. V roce 1880 byl zahájen prodej piva, byly postaveny velké pivní haly pro návštěvníky a hudební kapely. Ke konci devatenáctého století se stal Oktoberfest jednou z nejznámějších lidových slavností. Doba jeho konání byla přesunuta na konec září, takže Oktoberfest končí první říjnový víkend. V časech národně-socialistických byly slavnosti zneužity nacistickou propagandou. V roce 1938, po zabrání Sudet, nechal Hitler přejmenovat Oktoberfest na „Großdeutsches Volksfest“ a nechal na něm slavit značné množství sudetských Němců. V letech 1939 – 1945 se slavnosti nekonaly. První poválečný Oktoberfest se otvíral až v roce 1949.

Dnes cestují do Mnichova miliony návštěvníků z celého světa, především Itálie, USA, Japonska a Austrálie, občas se najdou i Češi, i když jen v malém měřítku. Oktoberfest začíná slavnostním příjezdem pivovarů a hostinských do areálu v čele s alegorickou postavou „Münchener Kindl“, za níž přijíždí úřadující primátor. Vozy tažené koňmi jsou bohatě zdobeny květinami a doprovází je dechové kapely. Přesně v poledne pak primátor narazí v hale Schottenhammelu první pivo. O’zapft is! Pro Mnichovany je z nějakého důvodu důležité, kolik úderů primátor potřebuje k naražení sudu. Tuto skutečnost pak náležitě komentují a analyzují v médiích.

V současnosti jsou na Oktoberfestu zastoupeny mnichovské pivovary Spatenbräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu a Löwenbräu, které pro něj připravují své speciály. Celkem je postaveno 14 velkých a 21 malých hal – Bierzeltů, doslovně pivních stanů. K dispozici je 119 000 míst k sezení, která však návštěvníkům často nestačí, a proto je skoro nemožné sednout si ke stolu v odpoledních či večerních hodinách. Odpoledne se stává, že haly jsou už přeplněné, a proto zavřené, a nepřijímají další hosty. Rezervace se přijímají rok dopředu. Loni počet návštěvníků z důvodu potenciální teroristické hrozby oproti předchozím rokům mírně klesl. Nařízeny byly přísnější kontroly při vstupu do hal, záleželo ale hlavně na přístupu jednotlivých zaměstnanců ostrahy.

Co Oktoberfest odlišuje nejen od našich pivních slavností, není jen jeho velikost, ale i některé osobité zvyky, jako třeba „pití na povel“ tehdy, když dechovka zahraje určitou melodii. Také tancování, spíše jakési pohupování na nepohodlných pivních lavicích, kterými jsou vybaveny všechny haly, působí nezvykle. Nehraje se však jen dechovka, ale i party-muzika pro mladší posluchače. V oblibě je například Satisfaction od Rolling Stones nebo Highway to Hell od AC/DC.

Neněmecká média často přináší záběry krojovaných lidí sedících u stolu s bílým ubrusem, kuřetem a tuplákem piva. Realita je ovšem často úplně jiná. Negativní stránky Oktoberfetu zažívají nejen Mnichovští žijící okolo Tereziánské louky. Někteří místní označují slavnosti jako kolektivní ožíračku, která nemá s lidovou slavností už nic společného. Část z nich si na tuto dobu bere dovolenou a raději odjede. Žít všední den v této době může být opravdu dřina. Problémem už je, dostat se do práce veřejnou dopravou. S-Bahny, U-Bahny a tramvaje jsou nejen přeplněné, ale po ránu nebývají ani čisté a voňavé, v odpoledních hodinách si zase musíte dávat pozor na to, vedle koho si sedáte. K tomu se připojují ještě značná zpoždění, která způsobují především neukáznění a opivnění cestující, někdy i zásahy záchranky.

Nejhorší situace je zastávce S-Bahnu Hackerbrücke a na zastávce U-Bahnu Theresienwiese, odkud se dostanete přímo na Oktoberfest. Na těchto stanicích musíte počítat s tlačenicí, připojit se do davu a nechat se unášet jeho tempem. Stojí to nervy nejen některé návštěvníky, pokud se neradi mačkají, ale především řidiče dopravních prostředků, kteří musí být neustále ve střehu, jestli jim někdo náhodou nepadá do kolejiště. Mnichovská veřejná doprava se však letos lépe připravila, a na tyto zastávky poslala větší počet svých zaměstnanců, kteří dávají pozor, aby se cestujícím nic nestalo. Vidět je také zesílená účast policie a záchranářů, kteří jsou rozmístěni i na různých místech areálu Oktoberfestu. Policie, záchranáři, řidiči městské a příměstské dopravy a úklidové firmy prožívají své nejnáročnější pracovní dny. Referát pro práci a ekonomiku (RAW) zavedl dokonce „úklidovou hotline“, na kterou se mohou obracet lidé bydlící v okolí areálu, jejichž soukromý pozemek či majetek, jako například vstupní dveře apod., byl znečištěn.

Návštěvnice slavností se především na dámských toaletách (nejedná se ale o žádné plastikové Toi Toi, ale o vcelku přijatelné toalety, z nichž některé jsou dokonce vybaveny elektronickou tabulí, která vám řekne, kolik volných míst a v kterých řadách je k dispozici – úroveň hajzlíků prostě leccos prozradí), ale také v dopravních prostředcích a jinde setkávají plakáty s heslem: „Bezpečné oslavy pro ženy a dívky“, které jim radí, jak se v různých situacích správně chovat. Můžete si přečíst například doporučení, že návštěvnice by si měly předem dobře promyslet bezpečnou cestu domů… Vyvěšeno je číslo policie. Sexuálně obtěžované či znásilněné ženy se mají dostavit k Security Pointu… Tato akce, která má ženám pomáhat, byla poprvé odstartována v roce 2003.

O stinných stránkách Oktoberfestu se však nahlas příliš nemluví. Stejně jako se nedovíme například o „louce opilců“, nízkém svahu na kraji areálu, kde vyspává svoji kocovinu nejeden návštěvník Oktoberfestu. V Mnichově se jim říká „Bierleichen“ – pivní mrtvoly.

Nicméně i přes všechna tato negativa vidět Oktoberfest se určitě vyplatí.

 

Letošní ceny:

Tuplák piva 11€

Malý preclík 1,90€, velký 4

Půlka grilovaného kuřete 10

Kachna s knedlíkem a se zelím 20